ŠKOLNÍ DRUŽINA

„POD DUHOU“

Pod duhou je prima klima, to ví každé dítě, družina je bezva místo, nikdy nenudí tě.

Telefon: 732 837 593

Paní vychovatelky:

Lenka Tomancová a Jana Kunčarová

Dokumenty:

Školní vzdělávací program školní družiny při ZŠ Uherský Brod – Havřice (PDF)

Vnitřní řád školní družiny při ZŠ Uherský Brod – Havřice (PDF)

Plán akcí ve školní družině 2018/2019 (PDF)

Prezentace školní družiny „Pod duhou“ (PDF)


Práce našich žáků:

Básničky z výpravy ke krmelci

HALLOWEEN – Zoe Hrubošová (5. třída)


SPANÍ VE DRUŽINĚ


PRÁZDNINOVÁ TRIČKA

V měsíci červnu se některé děti vybavily na prázdniny novými námořnickými tričky. Kreativně pomocí šablon, textilních barev, zažehlovacích obrázků a tiskátek si zdobily svá trička rybami, majáky, kotvičkami a mušlemi. Dětem se práce velmi zdařila… hurá na prázdniny!!!


VODNÍ HRÁTKY

Den dětí jsme tradičně v družině oslavili osvěžujícími soutěžemi s vodou. Prošli jsme slalom s kelímkem na hlavě, stříkačkou trefovali figurky, přenášeli vodu na lžíci a házeli mince do sklenice ponořené ve kbelíku s vodou. Paní vychovatelky připravily zajímavé fyzikální pokusy a dařili se nám i  mega obří bubliny z bublifuku namíchaného podle tajné receptury. Zábavné odpoledne ukončila oblíbená přehazovaná s vodními bombami. Voda je prostě prima, zvláště v tak horkém dni!


KVĚTEN V DRUŽINĚ

Během deštivých květnových dnů jsme nudu zaháněli různými způsoby. Tvořili jsme ze stavebnic Seva a Cheva. Pro své milé maminky jsme k svátku připravili netradiční textilní přáníčka. Květinový věneček vytvořený pomocí razítek jistě každou maminku potěšil.

Zabavilo nás i skládání puzzle. Začali jsme jednoduššími obrázky, a pak jsme se pustili i do skutečné výzvy v podobě uhánějícího koňského stáda. Společná snaha nakonec zvítězila a do skládačky zapadl i poslední tisící dílek. Fanděním jsme podpořili naše hokejisty na Mistrovství světa a hlavně některým fanynkám to moc slušelo!


DOPRAVNÍ SOUTĚŽ

Na dopravní hřiště Na Výsluní se ve čtvrtek 25. dubna sjelo 10 týmů ze školních družin uherskobrodského okrsku. Teoretickou připravenost soutěžících prověřil dopravní test ze znalostí bezpečného pohybu chodců a cyklistů v silničním provozu. Praktické dovednosti předvedly děti při jízdě zručnosti na kole. Celkové pořadí družstev určil součet časů z jízd a trestných bodů z testů. Náš tým nakonec obsadil sice nepopulární ale pěkné čtvrté místo.

Děkujeme šikovným třeťákům Anetce, Barunce, Timonovi a Filipovi!


VESELÉ VELIKONOCE!

Hřejivé sluníčko nám připomnělo, že se blíží svátky jara. Do vlastnoručně utkaných papírových košíčků jsme zaseli osení, které se za pár dní krásně zazelenalo. Poskládali jsme i rozpustilé barevné zajíčky, kteří mohou ve svém bříšku ukrývat nějakou dobrotu. Naučili jsme se také pěknou velikonoční koledu.
Tradiční pletení čugarů se i letos vydařilo hlavně díky pomoci několika ochotných tatínků, pana ředitele a pana učitele, kteří chlapcům předvedli postup výroby nepostradatelného pomocníka správných koledníků.
Veselé Velikonoce a bohatou koledu!


BRODSKÝ ZPĚVÁČEK

Ve středu 20. března se deset zpěváčků z naší družiny zúčastnilo přehlídky lidových písní školních družin, kterou pořádaly družiny při ZŠ Mariánské nám. a Katolické škole.
Naši žáci se představili se sólovým zpěvem, ale také ve zpěvu ve dvojicích s klavírním doprovodem. Vystoupení bylo doplněno i hrou na trubku.

autor: Lenka Tomancová


PALETKA 2019

Ve čtvrtek 21. února se v naší družině uskutečnila okrsková výtvarná soutěž. Malovat přijelo 30 dětí z 11 školních družin. Téma letošní Paletky znělo: Pes, přítel člověka. Soutěžící si vyslechli dojímavé příběhy pěti psích hrdinů, známých z knih i filmů a správně přiřadili jejich jména Lassie, Marley, Bella, Bailey a Hačiko k fotografiím z filmů. Prezentace  přiblížila dětem nejdůležitější psí vlastnosti. Malí malíři měli za úkol zachytit na svých obrazcích vztah člověka s jeho psím kamarádem. Kombinovanou techniku kresby černou tuší a malování vodovými barvami děti znaly a zvládly dobře. Porota hodnotila nápaditost a ocenila hlavně obrázky, z kterých zářila radost a odrážely vzájemnou lásku páníčka s jeho věrným psím přítelem.

Děkujeme porotkyním, paní Slávce Garžíkové a slečně Magdaléně Kunčarové, a také MÚ Uherský Brod za ceny pro deset oceněných dětí.

Výsledková listina: 1. místo: Amália Nicolardi- ŠD při KZŠ, 2. místo Votěch Kurtin ŠD Bojkovice, 3. místo Julie Viktorová ŠD Na Výsluní. Cena poroty: Nela Antošová ŠD Újezdec, Ella Neubauer ŠD Na Výsluní, Aneta Karbanová ŠD Havřice, Natálie Šenková ŠD Mariánské náměstí, Pavla Buráňová ŠD Vlčnov, Barbora Panáková ŠD Havřice, Věra Jurásková ŠD Slavkov


ZIMA VE DRUŽINĚ

Postavil jsem sněhuláka v družině,
aby hlídal meluzínu v komíně.
/: A on stál jako pán…
a já musel hlídat sám. :/ 2x


PEČENÍ PRECLÍKŮ

Jak si zpříjemnit zimní čas? No přece pořádně zatopit v peci a upéct si něco dobrého. Co tak něco slaného … Preclíky!!!!!


VÝPRAVA KE KRMELCI

V pátek 25. ledna 2019 odpoledne jsme se vypravili na vycházku do blízkého lesa Chrástka. Naším cílem byl krmelec. V mrazech a pod sněhovou pokrývkou se lesní zvěři hledá potrava jen těžko, a tak je potřeba jí pomáhat. Do krmelce jsme pro zvířátka přinesli jablka, seno, mrkev, zrní a slunečnicová semínka a dokonce sůl, která je pro zdraví zvěře velmi důležitá.


Bronz z florbalového turnaje školních družin „O putovní pohár 2019“

V úterý 8. ledna se na sokolovně v Uherském Brodě sešlo 13 florbalových týmů, aby zabojovalo o putovní pohár. Úvodem turnaje jsme prošli hladce, porazili jsme 7:2 B družstvo Pod Vinohrady a 9:0 Újezdec. Ve čtvrtfinále jsme zdolali Horní Němčí 7:1. V semifinále na nás bohužel čekal nejtěžší soupeř – tým Pod Vinohrady A. I přes velkou snahu jsme obhájcům loňského vítězství v turnaji podlehli 3:5. Poslední zápas o třetí místo proti Hradčovicím byl napínavý do samého konce. Po remíze 2:2 se rozhodlo až v nájezdech na branku. Naši střelci udrželi pevné nervy a díky našemu brankáři jsme se radovali z vítězství. Další ocenění získal i náš nejlepší střelec Filip Štarha, který byl vyhlášen jedním z nejlepších hráčů turnaje. Chlapcům blahopřejeme!!!

Náš tým hrál ve složení: Zdeněk Jurásek, Filip Štarha, Matyáš Minařík, Jakub Suč, Ondřej Miko, Kevin Gaňa, Filip Man, Filip Suchánek, David Kundrata a brankář Martin Balga


JEŽÍŠEK V DRUŽINĚ

Poslední prosincový týden navštívil školní družinu Ježíšek. Jako každý rok nejdříve přišel nebeskou poštou jeho dopis, ve kterém káral všechny hříšníky a chválil hodné děti. Nakonec se přeci jen pod stromečkem objevily dárky a my se mohli radovat z krásných nových stolních her. Využili jsme i první sněhový poprašek a věnovali se zimním radovánkám.


VÁNOCE SE BLÍŽÍ…

Vánoční dárečky pro rodiče nenecháváme na poslední chvíli, a proto jsme využili nabídky plackohraní a keramiky. Více však neprozradíme, abychom nepokazili Ježíškovi překvapení.


JABLÍČKOVÝ DEN

Celý týden od 11. do 16. listopadu voněla družinou pečená jablka plněná marmeládou a sypaná skořicí. Společně jsme si zatančili mazurku na písničku „ Měla babka čtyři jabka“. Nakreslili jsme spoustu krásných jablíček a šikovné prvačky vymyslely dokonce jablíčkovou básničku. Někteří kuchaři  přinesli i jablečný recept na dobrotu, kterou doma pečou nebo vaří s maminkou.


IDENTICKÁ DVOJČATA

V týdnu od 5. do 9. listopadu jsme si malovali na obličeje. Naším úkolem bylo ve dvojicích, trojicích i větších skupinkách vytvořit pomocí stejného líčení dojem identických dvojčat, trojčat nebo dokonce čtyřčat. Jak se nám to podařilo si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Ocenili jsme hlavně děti, které se obešly bez pomoci paní vychovatelky a vše zvládly samy.


DLABÁNÍ DÝNÍ

Dny se krátí a večer se prodlužuje, nejlepší čas na výrobu lucerniček z dýní. Proto si některé děti do družin přinesly plody oranžové zeleniny a pustily se do tvorby nejzajímavějších dýňových lampiček. A v duchu hesla: „My se duchů nebojíme družinu si osvítíme!!!“ jsme si oslavili Halloween.


STOPOVACÍ HRA

Začátkem října, v krásný slunečný den, si celá družina zahrála stopovací hru s úkoly, která nás seznámila s nejbližším okolím školy.  Rozdělili jsme se na dvě družstva. První družstvo schovávalo lístečky a určovalo cestu pomocí šipek. Druhé družstvo  hledalo pečlivě ukryté lístky  a plnilo úkoly. Děti poznávaly ulice Havřic, dozvěděly se, kde bydlí jejich spolužáci, a také kde má dům pan ředitel. V ulici U Zastávky se zapojily do dlouhatánského vláčku a bez rozpojení s ním dojely až ke křižovatce. Ve družině hledaly nejen ukryté děti z první skupiny, ale také  puzzle  mapy Havřic, kterou musely společně poskládat. Za seskládanou mapu a zdárně splněné úkoly si vysloužily děti  sladkou odměnu – hrozny ze zahrádky paní vychovatelky Jany.


ZVÍŘECÍ PĚTIBOJ

Netradiční sportovní disciplíny nás čekali při plnění zvířecího pětiboje. Hladový pes se snažil co nejrychleji dostat kostičku, opička házela banány, klokan se svým mládětem v kapse skákal překážkovou dráhu, medvědi porovnávali svou sílu v páce a čáp stál vytrvale na jedné noze.


PODZIMNÍ TVOŘENÍ

Na začátku září jsme zavzpomínali na prázdniny a nakreslili puclíky z našich cest a zážitků. Modelovali jsme zvířátka z plastelíny a jakmile začali padat kaštany, vrhli jsme se do tvoření z přírodnin. Kaštánková zvířátka a  závěsné ozdoby z listů, šípků, šišek a žaludů ozdobily dřevěný strom v hale. Na nástěnce vyrostly překrásné muchomůrky červené. Abychom se odměnili za pilnou práci, upekli jsme v troubě voňavé brambory.


ŠKOLNÍ ROK 2018–2019


NOC VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ – odměna pro nejaktivnější děti

V pátek 22.06.2018 se na pustém ostrově octlo 15 Robinsonů. Aby dokázali přežít, museli se naučit využívat přírodní živly – Oheň, Vodu, Vzduch a Zemi. Dozvěděli se o živlech, čím mohou být prospěšné a jak mohou lidem škodit, když se rozzlobí. Robinsoni provedli i pár zajímavých pokusů s vodou, vzduchem, zemí i ohněm. Za správně splněné úkoly získávali drahokamy, za které nakoupili indície k odhalení hesla k pokladu. O získaný poklad se spravedlivě rozdělili. Pak si užili spoustu zábavy při tanci s metlou, balónky, s putovní kšiltovkou a při hře na čtyři rohy. Když padla černočerná tma, vydali se Robinsoni na noční průzkum ostrova. Prokázali nebývalou odvahu, za kterou si zasloužili druhý poklad. Po nezbytné hygieně se znavení Robinsoni zavrtali do spacáků a poslechli si pohádku na dobrou noc. Ráno po rozcvičce a vydatné snídani připluly k ostrovu záchranné rodičovské lodě, které odvezli malé trosečníky do domovských přístavů. Všichni Robinsoni si pobyt na pustém ostrově náramně užili.

PANÍ VYCHOVATELKY PŘEJÍ DĚTEM I RODIČŮM KRÁSNÉ PRÁZDNINY.


TRENDY ÚČESY

V pátek 8. června se naše družina proměnila na kadeřnický salon. Malé kadeřnice tvořily na hlavách svých modelek originální účesy. Paní kadeřnice Kundratová přinesla děvčatům spoustu gumiček, sponek, skřipečků a barevných pramínků na ozdobu. Ani chlapci nepřišli zkrátka, mohli si nechat obarvit vlasy pestrými trendy barvami. Pro nejšikovnější kadeřnice připravila paní Kundratová ceny a diplomy. Děkujeme!

1. místo: Barunka Karlíková s modelkou Evičkou Pilátovou
2. místo: Sára Rumanovská s modelkou Eliškou Tichou
3. místo: Anetka Karbanová s modelkou Luckou Slovákovou
3. místo: Eliška Hradilová s modelkou Katkou Píštěkovou


SPORTOVNÍ OLYMPIÁDA ŠD

V úterý 6. června v poledne slunného dne  se dvacet sportovců  vydalo reprezentovat naši družinu v atletických disciplínách na stadion Lapač. Během celého odpoledne závodili v hodu kriketovým míčkem, ve skoku dalekém a v běhu na padesát metrů. Ve třech kategoriích, zvlášť děvčata a chlapci. Třeťáci se letos neúčastnili z důvodu výletu. Získali jsme sedm medailí. Z celkového počtu 16 soutěžících družin jsme obsadili 3. místo! Na tak malou školu to byl velký úspěch! Děkujeme všem sportovcům za skvělou reprezentaci.

Vyhodnocení atleti:

1. kategorie: Štěpán Franek – 2. místo běh 50 m

2. kategorie: Michaela Malasková – 1. místo běh 50 m + 2. místo skok daleký + 3. místo hod kriketovým míčkem

4. kategorie: Vojtěch Toral – 2. místo hod kriketovým míčkem; Štarha Filip – 1. místo běh 50 m; Plevka Jan – 2. místo běh 50 m


VODNÍ HRÁTKY

Den dětí se slaví ve školní družině tradičně vodními hrátkami. Jedná se o disciplíny jako je nošení vody na lžíci,  házení mincí do sklenice postavené ve kbelíku s vodou , stříkání injekční stříkačkou na cíl a nošení kelímků s vodou na hlavě. Také přihrávky vodními  bombami si našly oblibu u dětí. Ve foukání mega bublin se stali mnozí opravdu přeborníci. Přišla i sličná kouzelnice Eliška, která proměnila černou vodu v průzračnou! Počasí nám přálo a v tento horký den jsme se všichni pěkně osvěžili!


BABIČČINA ZAHRÁDKA

Během jednoho květnového týdne se mohly děti seznámit s názvy bylin, které rostou  v trávě cestou do školy. Poznávaly vlčí mák, kopretinu bílou, bez černý, vlaštovičník větší, šalvěj luční, ostrožku stračku, přesličku rolní i  vůni jasmínu aj.

K poznávání použily atlas rostlin a také herbář.  Doplnily si tajenku a ochutnaly  pampeliškový med, který přinesla Rozárka Mikušová. Nejlepším znalcem  rostlin se stal  Filip Štarha.


PRO MAMINKU K SVÁTKU

I když zlobím malinko,
máš mě ráda, maminko.
Srdíčko voňavé Ti dám,
že Tě ráda taky mám.

Děkujeme paní Suchánkové za pomoc při zdobení perníkových srdíček pro maminky.


STŘÍBRO Z DOPRAVNÍ SOUTĚŽE

Ve čtvrtek 26. dubna proběhla na nově zrekonstruovaném dopravním hřišti Na Výsluní okrsková dopravní soutěž školních družin. Přijelo 11 družstev a porovnalo své teoretické znalosti v dopravním testu a praktické dovednosti při jízdě zručnosti na kole. Důkladná příprava na soutěž se nám letos vyplatila a náš tým ve složení Filip Suchánek, Jakub Suč, Prokop Kočí a Matěj Hrubý vybojoval pro naši družinu krásné 2. místo.

Chlapcům blahopřejeme a děkujeme za super výsledek!


VELIKONOCE

Svěží zelený věnec na vratech družiny připomněl každému příchozímu blížící se svátky jara. Šikovné švadlenky si ušily slepičku z jutové látky a na nástěnce se objevily pěkné kraslice.

ČUGAR, TATAR, ŽILA, KORBÁČ, POMLÁZKA…

Na středu se těšili hlavně chlapci, kteří se chtěli naučit plést čugary. O dostatečnou zásobu kvalitních proutků se letos postaral dědeček Martínka Válka, a také pan učitel Novák. Děti se nejdříve dozvěděly od pana ředitele význam Škaredé středy, Zeleného čtvrtka, Velkého pátku, Bílé soboty, Květné neděle a Božího hodu velikonočního. Pak se všichni tři pánové pustili do pletení čugarů, aby dívky byly celý rok zdravé a krásné. Starší hoši už zvládli rozpletené čugary dokončit sami. Mladší chlapci i zvídavá děvčata se zájmem přihlíželi práci zkušených „šohajů“. Děkujeme panu Válkovi, panu řediteli i panu učiteli za snahu přiblížit dětem tuto pěknou lidovou tradici.


PŘEDJAŘÍ

Jaro už se kvapem blíží,
slunce z nebe na zem shlíží.
Na strom sedli zpěváci,
co dech nikdy neztrácí.
Už je slyšet koncert ptačí,
trylkují, co síly stačí.


BŘEZEN – MĚSÍC KNIHY

Začátkem března jsme se seznámili s českými ilustrátory prostřednictvím večerníčkových postav, kterými jsme vyzdobili podvrátí. Potom jsme se rozhodli, že si na ilustrátory zahrajeme také a vytvářeli jsme vlastní přebaly knih. Že máme v družině nadějné umělce, můžete vidět ve fotogalerii.


BRODSKÝ ZPĚVÁČEK

Ve středu 14. března se skupinka zpěvaček z naší školní družiny ve složení Deniska Hrdá, Barunka Karlíková, Adélka Hrdličková, Anetka Karbanová, Nela Šuranská, Karolína Novosádová, Karolína Slintáková a Renatka Miková zúčastnily okrskové přehlídky lidových písní v DDM Uherský Brod. Pod odborným dohledem manželů Málkových, paní ředitelky DK Kreislové a pana ředitele ZŠ Mariánské náměstí Jandáska se děvčatům dařilo a připravené písně krásně zazpívala.


VÝPRAVA KE KRMELCI

V pátek 9. března jsme vyrazili do lesa Chrástka. Nesli jsme plno dobrot pro lesní zvěř. Jablíčka, mrkev a žaludy jim jistě po tuhých mrazech přišly vhod. Po cestě do Chrástky i v okolí krmelce jsme rozvěsili vlastnoručně vyrobené lojové zvonečky se semínky a zrním pro ptáčky. Na zpáteční cestě se nám za odměnu podařilo zahlédnout na poli srnku, která jistě spěchala ke krmelci na zdravou hostinu.


PALETKA 2018

Okrsková výtvarná soutěž školních družin proběhla 14. února. V naší družině se sešlo 35 malých umělců z 12 uherskobrodských družin. Naše třeťáky reprezentovali  Rozárka Mikušová, Ondra Mančík a Patrik Hrdý. Děti se společně vypravily na cestu do pravěku, seznámily se s postupným vývojem života na Zemi a prohlédly si spoustu obrázků pravěkých rostlin i tvorů. Pak měly za úkol, podobně jako první pravěcí malíři, zachytit momenty z pravěkého života na stěnu jeskyně. Tu jim však nahradil pomuchlaný papír nabarvený anilínovými barvami. Na takto vytvořený podklad lepily po zaschnutí pravěké tvory kreslené prašnými křídami. Býložraví dinosauři spásali poklidně zeleň, masožravci cenili zuby a létali po obloze.  Objevil se i obávaný šavlozubý tygr, rozvážný mamut a lovící pračlověk. Děti zvládly kombinovanou techniku skvěle a porota obtížně vybírala deset oceněných prací. Vítězové si odnesli pamětní medaile, diplomy a ceny. Všechny zúčastněné děti dostaly perníkové dinosauří vejce.

Děkujeme porotkyním, paní Slávce Garžíkové (bývalé kolegyni) a slečně Magdaléně Kunčarové (studentce UMPRUM v Uherském Hradišti), paním vychovatelkám za doprovod dětí, vedení naší školy a městu Uherský Brod za ceny pro vítěze.

S dalšími nadějnými umělci se těšíme na shledanou příští rok.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA:

1.místo: Viktorie Živnéřová – ŠD Nezdenice
2. místo: Lucie Hrubošová – ŠD Katolická ZŠ
3. místo: Daniela Tyroltová – ŠD Bojkovice

Cena poroty:

Ondřej Knotek – ŠD Vlčnov, Ondřej Mančík – ŠD Havřice, Sára Šrámková – ŠD Hradčovice, Adriana Hoangová – ŠD Na Výsluní, Rozálie Mikušová – ŠD Havřice, Ráchel Zemková – ŠD Nezdenice, Romana Mošťková – ŠD Vlčnov


OCHUTNÁVKA EXOTICKÉHO OVOCE

Díky projektu Ovoce do škol jsme měli možnost seznámit se s dvanácti druhy exotického ovoce. Dozvěděli jsme se o zemích jejich původu a o prospěšnosti konzumace tohoto ovoce kvůli vysokému obsahu vitamínů a minerálů. Všech dvanáct druhů jsme mohli i ochutnat.


FLORBALOVÝ TURNAJ ŠKOLNÍCH DRUŽIN

V úterý 16. ledna se na Sokolovně v Uherském Brodě sešlo 13 florbalových týmů z 10 školních družin. Utkaly se v turnaji O putovní pohár. Náše družstvo ve složení: Albert Brázda, Jan Plevka, Ondřej Cahel, Lukáš Smrtka, Marek Sedláček, Broněk Bohmann, Metoděj Kočí, Filip Štarha, Zdeněk Jurásek a Ondřej Miko odehrálo celkem 6 zápasů. Ve čtyřech z nich jsme zvítězili, dvakrát jsme byli poraženi. Celkem jsme nastříleli 41 gólů a 13 jsme inkasovali. V konečném pořadí jsme obsadili krásné 5. místo. Našimi nejlepšími střelci byli Marek Sedláček a Ondra Cahel s 11 góly.

Dík za pěkný výsledek a pochvala za týmového ducha patří všem našim hráčům.


VÁNOČNÍ SBÍRKA PRO ZVÍŘECÍ ÚTULEK

V předvánočním čase děti dokázaly, že jim není lhostejný osud opuštěných zvířat a nasbíraly pro pejsky a kočičky bohatou ježíškovskou nadílku. Granule, konzervy, pamlsky, hračky, obojky, vodítko a dokonce jeden pelíšek byly předány 22. prosince do útulku v Bzenci. Poděkování i s listinou dárců zveřejnil útulek na svém facebooku.


JEŽÍŠEK V DRUŽINĚ

Andělská pošta doručila i letos do družiny dopis od Ježíška. Děti v něm dostaly pochvalu za vystoupení na školní besídce a pilnou práci při přípravě vánočního trhu. Ježíšek pokáral některé nepořádníky a neposluchy, ale přesto se pod stromečkem objevila ve středu štědrá nadílka dárků. Potěšily nás nové boby a spousta stolních her, které nám zpestří čas strávený v družině.

Ve zbytku týdne jsme vymysleli ještě pár vánočních soutěží. Poznávali jsme vánoční stromky podle větviček, náš sluch prověřil Ježíškův zvoneček a vyzkoušeli jsme svou šikovnost koulením papírových koulí a sbíráním ptačího zobaní. Pak jsme si popřáli krásné Vánoce a vrhli se do víru vánočních prázdnin!


VÁNOČNÍ JARMARK

V adventním čase jsme v družině neměli moc času na rozjímání, protože jsme pilně tvořili. Šili jsme, lepili, navlékali korálky, skládali z papíru… To vše, abychom nachystali krásné prodejní výrobky do vánočního jarmarku. Jarmark proběhne současně se školní besídkou 15. prosince ve sportovní hale. Zde si budete moci zakoupit dárečky vyrobené Vašimi dětmi. Utržené peníze budou použity ve prospěch dětí.


MIKULÁŠ

Na Mikuláše si naši prváci zasoutěžili v čertovsko-andělských disciplínách. Chodili po mráčcích, foukáním se snažili udržet ve vzduchu peříčko a do čertovského pytlíku sbírali brambory pro zlobivé děti. Při zpěvu koled jsme si nazdobili vánoční stromeček a doufáme, že do družiny zavítá i letos Ježíšek.


RECITAČNÍ SOUTĚŽ

Ve středu 8. listopadu se sedm děvčat (Deniska Leticie Hrdá, Barborka Karlíková, Anetka Karbanová, Adélka Hrdličková, Sára Rumanovská, Adélka Gálová a Barča Gálová) vydalo reprezentovat naši školní družinu v přednesu básní na Dům dětí a mládeže. Soutěž pořádala Katolická škola. V úvodu paní vychovatelka Libuše Goldmannová přivítala soutěžící, pan ředitel Mgr. Ivo Ertl popřál dětem hodně úspěchů a pan Švehlík, co by porotce starších recitátorů, zahájil soutěž přednesem básně. Naše děti si vyzkoušely recitaci před širokým obecenstvem. Velký úspěch sklidila BARUNKA GÁLOVÁ s básničkou Zasadil jsem telefon. Získala 2. místo v kategorii 4. a 5. tříd.


PEČENÍ JABLÍČEK

RECEPT: Voňavou mňamku si připravíš tak, že rozpůlíš jablko a vydlabeš lžičkou jádřinec. Do vzniklé jamky dáš kousek másla, marmelády dle chuti, rozinky a oříšky. Celé posypeš skořicí s cukrem. Na plech položíš pečící papír a kladeš na něj ozdobená jablíčka. Pečeš v troubě na 180 stupňů asi 20 minut. Až jablíčka vychladnou, tak ne ně dáš kopec šlehačky. Nic lepšího a zdravého snad není. Dobrou chuť.


Dýňování

Konec října jsme tradičně věnovali dlabání a vyřezávání dýní. Vznikly originální lampičky, které jsme vystavili před družinou, aby potěšily každého kolemjdoucího.


Kaštánkování

Jako každý rok i letos jsme využili úrodu kaštanů, šípků, žaludů, šišek a listí a vytvářeli postavičky a zvířátka. V mechu vyrostly i muchomůrky. Ti nejšikovnější vykouzlili z krabice dokonce celou krajinu s vodopádem a jezírkem, a také postavili  útulný domeček se zahrádkou medvídkovi.


Kdo to je?

Pichlavý jak bodláček,
z listí strká čumáček.
Pod šípkem se do klubíčka stočí,
až na jaře protře oči.


Deskové hry

Z Domu dětí a mládeže z Uherského Brodu nám přijela představit novou stolní hru Rummikub slečna Veronika Omelková. Naučili jsme se pravidla a pilně trénujeme. Možná se někdo z nás zúčastní  Krajského přeboru nebo dokonce celostátního finále v hraní této deskové hry.


Prázdninový ostrov

Společně jsme zavzpomínali na prázdninové zážitky. Šikovná děvčata ze čtvrté třídy vytvořila své prázdninové ostrovy s fotografiemi a kresbami míst, která o prázdninách navštívila.


Zdatný Robinson

Přežití na pustém ostrově si žádá šikovnost a dobrou fyzičku. V Robinsonově trojboji si děti vyzkoušely rybolov, přeskakování rozvodněného potoka a musely vyklidit jeskyni zasypanou kamením. Z každé třídy jsme odměnili tři nejzdatnější Robinsony a všichni, kteří trojboj absolvovali, získali body do celoroční hry.


Robinsonova stopovaná

Poslední zářijový pátek se deštivé počasí konečně umoudřilo, a tak jsme vyrazili na vycházku.

Skupina průzkumníků vyrazila s předstihem, aby vyznačila trasu a ukryla deset úkolů pro stopaře. Ti museli zapojit mozek i svaly, aby vše zvládli. Absolvovali například Robinsonovu rozcvičku, spočítali zásoby kokosových ořechů a čárky v kalendáři, přenesli do bezpečí zraněného Pátka, zapřemýšleli jak získat oheň, které důležité věci by se na ostrově mohly hodit a vytvořili na pláži nápis POMOC! Vyčerpaní dopádlovali zpět do domovského přístavu, kde se shledali s průzkumníky. Společně se podělili o zážitky a Robinsonův poklad – výborné hroznové víno rostoucí na tajném místě ostrova.


ZÁŘÍ V DRUŽINĚ – Malí Robinsoni

S novým školním rokem začala v družině i nová celoroční hra s názvem Robinsoni. První týden jsme věnovali seznamování s prváčky. Stejně jako Robinson i oni prozkoumávali ostrov, na který se dostali. Naštěstí není naše družina pustá a už vůbec neobydlená.  Čeká je zde spousta her, zábavy a nových kamarádů.


NOC VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Patnáct dětí se odměnou za celoroční aktivitu sešlo v pátek 23. června v podvečer v družině.

Čekala je cesta do země Fantazie, kam je přeneslo společně vymyšlené a vyřknuté heslo: „UDĚLEJ SI KLÍČ, AŤ SI Z NORMÁLNÍHO SVĚTA PRYČ!“. Setkaly se s trpaslíkem Šmudlou a Sněhurkou, vymyslely nápoj lásky a kouzlo na naučení násobilky, proletěly se na drakovi Vozembouchovi a zatančily si s vílou Amálkou. Během svého putování si odskočily na špagetovou večeři a po návratu do lidského světa se podělily o zaslouženě získaný poklad.

Čekání na tmu si zpestřily hrou v pohádkových obydlích, tancem a čtením příběhu.  Když konečně padla tma, vydaly se na noční stezku odvahy. Některé postrašilo kuře, které bylo možná skutečné nebo zavítalo ze země Fantazie, kdo ví? Za statečnost si odvážlivci rozdělili druhý poklad. Po noční hygieně si zmožení cestovatelé vyslechli pohádku na dobrou noc a v bezpečí svých spacáků odpluli do říše snů.

Ráno všechny probrala rozcvička a dobrá snídaně. Pamětní listy připomenou prožitou legraci a zážitky, které budou určitě motivací pro sbírání bodíků i v příštím školním roce.

KRÁSNÉ PRÁZDNINY dětem i rodičům přejí paní vychovatelky školní družiny.


BUBLINKOVÁNÍ

Po loňském úspěchu jsme i letos namíchali bublinkový koktejl naší tajné receptury. Děti si tak mohly opět vyzkoušet vyfouknout pomocí speciálního nástroje v podobě paliček a  provázku se závažím své megabubliny.


KADEŘNICKÝ SALÓN

Ve středu 6. června se naše školní družina proměnila na kadeřnický salón. Profesionální kadeřnice paní Kundratová seznámila děvčata s letošními módními trendy a přinesla spoustu vlasových doplňků, které mohla děvčata použít při tvorbě účesů. Zapojili se i chlapci, kterým paní kadeřnice speciálními křídami nabarvila pramínky vlasů.

Malé kadeřnice vytvořily na hlavách svých modelek krásné a zajímavé účesy. Porota ocenila tři nejkreativnější z nich. Vítězky získaly diplomy a ceny od paní Kundratové, které mnohokrát děkujeme za příjemné a zábavné odpoledne.

Výsledky kadeřnické soutěže:

1. místo Adéla Gálová s modelkou Kateřinou Píštěkovou

2. místo Sára Machalová s modelkou Adélkou Hrdličkovou

3. místo Rozálie Mikušová s modelkou Sárou Rumanovskou


VODNÍ HRÁTKY

Den dětí jsme v družině oslavili tradičními osvěžujícími soutěžemi. Naši přesnost, rychlost, obratnost a schopnost soustředit se prověřily disciplínami: vodní slalom, střelba na terč, házení mincí, přenášení vody a tolik oblíbené vodní bomby. Odpoledne jsme si náramně užili a ještě jsme získali sladkou odměnu.


HAVŘICE 6x NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ

V úterý 30.05.2017  proběhla na Lapači v Uherském Brodě Atletická olympiáda školních družin. V tropickém počasí závodilo rekordních 281 atletů ze 17 družin v hodu kriketovým míčkem, skoku dalekém a běhu na 60 m. Našim šestnácti reprezentantům se podařilo vybojovat celkem 6 medailí, dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové. Uspěli jsme v každé věkové kategorii a v každé disciplíně.

Všem našim sportovcům děkujeme za odvedené výkony, a také za vzorné chování během celé olympiády.

Medailové zisky:

1. třída: Michaela Malasková

  • 1. místo skok daleký
  • 2. místo hod kriketovým míčkem

2. třída: Adéla Beníčková

  • 2. místo hod kriketovým míčkem

3. třída: Adéla Gálová

  • 1. místo skok daleký

4. + 5. třída: Sára Machalová

  • 3. místo běh na 60 m

4. + 5. třída: Adrian Běhůnek

  • 3. místo běh na 60 m

SRDÍČKA Z PERNÍKU

Pro maminky k jejich svátku děti napekly voňavá perníková srdíčka. Se zdobením barevnou bílkovou polevou přišla pomoci jedna z maminek, paní Suchánková, pro kterou je malování perníků záliba. Po zaschnutí si svá srdíčka děti zabalily do celofánových sáčků s mašličkou. Takový voňavý dárek určitě každou maminku potěší.

Děkujeme paní Suchánkové za spolupráci.


ANDĚL PÁNĚ 2

V úterý 25. dubna 2017 shlédlo 25 dětí z naší družiny českou filmovou pohádku Anděl Páně 2 v kině Máj v Uherském Brodě. Díky nevinnosti anděla Petronela a vychytralosti čerta Uriáše vznikalo mnoho vtipných situací, kterým jsme se s chutí zasmáli. A jak to v pohádkách bývá, vše nakonec dobře dopadlo na zemi i v nebi. Návštěvu kina jsme si náramně užili.


DOPRAVNÍ SOUTĚŽ

Ve čtvrtek 27.04.2017 se naši čtyři soutěžící za nepříznivého deštivého počasí vydali své nabyté vědomosti zúročit na dopravní hřiště. Se třeťáky, Filipem Štarhou, Míšou Gotzovou, Eliškou Hradilovou byl i jeden druhák, Matěj Hrubý. Byli vybráni podle nejlepších výsledků z jízd zručnosti a dopravních testů, které jsme ve družině během týdne podnikali. Protože však počasí bylo hodně uplakané, jízdy na kole (naše želízko) byly zrušeny. Děcka se snažila v soutěži mezi šesti přihlášenými družinami být nejlepší družstvo… jaké však bylo zklamání, byli nejlepší, ale od konce. Máme tedy co zlepšovat a snad se v příštím roce polepšíme!!!


JARO V PLNÉM PROUDU

Jaro do družiny přinesli čápi, kteří se usadili na komínech v podvrátí. Potom rozkvetly tulipány a začaly velikonoční přípravy. Po třídě hopsali veselí papíroví zajíci a dohlíželi na malování vajíček. Chlapci měli možnost naučit se uplést tatar (čugar, pomlázku, žilu). A protože byla po tatarech letos velká poptávka, přišel panu řediteli vypomoci i pan učitel Novák, a také ochotný dědeček Filipa Suchánka z 1. třídy. Děkujeme.


BRODSKÝ ZPĚVÁČEK

Okrsková přehlídka lidových písní proběhla na DDM v Uherském Brodě ve středu 15. března.

Zazpívat si přišlo 10 školních družin. Některé děti zpestřily svá vystoupení lidovými kroji, tancem nebo hrou na hudební nástroje. Naši zpěváčci předvedli pět písní. Barča Gálová spolu s Eliškou Hradilovou zazpívaly „Na tom panském díle“, Dominik Nevrkla „Zeleňaj sa, zeleňaj“, Nelinka Šuranská „Já husárek malý“, Kačka Píštěková „Ani jsem si nemyslela“ a Natka Zábojová s Kájou Slintákovou „Koulelo se, koulelo“. Dopoledne na „lidovú notečku“ bylo milé a opravdu se vydařilo.


OHLÉDNUTÍ ZA ZIMNÍMI RADOVÁNKAMI

Letošní zima byla mrazivá a sněhu jsme si užili dost a dost. Bobová dráha byla superrychlá a šikovným stavitelům a sochařům se také dařilo. Teď už ale netrpělivě vyhlížíme jaro a jsme rádi, že sluníčko začíná pěkně hřát.


MASOPUST JE TU!

Týden před školním masopustním karnevalem jsme v družině vyráběli papírové masky. Nejoriginálnější a nejpečlivější tvůrci byli sladce odměněni.


PALETKA 2017

Tradiční  okrsková výtvarná soutěž se uskutečnila ve čtvrtek 23. února v naší školní družině. Přivítali jsme 38 malířů ze 13 družin. Děti si vyslechly příběh o kouzelné zahradě plné květin, které svou vůní dokázaly měnit  špatné lidské vlastnosti na dobré.  Vyprávění doplnila fotografická prezentace. Soutěžící zapojili fantazii  a pomocí voskovek a vodových barev vykouzlili na svých výkresech pohádkové květiny nejrůznějších barev a tvarů. Porotkyně paní Slávka Garžíková (bývalá vychovatelka) a slečna Magda Kunčarová (studentka UMPRUM Uherské Hradiště) ocenily deset nejoriginálnějších prací.

1. místo : Dominika Vaculová, ŠD Korytná
2. místo: Ester Jónová, ŠD Horní Němčí
3. místo: Zuzana Urbanová, ŠD Vlčnov
4.- 10. místo: Elen Knotková, Viktorie Němcová – ŠD Na Výsluní, Sára Kahánková – ŠD Vlčnov, Vanda Kolková, Veronika Hasíková – ŠD Pod Vinohrady,  Natálie Matuchová – ŠD Mariánské náměstí, Adéla Martincová – ŠD Korytná

Vítězky obdržely diplomy, ceny a pamětní medaile a všichni byli za svou snahu odměněni sladkou kytičkou vyrobenou našimi dětmi.

Děkujeme našim soutěžícím Adélce a Barunce Gálovým a Filipovi Štarhovi. Jejich krásné obrázky se mezi 10 oceněných sice nedostaly, přesto naši třeťáci neztratili veselou náladu.


STAVEBNICE MAGFORMERS

Magnetická stavebnice, líbí se nám převelice.
Trojúhelníky – čtverce, spojí se nám lehce.
Postavíme všecko z dílků, trvá to jen malou chvilku.


KRÁSNÉ ČTVRTÉ MÍSTO!!!

Ve čtvrtek 12. ledna se sehrál florbalový turnaj školních družin „O putovní pohár“ ve Sportovní hale v Uherském Brodě. Zúčastnilo se ho 15 družstev, které byly rozlosovány do tří skupin. Ve skupině A bylo naše družstvo, které hrálo čtyři hry ve své skupině – a to s hráči Pod Vinohrady „D“ 5:0 s hráči z Březové 2:1, Pod Vinohrady „A“ 0:2 a s Drslavicemi 6:2. V této skupině jsme získali krásné druhé místo.

Čekal nás boj s hráči z ostatních skupin. A to se školní družinou Pod Vinohrady „C“ 2:2 a s Drslavicemi 6:1. Po všech zápasech jsme si uhájili čtvrté místo z patnácti družstev. Děkujeme celému týmu z Havřic ve složení: Albert Brázda – brankař, hráči – Patrik Vrága, Viktor Marino, Jakub Man, Jan Plevka, Lukáš Smrtka, Marek Sedláček, Ondřej Cahel, Broněk Bohmannn, Adian Běhůnek.

Lenka Tomancová


ADVENT V DRUŽINĚ

Předvánoční čas jsme si v družině zpříjemnili zpíváním koled, zdobením stromečku a tvorbou dárků  a přáníček pro rodiče a prarodiče. Užili jsme si i snížek a postavili letošního prvního sněhuláka. Andělskou poštou jsme dostali dopis od Ježíška, ve kterém chválil hodné děti a pokáral některé zlobivce a nepořádníky. Pod stromeček dětem nadělil dva dárky. Děvčatům dřevěný domek pro panenky a chlapci se radovali z magnetické stavebnice Magformers.

Všem přejeme krásné Vánoce strávené v kruhu rodiny a do nového roku hodně zdraví, štěstí, úspěchů a pohody.


RECITAČKA 2016

Okrsková recitační soutěž školních družin proběhla na DDM v Uherském Brodě 16. listopadu. Zúčastnilo se 16 družin, recitovalo celkem 103 dětí rozdělených do čtyř věkových kategorií. Přednes našich osmi zástupců patřil k těm lepším, ale konkurence v letošní soutěži byla opravdu silná. Nakonec jsme se přece jen radovali spolu s druhákem Patrikem Hrdým, který získal Cenu poroty. Paťo, blahopřejeme! Děkujeme také Danečku Hověžákovi, Anetce Karbanové, Prokopu Kočímu, Adélce a Barunce Gálovým, Dominice Zelinkové a Michalu Bábíčkovi za reprezentaci naší družiny.


PODZIM

Podzimní čas si děti zpříjemnily tvořením ježků z pilin a šišek. Vydlabaní dýňoví strašáci ozdobili družinu z ulice a kaštany se přeměnily v motýlky, žížaly, koníky a žirafy. Také jsme udělali soutěž v házení šipek. Kdo si poskládal vlaštovku či raketku dle návodu, mohl změřit své konstruktérské schopnosti v házení do dálky. Nejúspěšnějšími se stali Michal Bábíček a Timonek Hruboš.
Děkujeme za přinesený materiál (piliny šišky, kaštany, dýně…) a také za opravu florbalové branky, která nevydržela nápor hry a musela se svařit.


CESTA KOLEM SVĚTA

V pátek 23. září jsme se vypravili na první letošní stopovačku. Skupina průzkumníků vyrazila z družiny s předstihem, aby na trase ukryla úkoly pro stopaře. Záludné otázky a náročné úkoly se týkaly světových kontinentů. Všichni cestovatelé během výpravy potrénovali v Evropě s Jardou Jágrem, postavili v Africe pyramidu pro faraona, v Americe si zahráli na Indiány, v Asii se projeli japonským rychlovlakem a z Austrálie přiskákali zpět do Havřic jako klokani. Za odměnu jsme se v družině podělili o poklad, ale hlavně jsme si užili odpoledne plné zábavy.


KOUZELNÉ FAZOLE

I bez drahých hraček se dá užít spousta zábavy. S obyčejnými fazolemi jsme si zahráli na Popelky a třídili je podle barev, přenášeli je pomocí brčka a cvrnkali na čáru. Ti trpěliví skládali z fazolek své jméno a tvořili zajímavé mandaly. Pár fazolí jsme zasadili do průhledné sklenice, abychom mohli pozorovat klíčení. Za barevné fazolky děkujeme mamince Martina Chabiči.


NOC V DRUŽINĚ

V nezvykle večerní hodinu se v pátek 9. září otevřely vrata školní družiny pro nejšikovnější děti, které v loňském školním roce nasbíraly nejvíce bodů za aktivitu. Noc ve školní družině pod názvem Leonova škola zvířat byla plná zajímavých otázek a zábavných úkolů. Postupně děti navštívily ve škole zvířat třídu savců, ptáků, ryb, plazů, obojživelníků a hmyzu. Vyzkoušely si nakreslit savčího mutanta, proměnily se ve špačky a zaletěly pro třešni, jako ryby kradly žížalí návnadu. Hrou na flétnu vylákaly z koše nebezpečnou kobru, absolvovaly obojživelný slalom a na závěr dokázaly správně přiřadit obrázky zvířat do jednotlivých tříd. K večeři si všichni pochutnali na špagetách, které prý byly lepší než ze školní jídelny. Po spravedlivém rozdělení pokladu od krále zvířat lva Leona se za okny snesla tma a byl nejvyšší čas vyrazit na noční stezku odvahy. Zahradu spoře osvětlovaly malé lampičky a někomu se trochu třásla kolena. Nakonec kartu s vylosovaným zvířetem našli všichni a za odměnu se podělili o další, tentokrát sladký poklad. V bezpečí družiny jsme si zahráli ještě pár her, vyčistili zuby, přečetli pohádku a ze spacáků si popřáli dobrou noc.

Než se děti v sobotu po ranní rozcvičce a snídani rozešly domů, shodly se, že sbírat bodíky se vyplatí, a že se budou v letošním školním roce opět snažit. Další noc v družině přece proběhne už v červnu!


VODNÍ HRÁTKY

Slunce pálí jako divé, ale my jsme v pohodě,
pro zábavu, osvěžení čabřeme se ve vodě.
Z bublifuku letí k nebi mega obří bublina,
vodní hrátky rádi máme, léto skoro začíná!


35. ROČNÍK ATLETICKÉ OLYMPIÁDY ŠKOLNÍCH DRUŽIN

V úterý 7. června se na stadionu Lapač sešlo 262 závodníků ze 17 školních družin. Letošní nominaci zkomplikovala shoda termínu s plaveckými závody, a také odjezd některých třeťáků na farní výlet. Přesto jsme obsadili všechny věkové kategorie ve všech disciplínách.

Naši reprezentanti:
1. třída: Adélka Beníčková, Ondra Mančík, Matyáš Minařík
2. třída: Barča Gálová, Tara Mozgvová, Míša Götzová, Martin Balga
3. třída: Natálka Vítková, Domča Zelinková, Matěj Vítek, Broněk Bohmann, Sam Hradil
4. + 5. třída: Anička Šotová, Zuzka Petrášová, Gabča Šůstková, Adrian Běhůnek, Patrik Vrága

Všichni naši atleti se snažili, jak nejlépe dovedli. Na stupně vítězů se nakonec probojovala děvčata ze druhé třídy. Zlato ve sprintu na 50 m vybojovala Barunka Gálová a bronz v téže disciplíně získala Tara Mozgvová. Míša Götzová si odnesla dvě medaile- stříbro za skok daleký a bronz za hod kriketovým míčkem. Všem dětem děkujeme za reprezentaci naší družiny a medailistkám třikrát: „Hip, hip, hurá!!!“


KOUZELNICKÉ ODPOLEDNE

V pátek 27.05.2016 nás děti přesvědčily, že dokáží kouzlit tak jako opravdoví kouzelníci. Připravily si jednoduché triky s provázkem, tužkou, gumičkou, mobilem, mincemi nebo kartami. Zábavu začaly paní vychovatelky telepatickými schopnostmi s kostkou a hrníčkem, kdy zmátly děti tím, že uhodly liché nebo sudé číslo na kostce. Malí kouzelníci také nezklamali svými výkony a triky prozradili ostatním, aby je mohli předvést rodičům.


BABIČČINA ZAHRADA

V dřívějších dobách si babičky u svých domků nepěstovaly anglický trávník ani nevysazovaly okrasné jehličnany. Na svých zahrádkách pěstovaly zeleninu a ovoce a kytičky pro potěšení. Trávník se nestříkal proti plevelům, kvetly v něm sedmikrásky, pampelišky, řebříček, mateřídouška a jiné byliny. Babičky využívaly léčivé účinky bylinek mnohem více než my dnes.

Abychom si osvojili něco málo ze znalostí našich babiček, vzali jsme na pomoc atlas rostlin a vytvořili si malou bylinnou výstavku. Na zahradě družiny kvete spousta pampelišek. Děvčata z nich pletla věnečky, tvořila prstýnky, řetězy a trumpetky. Navíc jsme se letos rozhodli uvařit si pampeliškový med. Je výborný k oslazení čaje, přípravě osvěžující šťávy  a dětem velmi chutná jako „medecínka“ jen tak po lžičkách rovnou do mlsných pusinek.


DOPRAVNÍ SOUTĚŽ ŠKOLNÍCH DRUŽIN

Ve čtvrtek 5. května se družstvo čtyř třeťáků ve složení Albert Brázda, Ondřej Cahel, Lukáš Smrtka a Marek Sedláček zúčastnili dopravní soutěže na dopravním hřišti v Uherském Brodě.

Po uvítání všech jedenácti družin se polovina z dětí odebrala do třídy, ve které si napsaly test na dopravní znalost. Poté následovala jízda zručnosti na kolech. Byla připravena dráha se slalomem, podjetí a přejetí překážky, projetí úzké uličky. Po soutěži si mohly děti zajezdit na dopravním hřišti pod dozorem městské policie, která dohlížela na přestupky cyklistů i chodců. Na závěr nás čekaly výsledky. Naše družina se umístila na osmém místě.


ČARODĚJNICKÝ SLET 2016

V pátek 29. dubna se naše družina stala místem setkání čarodějnic a čarodějů prapodivných podob a krkolomných jmen. Přiletěli na svých metlách, aby se utkali o tituly Miss Čarodějnice a Čaroděj roku. Každý uchazeč se nejdříve porotě řádně představil a poté všichni absolvovali let na koštěti, přenášeli dračí vejce a vymýšleli tajuplné zaklínadlo. Porota vše bedlivě sledovala a bodovala a ohodnotila také nápaditost kostýmů. Titul Miss Čarodějnice získala Klárka Hradilová, druhé místo obsadila Natálka Jančová a třetí skončila Eliška Hradilová. Čarodějem roku se stal Martin Assmann a druhý se umístil Adrian Běhůnek.

Za přípravu čarodějnického odpoledne děkujeme děvčatům z páté třídy Aničce, Zuzce, Radečce a Anitce. Chválíme i čtvrťačky za doprovodné úkoly.


JARO UŽ JE TU!

V družině se objevily v pátek modré slepice,
přes víkend se uhnízdily, snesly pěkné kraslice.

V pondělí se přemnožili perníkoví zajíci,
skáčou z trouby, neposedí, a jsou obr velicí.

Sluníčko zas hřeje záda, kdo je čilý, nelení,
práce nám jde skoro sama, stihnem zaset osení.

Správný mrskáč naučí se ještě jednu koledu,
svátky jara už jsou tady, snad nebudou na ledu.


BRODSKÝ ZPĚVÁČEK

Ve středu 16. března se vybraní zpěváci z naší družiny sešli s dalšími dětmi z brodského okrsku, aby si společně zazpívali a poslechli lidové písničky. Ondra Mančík vystoupil s písní V novém městě na rynečku, Natálka Vítková a Dominika Zelinková zazpívaly Na tú svatú Katarinu, Natálka Zábojová a Lucka Nekolová se předvedly s písní Ztratila jsem fěrtůšek a páťačky Anitka Hurbišová a Anička Šotová zazpívaly kánon Bejvávalo.


PALETKA 2016

Ve školní družině v Havřicích se 16. února sešlo 39 dětí z třinácti družin celého Uherskobrodska. Tradiční výtvarná soutěž se letos proměnila na příjemný čajový dýchánek.

Tak totiž znělo téma, které jsme pro malé umělce připravily. Děti si poslechly báseň o Supermanovi, který pije jenom čaj, dozvěděly se mnoho zajímavostí o pěstování čaje a o původu britské tradice Čaje o páté. Především si ale prohlédly pro inspiraci spoustu fotografií čajových konvic a hrnečků, které měly následně ztvárnit. Zvolily jsme méně tradiční techniku. Modelování z plastelíny mají děti v oblibě. Tentokrát ji nanášely na papírovou podložku ve snaze vytvořit plastelínový reliéf. Své pestrobarevné konvičky a hrnečky na závěr dozdobily vtláčením korálků a flitrů. Někteří soutěžící trochu bojovali s časem, ale všechny práce bavila. Porotkyně paní Slávka Garžíková – naše milá bývalá kolegyně a slečna Jana Kunčarová – studentka Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění ocenily nápaditost, cit pro barvy, smysl pro detail a pečlivost. Vítězové obdrželi diplomy, pamětní medaile a drobné ceny, všechny děti moduritovou magnetku ve tvaru konvičky naší výroby. Děkujeme ochotné porotě, kolegyním za uznání a dětem za výtvarné nadšení. Těšíme se na příští rok!

Vychovatelky ŠD Havřice

Výsledková listina:
1. místo: Františka Mošťková – ŠD Vlčnov
2. místo: Emma Charvátová – ŠD Záhorovice
3. místo: Tomáš Snopek – ŠD Vlčnov

Ceny poroty: Jakub Jankůj – ŠD Bystřice pod Lopeníkem, Sára Fornůsková – ŠD Nezdenice, Aneta Mikuláštíková – ŠD Prakšice, Angelika Kovačičinová – ŠD Bystřice pod Lopeníkem, Jana Kadašiová – ŠD Slavkov, Kristýna Urbánková – ŠD Bojkovice, Samuel Hradil – ŠD Havřice


FLORBALOVÝ TURNAJ ŠKOLNÍCH DRUŽIN 2016

Ve středu 20. ledna se na sokolovně v Uherském Brodě sešlo 11 týmů, aby bojovalo o putovní pohár v turnaji školních družin. Obhajovali jsme loňské vítězství. Přestože jsme celý tým výrazně omladili, dařilo se nám velice dobře. V základní skupině jsme ve třech utkáních zvítězili, jednou remizovali a pouze jednou prohráli. V zápase o třetí místo byl soupeř nad naše síly, a tak jsme se museli spokojit s konečným 4. místem. Organizátoři turnaje ocenili výborný výkon Matěje Vítka a vyhlásili ho nejlepším hráčem turnaje. Kromě cenných zkušeností do budoucna si každý hráč odnesl sladkou odměnu a florbalový míček.

Děkujeme celému týmu ve složení: Matěj Vítek, Anna Šotová, Michal Bábíček, Patrik Vrága, Viktor Santo Marino, Adrian Běhůnek, Marek Sedláček, Lukáš Smrtka, Albert Brázda, Ondřej Cahel.

Autor: Jana Kunčarová


ADVENT V DRUŽINĚ

Adventní čas v naší družině si děti vyplnily výrobou předmětů do vánočního jarmarku, malováním kulis na divadélko „Host do domu, čagan do ruky“, strojením stromečku a čekáním na Ježíška. A také že přišel. Ohlásil se dopisem , který byl ukrytý na stromečku. Chválil v něm děti, ale také upozornil na nepěkné chování některých z nich. Pochválil je za zdařilou besídku, na které se všichni podíleli. Přinesl dětem nádherné dárky – nové stolní hry a stavebnice, za které sborově děti poděkovaly a hned se s nadšením pustily do hraní.

Krásné vánoční svátky plné rodinné pohody a v novém roce hodně štěstí a zdraví přejí dětem i rodičům paní vychovatelky.


RECITAČKA 2015

Okrsková recitační soutěž školních družin proběhla 11.11.2015 na DDM Uherský Brod. Letos přišlo recitovat 17 školních družin. V každé věkové kategorii mohli soutěžit dva zástupci z družiny, takže v některých kategoriích si konkurovalo i 34 dětí. Úspěch jsme slavili v kategorii nejstarších dětí ze 4. a 5. tříd. Porota udělila Anitě Hurbišové 3. místo. A nebyla to porota ledajaká! Zasedli v ní režisér Divadla Brod Roman Švehlík a dvě herečky Slováckého divadla Jitka Josková a Klára Vojtková. Svou recitací zaujala i Eliška Hradilová ze 2. třídy, která získala Cenu poroty. Děvčatům blahopřejeme!
Děkujeme i dalším šesti přednášejícím: Sáře Rumanovské, Patrikovi Hrdému, Karolíně Slintákové, Dominice Zelinkové, Samuelovi Hradilovi a Anně Šotové, kteří nasbírali cenné zkušenosti do budoucna.


ŠKOLNÍ ZPRAVODAJ INFORMUJE

Začátkem listopadu se do naší školy schovali skřítci Podzimníčci. Vylezli na školní knihovnu a lebedí si tam nad knihami školáků. Daří se jim dobře, protože se jich ujali čtvrťáci. Snášejí jim tam listí a mech, aby se jim v naší škole mooooc líbilo.


SLET DRAKŮ

Když se slétne hejno draků,
slunce volá z černých mraků:

„Nebojte se, lidi zlatí,
- není důvod k panice!
Z papíru je vyrobený
tenhle drak i dračice.“


PODZIMNÍ TVOŘENÍ

Během října jsme měli možnost se v družině zabavit tvořením z papíru, pracovali jsme s přírodninami, temperovými barvami i tuší. Kreslili jsme, stříhali, lepili, tiskali, navlékali…

Vinné hrozny připomněli vinobraní, barevné větrníky podzimní ufoukané počasí. Ze spadaných listů za použití alobalu a tuše vznikly zajímavé obrázky a nástěnku rozveselili usměvaví šnečci. Zvířátka z kaštanů si jejich autoři odnesli domů, ale kaštanový cop ozdobený odkvetlou hortenzií připomene hned u vrat každému návštěvníku družiny, že podzim je i přes sychravé počasí krásné roční období.


PEČENÍ JABLEK

Dvě říjnová odpoledne družinu provoněla pečená jablka. Přípravu této pochoutky zvládli i prváci. Jablíčko jsme rozkrojili na poloviny, vydlabali jádřinec a vzniklý důlek naplnili podle chuti marmeládou, hrozinkami, posypali skořicovým cukrem, oříšky a navrch přidali kousek másla. Pekli jsme v horkovzdušné troubě asi půl hodiny při teplotě 180 stupňů. Vychladlá jablka jsme dozdobili šlehačkou a při konzumaci jsme se olizovali až za ušima.


KERAMICKÉ LAMPIČKY

V pondělí 12. října měly děti možnost si vyrobit z keramické hlíny lampičky pod vedením zkušené lektorky z Domu dětí Radky Benešové. Roztlučení, rozválení, vyřezání obdélníku z hlíny, postavení komínku, šlikrování a vykrajování tvarů, vymodelování podtácku byla práce náročná. Trpělivost a pečlivost se nakonec vyplatila a lampičky mohly putovat na vypálení do pece.


SPORTOVNÍ TROJBOJ

Třetí zářijový týden jsme v družině věnovali sportu. Seznámili jsme se s třemi významnými českými atlety: Emilem Zátopkem, Janem Železným a Šárkou Kašpárkovou. Právě disciplíny, ve kterých tito sportovci dosáhli světových úspěchů, jsme měli možnost si vyzkoušet. Změřili jsme síly v běhu, hodu oštěpem a trojskoku. Třídní šampioni dostali sladkou odměnu. Každý sportovec, který se do trojboje zapojil, získal body do celoroční hry, protože v družině ctíme heslo: Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se!


AUTOMOBILOVÍ KONSTRUKTÉŘI

Naši noví prváčci se ukázali překvapivě nápadití a zruční. Za pomoci starších kamarádů dokázali z kartónových krabic vytvořit originální autíčka. No uznejte, že jsou super!!!


ŠKOLNÍ ROK 2015 – 2016
NOC VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ – 19.06.2015

Bez práce nejsou koláče – říká jedno české přísloví. O jeho pravdivosti jsme se přesvědčili při letošním sčítání bodů za celoroční aktivitu v družině. Pouze 15 nejšikovnějších dětí mělo možnost zúčastnit se za odměnu nocování v družině. Do spacáků jsme se ale dostali až kolem půlnoci, protože jsme se vydali se sovou Rozárkou na dalekou cestu kolem světa. Napříč všemi kontinenty jsme se poprali s obtížnými úkoly.

Nejdřív jsme přeplavali Máchovo jezero a zdolali Sněžku. Pak jsme zjistili, že najíst se čínskými hůlkami by nebyla žádná psina. S Rozárkou v kapse jsme si vyzkoušeli klokaní „chůzi“. Na Aljašce jsme hledali zlaté valouny a v amazonském pralese potkali čtyřmetrovou anakondu. Byli jsme zapřažení do sněžných saní a nakonec jsme postavili pyramidu. Ještěže jsme si v Itálii dali na večeři špagety, jinak bychom padli únavou! Na konci dobrodružné výpravy jsme objevili poklad plný drahocenných věcí, o které jsme se spravedlivě rozdělili. Neohroženost cestovatelů prověřila noční stezka odvahy. Ukázalo se, že venku vyje a vrčí neidentifikovatelné strašidlo! Pan ředitel se nás snažil odradit, ale my se nedali! Za statečnost jsme získali i druhý – sladký poklad. Pak už jen čištění zoubků, pár pohádek na dobrou noc a hajdy spajdy!

Po probuzení nás čekala Rozárčina rozcvička a vydatná snídaně. S kupou nových zážitků jsme se rozloučili a vydali se na tu nejhezčí cestu – cestu domů.


KRESLENÍ KŘÍDAMI

Kreslení křídami na hřišti patří mezi tradiční činnosti ke konci školního roku v hodinách výtvarné výchovy. Letos bylo na téma „Cestujeme se zvířaty“.


Týká se to také Tebe 2015 (TSTTT)


VODNÍ HRÁTKY

POZOR VELKÁ NOVINA,
PŘILETĚLA BUBLINA.
BUBLINA SE NAFUKUJE,
LETÍ, LETÍ, POLETUJE.
VYLETĚLA NAD DRUŽINU
A TAM PRASKLA U KOMÍNU.
BUM!


7 medailistů z Atletické olympiády

34. ročník Atletické olympiády školních družin proběhl na Lapači 19.05.2015. Naši družinu reprezentovalo 15 závodníků ve čtyřech věkových kategoriích. Na stadionu se sešlo 13 školních družin, závodilo přes 220 dětí ve třech disciplínách: běh na 50 m, skok daleký a hod kriketovým míčkem. Letos se dařilo jak našim nováčkům, tak zkušeným páťákům. Odnesli jsme si 7 medailí – 3 stříbrné a 4 bronzové. Uspěli jsme ve všech disciplínách a ve třech kategoriích. Tři naši závodníci vybojovali po dvou medailích.

1. třída: Tara Mozgvová – 2.místo běh na 50 m,  3. místo hod kriketovým míčkem
2. třída: Renata Miková  –  2. místo skok daleký, 3. místo hod kriketovým míčkem
4. + 5. třída: Marin Šůstek – 2. místo běh na 50 m, 3. místo skok daleký; Tomáš Malaska – 3. místo hod kriketovým míčkem

Blahopřejeme našim medailistům a děkujeme všem závodníkům. Sportu zdar!


Paletka 2015

Ve středu 4. března se ve školní družině v Havřicích sešlo třiačtyřicet zástupců z patnácti družin, aby se předvedli v malířském umění. Měli si přinést jen inkoust, fixy a zmizík. Tématem letošní výtvarné soutěže Paletka byl „Život za polárním kruhem“. Zajímavým povídáním a poutavou prezentací s obrázky a videem se děti seznámily se všemi obyvateli polárních končin i tamní přírodou. Nakreslené obrázky přišli ohodnotit brodský rodák a malíř pan Vlastimil Mahdal a naše dlouholetá kolegyně v oboru vychovatelství a nadšená příznivkyně umění paní Slávka Garžíková. Na obrázcích se objevila nejrůznější zvířátka, Eskymáci a někomu se dokonce podařilo zachytit i dramatický děj. Nejvíce porotu zaujaly práce těchto mladých malířů:

1. místo: Natálie Vávrová, ŠD při Katolické ZŠ
2. místo: Josef Kohout, ŠD Bojkovice
3. místo: Jan Knotek, ŠD Vlčnov

Dalších sedm ocenění převzali: Alžběta Slavíčková z Bojkovic, Ester Kozůbková z Korytné, Magdaléna Grajová z Mariánského náměstí, Leona Šimoníková z Havřic, Eliška Kopuncová z Katolické, Jan Theodor Hrdý z Havřic a Natálie Machalíková z Bystřice pod Lopeníkem. Porota se navíc rozhodla udělit dvě Ceny poroty a to Lucii Miklové z Prakšic a Adrianě Trtkové z Nivnice.

Děkujeme porotě, kolegyním ze zúčastněných družin za slova chvály a malým umělcům přejeme v budoucnu hodně radosti z kreslení.

Vychovatelky ŠD Havřice

Fotogalerie 2014 – 2015

Dopravní soutěž školních družin

Od poloviny dubna jsme se v družině věnovali přípravě na okrskovou dopravní soutěž školních družin. Opakovali jsme dopravní značky, povinnou výbavu kola, vysvětlovali si různé dopravní situace a správné chování chodců a cyklistů, jako účastníků silničního provozu. Shlédli jsme výukové DVD Bezpečně k cíli. Své znalosti jsme si ověřili pomocí dopravních testů. Jízda zručnosti ukázala, kdo je nejšikovnější na kole. Museli jsme prokličkovat slalom, projet osmičkou, přejet lávku a bezpečně zabrzdit v garáži. To vše na čas se započítáním trestných bodů. Zhodnocením našich výsledků v testech i při jízdě zručnosti byli vybráni čtyři zástupci z řad třeťáků, aby nás reprezentovali na Dopravním hřišti Na Výsluní. Michal Bábíček, Patrik Vrága, Dan Gotz a Gabča Šůstková spolupracovali jako jeden tým. Součet jejich výsledků v dopravních testech a časů z jízdy zručnosti nám přinesl konečné páté místo z jedenácti zúčastněných školních družin. Za jejich snahu děkujeme.

13 fotografií

Jaro už je tu!

Příchod jara jsme v družině přivítali novou výzdobou. Pejsci na motivy obrázků známého ilustrátora Zdeňka Milera rozveselili podvrátí. „Rozkvetlý strom“ ozdobený kraslicemi připomněl blížící se Velikonoce. Děvčata jarními květináčky zkrášlila stoly v jídelně a chlapci měli možnost si pod vedením pana ředitele vlastnoručně uplést pomlázku. Zaseli jsme osení a společně jsme se naučili velikonoční koledu. Už se těšíme na teplejší slunečné dny. Autor: Jana Kunčarová

15 fotografií

Brodský zpěváček

Ve středu 18. března se skupinka našich dětí vypravila do Domu dětí, kde se pořádala přehlídka lidových písní nazvaná Brodský zpěváček. V zastoupení Adély Gálové, Karolíny Slintalové, Natálky Jančové, Samuela Hradila, Anetky Zemánkové, Gabči Šůstkové, Zuzky Petrášové a Anity Hurbišové jsme zazpívali osm lidových písní. Děti z dalších dvanácti družin předvedli mnoho jiných krásných moravských písní, které někteří provázeli různými hudebními nástroji.. Program se nám velmi líbil a potvrdil nám,že lidová písnička není vůbec nudná.

37 fotografií

Ohlédnutí za zimními radovánkami

Jaro už nám klepe na dveře, přesto rádi vzpomeneme na spoustu zábavy, kterou jsme si užili v družině na sněhu. Bobování, lopatování, koulování a hlavně stavění sněhuláků přeci k zimě neodmyslitelně patří.

45 fotografií

Paletka

59 fotografií

Masopust

Masopust držíme, nic se nevadíme pospolu. Proč bychom se hádali, když jsme se tak shledali poznovu.

11 fotografií

Výprava ke krmelci

Slunce dneska krásně svítí, sníh nám křupe u boty, děti šlapou k lesu Chrástka, nesou samé dobroty. Mrkev, řepu, zelí, seno, navrch ještě jablíčka, srnky budou mít dnes hody, zbyde i na zajíčka.

23 fotografií

Obrovský úspěch našich florbalistů

OBROVSKÝ ÚSPĚCH NAŠICH FLORBALISTŮ 21. ledna se náš florbalový tým zúčastnil turnaje školních družin O putovní pohár v Uherském Brodě. Letos se do soutěže přihlásilo 13 družstev. Ze třech základních skupin, kde hrál každý s každým, postupovalo šest týmů do finálové skupiny. V základní skupině jsme zvítězili ve všech čtyřech zápasech a hladce se dostali do finále. Tam už čekali těžší soupeři. Přesto jsme dva zápasy vyhráli a ve dvou remizovali. V celém turnaji jsme tedy neutrpěli jedinou porážku. Podobně se ale zřejmě dařilo i družstvu z Dolního Němčí, které nasbíralo stejný počet bodů. Nerozhodl ani výsledek vzájemného zápasu, ve kterém jsme remizovali 2:2. Rozhodčí tedy porovnali poměry vstřelených a inkasovaných gólů, a to nakonec rozhodlo o našem celkovém vítězství. Takový úspěch nečekal opravdu nikdo! Dva roky po sobě zůstával pohár v pořádající družině Pod Vinohrady, letos si ho odnesli Havřičané. Pořadatelé navíc ocenili Tomáše Malasku jako nejlepšího střelce a Tondu Řiháka nejlepším brankářem. Tito dva borci opravdu náš tým nejvíce podrželi, ale sami by to nezvládli. K úspěchu přispěli i ostatní hráči: Karel Man, Michal Hýbl, Martin Šůstek, Josef Jurtík a Dennis Běhůnek. Hip, hip, hurááááá!!! Zlaté medaile a poháry jsou obrovskou motivací pro další sportovce, kteří vidí, že když se chce, tak to jde.

21 fotografií

Když se venku čerti žení,

je lépe zůstat pěkně v teple. Během sychravých dnů jsme školu i družinu pomalu začali oblékat do zimního kabátku. Na zasněžených pláních se prohání stádo koní, třpytivé vločky se snáší z nebe, na zamrzlý rybník vyrazili první bruslaři a dozor na chodbě převzal sněhulák. Mikuláš přinesl do družiny čertovský kvíz. Vysvětlili jsme si stará lidová rčení a přirovnání o čertech a dozvěděli jsme se zajímavé novinky ze života pekelníků. V družině zavonělo jehličí a připomnělo blížící se Vánoce.

6 fotografií

Ježíšek v družině

Pro opravdovou vánoční atmosféru jsme si začátkem posledního týdne před prázdninami nazdobili v družině stromeček. Ve čtvrtek se na něm objevilo důležité psaní doručené andělskou poštou. Ježíšek pochválil hodné děti a pěkně vyčinil nepořádníkům, neposluchům a vzteklounům. Protože hříšníků stále přibývá, dárečky neslíbil a nechal si ještě čas na rozmyšlenou. Museli jsme uznat, že dopis byl pravdivý a někteří by své chování měli zlepšit. O to větší bylo v pátek překvapení, když pod stromečkem ležela kupa dárků! Poděkovali jsme a slíbili si, že důvěru Ježíška nezklameme a budeme se snažit chyby napravit. Pak už jsme se vrhli na rozbalování nových her a užili si poslední družinové odpoledne v roce 2014.

11 fotografií

Předvánoční čas

Nejkrásnější svátky v roce se kvapem blíží a v družině jsme se pilně věnovali nejen zpěvu koled, ale hlavně přípravě vánočního trhu. Doufáme, že Vás naše krajkové lampičky, veselí sněhuláci, roztomilí andělíčci, různé stromečky, ozdoby z dýhy, obrázky z terakoty, přáníčka nebo nádherné věnečky potěší. Krásné vánoční svátky a šťastný nový rok přejí děti a vychovatelky školní družiny.

5 fotografií

Strašidlář

Koncem listopadu se deset dětí z naší družiny zapojilo do výtvarné soutěže s názvem Strašidlář, kterou pořádala Knihovna Františka Kožíka. Úspěch slavily „Strašidelné skříně“ prvaček Adélky Gálové a Káji Slintákové a druháka Sama Hradila. Blahopřejeme!

2 fotografií

Recitační soutěž

Už od poloviny října se děti připravovaly na recitační soutěž. Vybíraly si své nejpěknější básničky a po chvílích si je v družině vtloukaly do svých hlaviček. Pro některé bylo oříškem už jen zapamatovat si text básně. Přesto se našli i skvělí recitátoři , kterým se podařilo do přednesu vložit něco navíc. Na okrskovou soutěž se reprezentovat naši družinu vydalo osm dětí. V nemalé konkurenci se podařilo Samovi Hradilovi ze druhé třídy získat cenu poroty. Blahopřejeme! V družině pak byly oceněny všechny děti, které se básničku naučily.

13 fotografií

Podzim v družině

33 fotografií

Pohádková stopovačka

V pátek 10. října se celá družina vypravila na pohádkovou stopovací hru. Děti se rozdělily na dvě družstva, schovávačů a hledačů. Otázky a úkoly v ukrytých psaníčkách byly jen pro dobré znalce pohádek. Přesto jsme je všechny našli a společně vyluštili. Odměnou byl pro děti poklad ukrytý ve družině. A co to bylo? No přece hrnec sladkých hroznů od paní vychovatelky Kunčarové.

15 fotografií

Rytířský trojboj

Život středověkého rytíře nebyl vůbec jednoduchý. Moudrost, statečnost, víra, láska a naděje patřily k jeho ctnostem. Navíc musel prokazovat spoustu dovedností – ať už v boji nebo při rytířských turnajích. I my jsme si vyzkoušeli obratnost, přesnou mušku a posadili se do sedla bělouše, abychom poměřili naši šikovnost a hlavně si užili zábavné odpoledne v družině.

21 fotografií

Starobylý hrad

Papír, kostky, písek - vezmi co máš rád, na velikém kopci postav starý hrad. Král s královnou z okna mává, padací most chrastí, stráž u hradeb pozor dává nebo karty mastí. Bílá paní na cimbuří každý večer straší, v ohradě se pasou koně, hrozně je to plaší. Tak jde život na tom hradě ve dne, v noci, z jitra, my se zase v družině sejdem dnes i zítra.

10 fotografií

 

Fotogalerie 2013 – 2014

Atletická olympiáda školních družin

V úterý 17. června ožil stadion Lapač v Uherském Brodě čilým závodnickým ruchem. Sešlo se zde 240 dětí ze 14 družin Uherskobrodska, aby poměřily své síly a dovednosti ve třech sportovních disciplínách. Naši družinu reprezentovalo 14 závodníků. Bohužel se termín olympiády kryl s termínem školního výletu prváčků, a tak jsme v nejmladší kategorii neměli zastoupení. Po úvodním nástupu, přivítání a vyvěšení olympijské vlajky se soutěžící s chutí pustili do soupeření. Jelikož jsme malá škola, naši závodníci musí být všestranní, a tak každý nastoupil k běhu na 50 m, hodu kriketovým míčkem i skoku dalekém. Pochvalu zaslouží všichni, bojovali, jak nejlépe uměli a čestně. Do medailového pořadí se nakonec prosadili ostřílení borci z nejstarší kategorie. Dvě stříbrné medaile získali pro Havřice výborní běžci Mirka Smrtková z 5. třídy a Martin Šůstek ze 4. třídy. Blahopřejeme a děkujeme!

28 fotografií

Noc ve školní družině

Nocování v družině je tradiční a velmi oblíbená závěrečná akce školního roku. Je to odměna pro nejaktivnější děti, které se celoročně nejvíce zapojují do dění v družině. Letošních 14 nocležníků se vydalo na dobrodružnou cestu do šesti barevných světů. Odpovídali na záludné otázky a plnili náročné úkoly. Postupně zdolali dlouhou trasu z Uherského Brodu do Prahy na Hlavní nádraží jako kačení rychlovlak, dále se proměnili na neohrožené toreadory a rozzuřené býky, a také nacvičili perfektní mexickou vlnu. Pod taktovkou Rákosníčka zakvákali coby žabí sbor píseň Holka modrooká. Jako zkušení polárníci zachránili vyhladovělou expedici. Nakonec pod odborným dohledem kominického mistra Františka Vymetala všichni složili kominickou maturitu. Každý úspěšně splněný úkol přinesl jeden dílek puzzle. Poskládání celého obrázku bylo klíčem k získání drahocenného pokladu, o který se všichni spravedlivě rozdělili. Špagety na večeři dodaly novou energii a návštěva pana ředitele morální vzpruhu, a tak jen co vyšla první hvězda, vydali se nebojácní průzkumníci na spoře osvětlenou noční stezku odvahy. Některým se sice trochu třásla kolena, ale strach nakonec překonali všichni. Další poklad byl odměnou za projevenou statečnost. Pak už nás čekalo čištění zoubků, teplé spacáky a pohádka na dobrou noc. Spali jsme klidně a vstávali časně, těšili jsme se totiž na rozcvičku a mňam snídani. Před odchodem domů jsme dostali pamětní listy, které nám budou připomínat společné zážitky.

80 fotografií

Vernisáž výtvarné soutěže TSTTT

V letošním ročníku soutěže TSTTT jsme získali třetí místo s kolektivní prací nazvanou Ptačí strom. Další kolektivní práce Zimní spánek a vosková batika na papíře Orel od Michala Kunčara se zalíbily natolik, že se staly také součástí výstavy této mezinárodní soutěže ve vstupních prostorách Domu kultury.

11 fotografií

Krojované Slovácko

Lidové tradice Moravského Slovácka jsme si v družině připomněli během folklórního týdne. Nejdříve jsme se naučili zpívat písničku Co to tam šupoce za hudebního doprovodu praktikantky Martiny na akordeon. Dozvěděli jsme se, jak vypadá slovácký ornament, který jsme měli k dispozici v podobě dokreslovaček a omalovánek, a také jsme ho skládali na čas jako puzzle. Slovácké nářečí nám přiblížily příběhy Zdeňka Galušky z knihy Slovácko sa súdí ve čtené i filmové podobě, které nás velmi pobavily. Nářečí nás zaujalo, a tak jsme za pomoci prarodičů a rodičů v družině sestavili vlastní slovácko-český slovník. Krásnou tečkou za folklórním týdnem byl příchod krojovaného páru přímo do naší družiny. Naučili jsme se názvy součástí dívčího i chlapeckého kroje a naše nově nabyté znalosti prověřil závěrečný kvíz. Body, které jsme celý týden sbírali za plnění jednotlivých úkolů, byly sečteny a vítězové sladce odměněni. Hlavně jsme ale zjistili, že lidové tradice nemusí být vůbec nuda a stojí za to je stále udržovat. „Košule z rukávcama naškrobené a bilučké jak snih, holénky napucované a pantle vypiglované… Na šohaje z devčicama je radosť sa podívat.“ Zdeněk Galuška

18 fotografií

Bella a Sebastian

V úterý 20. května se starší žáci školní družiny vypravili do kina Máj v Uherském Brodě. Francouzský film Bella a Sebastian se odehrává v roce 1943. Horalé z malebné alpské vesničky pomáhají přecházet hory židovským uprchlíkům před fašisty do Švýcarska. Hlavním příběhem filmu však zůstává přátelství malého chlapce a horského psa. Film nepostrádal napětí, humor i dojemné okamžiky. Moc se nám líbila nádherná alpská příroda zachycená ve všech ročních obdobích. Krásná hudba ještě umocnila náš divácký zážitek. Autorka obrázku: Karolína Borýsková, 5. tř.

1 fotografií

Jaro na papíře

Během jara vznikly v naší družině velkoobrazy pod názvem Babiččina zahrádka a Květy se včelkami. Do výtvarné soutěže TSTTT, kterou pořádá DDM Uherský Brod, vymodelovaly děti Ptačí strom. Seznámili jsme se tak s květenou a ptactvem našich luhů a hájů.

10 fotografií

Dopravní soutěž

Na konci dubna se celá družina zapojila do dopravní výchovy. Kromě testů v dopravních situacích a značek, děti shlédly film a vyzkoušely si jízdu zručnosti s překážkami (slalom z kuželů, objetí osmičky, úzkou uličku a brždění v garáži). Nejlepší tři třeťáci a jeden druhák pak zastupovali naši družinu v okrskové soutěži na dopravním hřišti Na Výsluní. Získali tam čtvrté místo z osmi družin. Blahopřejeme Aničce Šotové, Zuzce Petrášové, Pepovi Mošťkovi a Míšovi Bábíčkovi.

11 fotografií

Jarní vycházka

Poslední březnový pátek jsme vyrazili na vycházku ke studánce. Cestou jsme pozorovali proměny přírody, poznávali kvetoucí rostliny i stromy. U studánky jsme si popovídali o znečišťování životního prostředí a jeho vlivu na vodní zdroje. Při návratu se nám podařilo zahlédnout zajíce, veverku, mnoho zástupců hmyzí říše a dokonce nádherného srnce. Sluníčko krásně hřálo, a tak se jarní výprava vydařila.

8 fotografií

Brodský zpěváček

Na lidovou notečku jsme si zazpívali ve čtvrtek dopoledne v sále Domu dětí a mládeže, kde probíhala přehlídka lidových písní dětí školních družin z Uherskobrodska. Naši družinu zastupovali dva prvňáčci, Jenda Plevka a Metůdek Kočí. Dále zazpívala druhačka Anetka Zemánková a po ní dva páťáci Kája Borýsková a Marek Matulík. Společnou písničku o bobrovi doprovodila na flétnu Zoe Hrubošová. Ta také ještě zahrála nádhernou skladbu Osamělý pastevec. Všichni jsme si krásné zpívankové dopoledne moc užili.

21 fotografií

Zima jako v pohádce

Na téma výtvarné soutěže „Zima jako v pohádce“ vyhlášené Knihovnou Františka Kožíka Uherský Brod bylo posláno osm nejlepších prací dětí ze třetí až páté třídy. Potěšením bylo vítězství obrázku Marka Matulíka – Bob a Bobek na lyžích. Blahopřejeme!

8 fotografií

Výtvarná soutěž PALETKA 2014

Byl čtvrtek 20. února a do havřické družiny zavítalo k padesátce malířů ze sedmnácti družin našeho okrsku, aby ukázalo své umění. Měli s sebou tempery a třpytky, ze kterých vykouzlili obrázky na téma Pohádkový pták. V úvodní motivační části soutěže děti shlédly obrázkovou prezentaci za doprovodu ptačího zpěvu. Prohlédly si také sbírku nejrůznějších ptačích per a módní doplňky vyrobené z peří. Příběh tajemného kouzelného ptáka, který přilétá do naší družiny Pod duhou a zanechává na zahradě svá pestrobarevná pírka, probudil v soutěžících dostatek fantazie. Jak si takového pohádkového ptáka děti představují, ukázaly prostřednictvím svých výtvarných dílek. Odborná porota ve složení p. Slávky Garžíkové a p. Markéty Trčkové vybrala deset nejlepších prací. První místo obsadila Eliška Šťastná ze ŠD Uherský Brod – Újezdec. Druhé místo získala Viktorie Ondrášová ze ŠD při Katolické ZŠ UB. Třetí místo zůstalo v naší družině díky Zuzce Petrášové. Další úspěšné práce byly od Emmy Vrublové z Bojkovic, Kláry Fuchsové z Březové, Klaudie Zelinkové z Havřic, Barbory Bané z Bystřice pod Lopeníkem, Adély Tlachové z UB- Na Výsluní a Viktorie Janigové ze ŠD při Katolické ZŠ UB. Ceny do soutěže věnoval MÚ Uherský Brod a ZŠ Havřice, za jejichž podporu touto cestou děkujeme.

20 fotografií

Valentýnské soutěžení

Svátek sv. Valentýna jsme 14. 2. v družině oslavili soutěžením. Třináct dívek a třináct chlapců po vzájemné dohodě utvořilo smíšené páry. Zábavné disciplíny Věšení prádla, Příprava chutné večeře, Chytání kroužků na meč, Přenášení diamantů brčkem a Pohádkové zamilované dvojice prověřily šikovnost, rychlost, vytrvalost, trpělivost a paměť soutěžících. Nejdůležitější však byla souhra páru. Součet bodového hodnocení v jednotlivých disciplínách nakonec dal celkové pořadí párů. První místo získali Simona Bohmannová a Tomáš Malaska, druzí skončili Eliška Zajdová a Sam Hradil a třetí Tereza Neprašová a Marek Sedláček. Drobné ceny získalo prvních deset párů a všichni, kteří našli odvahu soutěžit, překonali ostych a dokázali, že i dívka a chlapec společně mohou vytvořit bezva tým, si pochutnali na sladké odměně.

9 fotografií

Florbalový turnaj 2014

22. ledna 2014 se našich deset nejlepších florbalistů zúčastnilo turnaje školních družin „O putovní pohár“. 16 přihlášených družstev bylo rozlosováno do čtyřech základních skupin, kde hrál každý s každým, dále se pokračovalo vyřazovacím způsobem. Úvod do turnaje jsme zvládli na jedničku a v základní skupině jsme nenašli přemožitele. Také v prvním vyřazovacím kole jsme zvítězili. Další zápas jsme měli opět převahu, ale v herním čase se nám bohužel nepodařilo vstřelit gól. Následovaly nájezdy na branku, kde štěstí více přálo soupeři. Celkově jsme v turnaji nastříleli 18 gólů a inkasovali pouze dva. Nejlepším střelcem byl Tomáš Malaska, který skóroval dvanáctkrát. Za konečné 5. místo v turnaji ale vděčíme spolupráci celého týmu ve složení: T. Malaska, M. Matulík, M. Švajda, A. Blaha, K. Man, M. Šůstek, J. Jurtík, R. Šašinka, D. Běhůnek a M. Hýbl.

6 fotografií

Návštěva Ježíška

Poslední školní den před vánočními prázdninami poctil naši družinu svou návštěvou Ježíšek. Pod stromečkem nás čekala kopa dárků. Jejich rozbalování ale předcházelo čtení dopisu, který nám Ježíšek již tradičně každý rok posílá nebeskou poštou. Pochválil v něm hodné a pilné děti, ale také pokáral některé hříšníky za nepěkné chování. Naštěstí andělští poslové Ježíškovi zvěstovali, že nebeské váhy dobrých a špatných skutků ukázaly, že kamarádství a slušné chování v naší družině ještě stále převažuje. A tak jsme se mohli společně radovat z nových stolních her a hraček. Děkujeme Ježíšku a slibujeme, že se v novém roce ještě polepšíme!

9 fotografií

Identická dvojčata

Poslední listopadový pátek byl v družině velice zajímavý a zábavný. Úkolem dvojic nebo trojic bylo vytvořit si na obličejích stejnou kresbu a vyvolat tak dojem identických dvojčat nebo trojčat. Svou snahu někteří podpořili i stejným oblečením a účesem. Vymysleli jsme si také přiléhavá jména a divácké porotě se náležitě představili. Zúčastnilo se deset párů dvojčat a jedna trojčata, která nakonec získala 1. místo. Sladkou odměnou jsme byli odměněni všichni, ale hlavně jsme strávili nápadité a veselé odpoledne. PODOBNÍ JAK VEJCE VEJCI, TVÁŘ JE STEJNĚ HEZKÁ, JE TO MOJE DVOJČE PŘECI, ALE JENOM DNESKA! Autor: vychovatelky ŠD

14 fotografií

Okrsková recitační soutěž školních družin 2013

Příprava na recitační soutěž probíhala v družině skoro celý měsíc. Celkem se básničku naučilo dětí, z kterých byli vybráni do okrskové soutěže tito reprezentanti: 1. tř. Natálka Jančová a Samuel Hradil, 2. tř. Michal Bábíček a Dorek Hrdý, 3. tř. Zuzka Petrášová a Anička Šotová, 4.+5. tř. Adéla Nedělová a Gabča Penčáková. 13. 11. se na DDM v Uherském Brodě sešlo 98 nejlepších recitátorů školních družin z celého Uherskobrodska. Někteří naši recitátoři prošli již mnoha soutěžemi a mají spoustu zkušeností, jiní se podobné soutěže účastnili poprvé. Všichni se však s trémou poprali výborně a předvedli skvělé výkony. Odborná porota nakonec ocenila přednes Adélky Nedělové krásným druhým místem, o to cennějším, že v její kategorii první místo nebylo vůbec uděleno, protože přísná porota neshledala žádný výkon tak vynikajícím. Ve velké konkurenci se neztratil ani nováček na poli recitace Doreček Hrdý, který získal Cenu poroty. Dopoledne plné básniček jsme ukončili v cukrárně, sladkou odměnu jsme si opravdu zasloužili všichni. Děkujeme za vzornou reprezentaci naší školní družiny.

13 fotografií

Brambory pečený...

V pátek 15.11.2013 jsme se s nadšením vrhli do kuchtění. Pilně jsme krájeli, solili, kořenili a skládali na plechy. Za chvíli se družinou nesla vůně kmínu a pečených brambor, až se sliny sbíhaly. Byla to taková dobrota, že jsme se olizovali až za ušima!

6 fotografií

Dýňování - říjen 2013

ORANŽOVÉ LAMPIČKY DO TMY KRÁSNĚ SVÍTÍ, DĚTI SI JE V DRUŽINĚ VYŘEZALY Z DÝNÍ. Autor: vychovatelky ŠD

12 fotografií

Stopovačka

V pátek 4. října 2013 jsme se vypravili na naši první stopovačku. Byli jsme rozděleni na průzkumníky a stopaře. Cílem hry dvou týmů bylo projít část Havřic a seznámit se s názvy některých ulic. Teď už tedy víme, kde je ulice Jabloňová, V Kútě, U Chrástky, Za Zahradami, Ke Hřišti, Zauličí, Sluneční, U Zastávky, Pod Kopcem, a Brodská. Zjistili jsme, kde bydlí pan starosta, pan ředitel, kamarádi z družiny a pohladili jsme si pejska paní vychovatelky. Po návratu do družiny jsme společně poskládali puzzle mapy Havřic a přiřadili názvy ulic, které jsme během stopovačky prošli. Nakonec jsme za odměnu dostali zdravou ovocnou svačinku. autor: Jana Kunčarová

10 fotografií

Noc ve školní družině 2013

Letošní školní rok začal v družině tak trochu netradičně. 6. září v podvečer se sešlo patnáct vybraných dětí, které svou aktivitou v loňském školním roce získaly možnost nocovat v družině. (Akce byla přesunuta z konce minulého školního roku.) Do tématu hry o poklad uvedl děti příběh o otci Vesmíru a jeho čtyřech dětech- čtyřech živlech- Vzduchu, Zemi, Ohni a Vodě. Doplnit přísloví, odpovědět na otázky a provést zajímavé pokusy, to byl úkol pro čtrnáct děvčat a jednoho chlapce. Po splnění všech úkolů a výborné špagetové večeři se děti vydaly hledat podle indicií poklad plný drahocenností. Když se setmělo, všichni prokázali notnou dávku nebojácnosti absolvováním noční stezky odvahy. Odměnou byl druhý- sladký poklad. Ještě než se ulehlo ke spánku, trošku jsme si zařádili při taneční hře s názvem Čtyři živly, která se velice líbila. Po večerní hygieně a pohádce na dobrou noc se už zalezlo do spacáků. V sobotu ráno po rozcvičce jsme se sbalili, nasnídali a paní vychovatelky předaly dětem pamětní listy jako vzpomínku na tuto dobrodružnou noc.

19 fotografií

 

Fotogalerie 2012 – 2013

Návštěva Muzea Jana Amose Komenského

16. května se dívčí část družiny vypravila do muzea. V nabídce nás totiž zaujala výstava historických svatebních šatů s názvem „Ano v bílém“, kterou jsme si rozhodně nemohly nechat ujít. Zajímavé modely mapující vývoj svatebních šatů celého 20. století a spousta dobových fotografií děvčata inspirovala dokonce k sehrání scénky svatebního obřadu. Dále jsme shlédly výstavu ilustrací Jiřího Trnky, a také jsme prozkoumaly svět hlodavců, hmyzu a rostlin prostřednictvím exponátů výstavy „Nevítaní hosté“.

9 fotografií

Úspěch v soutěži Týká se to také tebe

Výtvarné soutěže TSTTT se naše družina zúčastňuje pravidelně v kategorii Kolektivní práce. Letos se zapojila děvčata ze čtvrté a páté třídy a společnými silami vytvořila dílo s názvem „Sbírka motýlů“. Odborná porota ocenila jejich práci krásným 2. místem. Gratulujeme!

1 fotografií

Týden s handicapem

Během tohoto týdne jsme si prověřili citlivost všech našich smyslů- chuti, čichu, zraku, sluchu i hmatu prostřednictvím zábavných her. Také jsme si mohli vyzkoušet, jak obtížné je obejít se bez zraku či sluchu. Absolvovali jsme slepeckou dráhu se slovní navigací vodiče a zjistili, že odezírat ze rtů není zrovna jednoduché.

8 fotografií

Jarní kuchtění

Jaro přináší svěží barvy a vůně a my jsme se rozhodli připravit si v družině svěží svačinku. Toustový chléb jsme pomocí formiček vykrájeli do tvarů motýlků, kačenek a kytiček, natřeli zdravou tvarohovou pomazánkou a nazdobili pestrobarevnou zeleninou. A pak jsme se s chutí zakousli!!!

8 fotografií

Dopravní soutěž školních družin

Celý duben jsme se pečlivě připravovali na okrskovou dopravní soutěž. Vyplňovali jsme dopravní test, opakovali dopravní značky, a také vyzkoušeli svou šikovnost při jízdě zručnosti. Na dopravní hřiště do Brodu nás nakonec šli reprezentovat Anička, Zuzka, Pepa a Dennis. V nelehké konkurenci starších třeťáků se naši převážně druháci neztratili a vybojovali nakonec krásné 6. místo. DĚKUJEME!

5 fotografií

Módní salon

To, že se v každé dívce skrývá módní návrhářka, dokázala děvčata z naší družiny při tvorbě nápaditých modelů. Svůj originální nakreslený návrh pečlivě vystřihla a podlepila látkou. Práce je velmi zaujala a jejich módní kreace zaplnily celou nástěnku. Svým nadšením dokonce děvčata nakazila i pár návrhářů z řad chlapců!

2 fotografií

Velikonoce

Svátky jara přišly letos brzy a nakonec jsme mnozí o prázdninách stavěli i sněhuláky. Přesto jsme v družině tvořili jarní výzdobu, abychom sluníčko už konečně přivolali.

2 fotografií

Valentýnské soutěže 2013

Valentýna slavíme a dobře se bavíme. Při soutěžích v párech, kluk dá holce dárek.

13 fotografií

Paletka 2013 - PODMOŘSKÝ SVĚT

5. února se školní družina v Havřicích stala místem setkání malých umělců ze čtrnácti družin Uherskobrodska. Třicet pět účastníků výtvarné soutěže Paletka se ponořilo do mořských hlubin, aby se seznámili s různými živočichy, potkali potápěče, ponorky a vraky lodí i bájné mořské panny. Téma PODMOŘSKÝ SVĚT děti nadchnul a techniku kresby barevnými pastely zvládly všichny na jedničku. Porota na obrázcích obdivovala krásné pestrobarevné ryby, medůzy, želvy, chobotnice, korály a nebezpečné žraloky. Na mořském dně se objevily i truhly s pokladem z potopených pirátských lodí. Porota nakonec vyhodnotila tyto práce: 1.místo – Valérie Jedelská ze ŠD z Horního Němčí 2.místo - Petra Hamadová ze ŠD z Drslavic 3.místo – Simona Bohmannová z ŠD z Havřic 4.-10. místo – Irena Pavelková ŠD Bojkovice, Petr Kvasnička ŠD Slavkov, Nikol Kelíšková ŠD UB Pod vinohrady, Alžběta Urbancová ŠD Březová, Magdaléna Zimčíková ŠD Slavkov, Sabrina Slavíčková ŠD Prakšice, Marie Vidová ŠD Katolická. Vychovatelky školní družiny UB Havřice

12 fotografií

Ježíšek ve družině

Před Vánocemi navštívil naši družinu Ježíšek.Nikdo ho neviděl,ale nechal na stromečku dopis. V dopise pochválil hodné děti a zlobivé naopak pokáral. Doufal,že se zlepší! Hodné děti mohly rozbalit dárky.Byly to tři hry. Jmenovaly se : Cesta za oříškem. Mathable junior a Slabiky v dominu. Děti měly radost a těšily se až zase přijde Ježíšek. Napsala Eliška Zajdová, 4. tř.

5 fotografií

Výtvarná soutěž Z pohádky do pohádky

Dvacetdevět obrázků našich dětí putovalo na vánoční výstavku prezentovat naši školu v Dolním Němčí. Součástí vernisáže bylo také vyhodnocení nejlepších prací. Barborka Víceníková se svou Makovou panenkou a Kája Man s Pohádkovým skřítkem tady vyhráli třetí místo. Blahopřejeme!!!

6 fotografií

Vánoční tvoření

Před Vánocemi nás čekala hra na práci řemeslníků. Zahráli jsme si na šperkaře a navlékali korálkové zvonečky. Práci s hlínou jsme si zkusili modelováním koček a ptáčků. Svíčky jsme vyráběli ze včelího vosku jako stromečky nebo svícny s věněčkem z proutí. Zkusili jsme také moderní materiály jako je polystyren. Z koulí vyšli dobře sněhuláci a věnečky jsem obalili kukuřičným šustím. Celá prodejní výstavka měla velký úspěch díky dovedným rukám našich dětí. Mezi nejlepší řemeslníky patřila Danielka Janků, Terezka Neprašová a Lucka Tichá.

10 fotografií

Velký úspěch našich recitátorů

12. listopadu vybraní reprezentanti naší družiny předvedli svůj přednes odborným porotám v okrskové recitační soutěži školních družin na DDM v Uherském Brodě. Porovnali své recitátorské dovednosti s dětmi dalších družin a měli šanci poprat se s trémou a někteří si vyzkoušeli své první veřejné vystoupení. Letošní soutěž přinesla naší družině ohromný úspěch. V každé kategorii jsme totiž získali ocenění, a tak polovina z osmi zúčastněných dětí odcházela s diplomem a pěknou cenou. Kategorie 1. tříd – Nikolka Buráňová – cena poroty Kategorie 2. tříd – Zuzka Petrášová – 1.místo Kategorie 3. tříd – Simonka Bohmannová – 2. místo Kategorie 4.+5. tříd – Adélka Nedělová – 3. místo Za vzornou reprezentaci školní družiny děkujeme i Míšovi Bábíčkovi, Radečce Koutné, Míšovi Hýblovi a Zoe Hrubošové.

7 fotografií

Halloween

DĚS A HRŮZA UŽ MĚ JÍMÁ, MÁME TADY HALLOWEENA. DÝNĚ, ZOMBIE, DRAČICE, JSOU V DRUŽINĚ HAVŘICE. UPÍŘI SE PŘEDVÁDÍ, STRACH A ÚLEK NAHÁNÍ.

21 fotografií

Stopovací hra

Koncem září jsme se vypravili na stopovačku. První skupina průzkumníků vyznačila trasu a schovala lístečky s úkoly. Stopaři poté nalezené úkoly plnili. Tématem pro tuto stopovací hru bylo celoroční téma: 4 živly – Oheň, voda, vzduch a země.

6 fotografií

Podzimní tvoření 2012

Nejprve to všechno začalo sbíráním kaštánků, které jsme vystavili v podobě zvířátek v podvrátí. Potom se navrhl velkoobraz s tématem Halloween. Do strašidelného nočního pozadí se vystřihovali a lepili netopýři, dýně a bubáci. Inspirovány výletem do ZOO Lešná děti modelovaly zvířata. Slunečný říjen jsme využili na pískovišti stavěním hradů a propastí. Větve suché vrby posloužily k vytvoření ozdobných rámečků doplněných suchou vazbou. Zbytek větviček jsme dozdobili korálkovými listy.

13 fotografií

Miss účes

V pondělí 15. října navštívila naši družinu paní kadeřnice. Netrpělivě ji očekávali zejména chlapci, kteří se těšili na nový super účes. Děvčata se rozdělila do dvojic a pustila se do tvorby originálních copů, culíků a drdolů. Porota vyhodnotila jako nejzajímavější účes Simonky Bohmannové, na druhém místě byla Kája Borýsková a třetí skončila Lucka Tichá. Poděkování patří paní Kundratové a firmě Matrix za sponzorský dar ve formě ozdobných gumiček, skřipců, sponek a vlasové kosmetiky.

11 fotografií

 

Fotogalerie 2011 – 2012

Valentýn

Valentýn je sice svátek všech zamilovaných, ale u nás v družině šlo při soutěžích párů spíše o zábavu. Přes prvotní ostych nakonec šestnáct odvážlivců utvořilo osm smíšených dvojic, které poměřily síly v pěti disciplínách. Protože soutěžili nejmenší prváci i nejstarší páťáci, výsledné pořadí párů není vůbec důležité. Chválíme odvahu Pepy Mošťka a Mirečky Smrtkové, Romana Plačka a Aničky Šotové, Adama Blahy a Zoe Hrubošové, Káji Borýskové a Dalibora Hromčíka, Danky Janků a Martina Šůstka, Jirky Pláška a Anitky Hurbišové, Petra Hýbla a Simči Bohmannové , Marka Stojaspala a Kristýny Matyášové.

7 fotografií

Recitační soutěž 2011-2012

V přednesu básní reprezentovalo naši družinu 9 dětí. Úspěchu dosáhl Vojtěch Plevka se 3. místem v kategorii 1. tříd. Asi měsíc před soutěží byla vyhlášena ještě vlastní tvorba básniček Adélka Nedělová zde vyhrála 2. místo se svou básní Ptačí škola a Kristýna Matyášová 3. místo s básní Šnapynka.

6 fotografií

Z družiny do Chrástky s mapou a busoulou

Poslední dubnový pátek se děti z havřické školní družiny vydaly na zajímavou výpravu. U studánky v Americe dostaly do rukou výukovou mapu Chrástky a dozvěděly se základní informace o sportu jménem Orientační běh. Seznámily se také s busolou a naučily se, jak pomocí ní správně zorientovat mapu. Pak se pustily na trať a prstem na mapě sledovaly zakreslenou linii. Objekty, cesty, přírodní útvary i hustotu porostu sledovaly na mapě a zároveň si je ukazovaly v reálném terénu. Práce s mapou byla pro děti něčím zcela novým a velice je zaujala. Mapu Chrástky získala Základní škola v Havřicích díky Projektu výukových map, který je dotován z grantu MŠMT ČR. Protože se zároveň blížil 30. duben, zpestřili jsme si vycházku také povídáním o lidové tradici Pálení čarodějnic a na závěr povedeného odpoledne jsme si zkusili i jedno společné zaklínadlo.

7 fotografií

Noc ve školní družině

Na dobrodružnou cestu do světa fantazie se 22. června vypravily nejšikovnější děti ze školní družiny. Společně procestovali zemi trpaslíků a obrů, zemi kouzel, draků, křehkých stvoření a drsňáků. Setkaly se se Šmudlou a vílou Amálkou a dokonce se proletěly na drakovi. Po setmění se vypravily i na noční stezku odvahy. Za splněné úkoly získaly dva poklady. Pak si všichni zalezli do spacáků a ukolébáni pohádkou na dobrou noc odpluli do země snů. Domů se vraceli po namáhavé rozcvičce a vydatné snídani s pamětním listem a spoustou zážitků z nocování v družině.

22 fotografií

Úspěšní atleti

Atletická olympiáda školních družin proběhla na Lapači 12.6. Nejlepší atleti z Havřic vybojovali celkem 8 medailí. Kategorie: 1. třída: Zuzka Petrášová 2. místo - skok daleký a 2. místo - běh na 50 m 2. třída: Martin Šůstek 2. místo - běh na 50 m 3. třída: Adéla Nedělová 3. místo- skok daleký, Marek Stojaspal 3. místo – hod kriket. míčkem 4.+5. třída: Sára Šrámková 2. místo - skok daleký, Jirka Plášek 2.místo - běh na 50 m a 1. místo hod kriket. míčkem Tyto medailové úspěchy zajistily naší družině celkově 3. místo z 12 zúčastněných škol.

13 fotografií

Šikovné ručičky

V družině máme výtvarně velmi nadané děti. Od jara měly možnost zapojit se do výroby korálkových prstýnků, vytvořit zajímavé křížkové výšivky a podílet se na výzdobě naší družiny.

15 fotografií

Dopravní soutěž 2012

Předposlední květnový týden byl věnován bezpečnosti v silničním provozu. Děti porovnávaly své znalosti dopravních značek, vyzkoušely si dopravní test na připravených stanovištích a jízdou na kole prokázaly svoji šikovnost ve slalomu, jízdě v osmičce, přejezdech přes lávku a zabrždění na stopce. Nejlepší cyklisté byli odměněni diplomy a sladkostmi. Letos jsme se bohužel nemohli zúčastnit okrskového kola ŠD, vzhledem k již dříve plánovanému výletu dětí 1.,2. a 3. tříd.

7 fotografií

Ohlédnutí za zimními radovánkami

Ohlédnutí za zimními radovánkami ve školní družině Jaro už je sice v plném proudu, ale protože letošní zima byla na sníh bohatá, užívali jsme si nejen bobování a lopatování. Pustili jsme se do tvoření sněhových soch. Jak se nám práce dařila, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

9 fotografií

Paletka 2012

Školní družina v Havřicích se stala 25. 1. místem setkání 44 malých výtvarníků z 16 družin celého Uherskobrodska. Hned z výzdoby družiny děti mohly poznat téma letošní soutěže. Z plakátů všude kolem hleděli koně různých plemen a barev. Soutěžící si také mohli prohlédnout a osahat opravdové jezdecké sedlo a uzdu. Abychom ještě více navodili tvůrčí atmosféru a přidali další inspiraci, připravili jsme koňský kvíz. Výtvarná technika- kolorovaná kresba pastelkou patří mezi ty lehčí a dětmi velmi oblíbené. Po hodině práce na původně bílých výkresech cválali hnědáci a vraníci po rozlehlých prériích s Indiány v sedle, strakoši a bělouši se klidně popásali na zelených loukách a ryzáci závodili na dostizích osedlaní zkušenými žokeji. Nakonec byly diplomy a ceny rozdány a deset medailí se houpalo na krku těch šťastnějších.

9 fotografií

Silácký trojboj

V průběhu měsíce října jsme ve družině poměřili naši zdatnost v Siláckém trojboji. Břišní svaly prověřily klasické sedy-lehy, obratnost jsme pocvičili přeskakováním gymnastického kruhu místo švihadla a ve dvojicích jsme se přetahovali lanem. Součet pořadí v jednotlivých disciplínách pak určil konečné pořadí. Největší siláky a silačky čekala sladká odměna a všechny velká pochvala za účast v turnaji.

4 fotografií

Kaštánkování a dýňáci

Podzim je krásné roční období a přináší spoustu možností jak zapojit naše šikovné ruce a fantazii při tvorbě z přírodnin. I letos proběhlo v družině oblíbené kaštánkování a na konci října se na ulici před družinou rozsvítilo i v dutých hlavách dýňáků.

12 fotografií

Jablečné slavnosti

Jablíčkový den 14. října byl „Jablíčkový den“. Konal se ve družině. Vyráběli jsme krásné výtvory: panáčky, štrúdl, jablečnou šťávu a stromečky. Všichni jsme si to užili. Dokonce se i počasí vydařilo, a tak jsme dělali i závody. Každý měl lžičku a na ní jablko. Pak s ní každý prošel slalom. Vítěz dostal bonbón. Byl to prima den, na který se jen tak nezapomene. Těším se na příští rok, až zase budou „Jablíčkové slavnosti“. Nicol Kundratová, 3. třída Jablíčkové slavnosti Ptáte se, kdy a kde to bylo? No tak já vám to řeknu! Bylo to v pátek ve školní družině a bylo to príma. Byly tam soutěže a taky jsme pekli. Líbilo se mi vyrábění panáčků z jablek nebo brambor. I soutěž, kde jsme nosili jablko na lžičce. Poprvé mi ani jednou nespadlo, ale podruhé mi padalo pořád. Pak jsem šla dovnitř. A tam jsem vyráběla strom a na něj jsem tiskala jablíčka. Pekla jsem jablka v županu, ale štrúdl ne. Ale jablko v županu jsem snědla hned! Adéla Nedělová, 3. třída

48 fotografií

Putování do Země Fantazie

V pátek 23. září jsme se stali badateli a vypravili jsme se na dobrodružnou cestu do Země Fantazie. První skupina průzkumníků měla za úkol vybrat bezpečnou trasu a nachystat na ní spoustu zajímavých úkolů. Druhá skupina stopařů pak měla za úlohu projevit své znalosti a dovednosti. Hlavním cílem naší stopovačky ale bylo zapojit fantazii na plné obrátky. Klidná Olšava se změnila na rozbouřenou Amazonku a bezpečná lávka na provazový most. Nakrmili jsme ryby Kamenožroutky a ztvárnili jejich podobu z přírodnin. Podívali jsme se do sluje místního draka Havřoně a vyzkoušeli tamní ozvěnu. Na chvíli jsme se stali i piráty a objevili zlatý poklad. Viděli jsme dokonce ohnivého oře a také rozzuřené mamuty. Jistě si umíte představit, jak radostné bylo shledání průzkumníků a stopařů v našem bezpečném rodném přístavu!!! Za projevenou odvahu jsme se odměnili exotickým pralesním ovocem a podělili se o zážitky. Už se těšíme na další výpravu, na které si obě skupiny vymění své úlohy.

11 fotografií

 

Fotogalerie 2010 – 2011

Noc ve školní družině 24. června

Svatojánskou noc strávily v družině naše nejšikovnější děti jako odměnu za celoroční aktivitu. Letos to byla čistě dámská jízda, a tak jsme si ten babinec pořádně užily! Že jsme chytré a šikovné holky jsme prokázaly ve hře Leonova škola zvířat a získaly jsme první poklad. Posilnily jsme se na ohni opečenými špekáčky a jakmile padla černá tma, čekala na nás noční stezka odvahy. Motivací k překonání strachu bylo získání druhého pokladu. Naše odhodlání nenahlodal ani pan ředitel, který se na nás přišel podívat a snažil se nám noční dobrodružství rozmluvit varováním, že svatojánská noc je tajemná a plná kouzel. My se ale vystrašit nedaly a sladký poklad byl náš! Program byl náročný, a tak jsme rády zalezly do svých spacáků a popřály si dobrou noc. Pamětní listy nám budou připomínat spoustu legračních zážitků, a také to, že být v družině celý rok pilný se opravdu vyplatí!

36 fotografií

Kouzelnické odpoledne 17. června

Mizení mincí, karetní triky, kouzlo s kelímky, knoflíky, barevnými kroužky a také čtení mysli předvedli zvědavému publiku kouzelníci a mágové z naší družiny. Na závěr kouzelnické přehlídky jsme shlédli kuriózní dovednosti jako hýbání ušima, koulení očima, gumové klouby a všichni jsme se naučili, jak si bezbolestně utrhnout palec na ruce.

11 fotografií

Vodní hrátky

16.6. jsme využili slunečné a horké počasí a osvěžili jsme se při tradičních vodních hrátkách. Za sladkou odměnu jsme závodili ve slalomu s kelímkem s vodou na hlavě, trefovali mince do sklenky ponořené do kbelíku s vodou, sestřelovali figurky stříkačkou, přenášeli vodu lžící a snažili se vyfouknout co největší bublinu. Na závěr vydařeného odpoledne jsme ještě na dvoře kreslili vodou obrázky a sledovali, jak rychle mizí díky slunečním paprskům.

12 fotografií

Atletická olympiáda školních družin

8.6. byla na Lapači opět vyvěšena olympijská vlajka a odstartovala snažení 229 sportovců ze čtrnácti školních družin našeho okrsku. Chlapci a děvčata měřili své síly v hodu kriketovým míčkem, skoku dalekém a běhu na 50 metrů. Ve velmi silné konkurenci se naši závodníci probojovali na stupně vítězů šestkrát a zajistili nám krásné třetí místo v celkovém hodnocení družin. Vítězům blahopřejeme a všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci . Medailisté: 1. místo Lucie Tichá- skok daleký, 3. kategorie 1. místo Lenka Krajčová- hod kriket. míčkem, 4. kategorie 2. místo Le