ŠKOLNÍ DRUŽINA

„POD DUHOU“

Pod duhou je prima klima, to ví každé dítě, družina je bezva místo, nikdy nenudí tě.

Telefon: 732 837 593

Paní vychovatelky:

Lenka Tomancová a Jana Kunčarová

Dokumenty:

Školní vzdělávací program školní družiny při ZŠ Uherský Brod – Havřice (PDF)

Vnitřní řád školní družiny při ZŠ Uherský Brod – Havřice (PDF)

Plán práce ve školní družině 2021/2022 (PDF)

Prezentace školní družiny „Pod duhou“ (PDF)


PROVOZNÍ DOBA:

Ranní: 06:30–07:45 –> v budově školy
Odpolední: 11:40–16:30 –> v budově školní družiny, Brodská 66
x


NOC VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Po dvouleté covidové přestávce se 10. června uskutečnil již 13. ročník nocování v družině. Tato tradiční akce je odměnou pro 15 dětí, které se po celý školní rok nejaktivněji zapojují do družinového dění. Nocležníky do programu vtáhla úvodní pohádka o čtyřech sourozencích- čtyřech živlech. Cestou k pokladu museli splnit nejeden zapeklitý úkol. Oheň zvládli coby zdatní hasiči. Země je požádala o záchranu uschlého stromu, který se díky nim opět zazelenal. Vzduchem z vlastních plic naplnili balónky a dopravili je vzdušnou cestou do cíle. Největším zážitkem ale bylo, když se z vodních hlubin vynořila mořská panna. Hledáním perel v mušlích zlomili zakletí a vrátili tomuto něžnému stvoření hlas. Panna pak musela odpovědět na spousty zvědavých a všetečných otázek. Diamanty získané v průběhu hry vyměnili za indicie v tajném písmu. Jejich vyluštěním odhalili heslo k pokladu, o který se spravedlivě podělili. Posíleni špagetovou večeří se malí hrdinové vydali na noční stezku odvahy. Za statečnost na ně čekal další poklad plný perníkových srdíček od mořské panny. Nakonec znavení dobrodruzi doputovali do svých spacáků. Na společné zážitky budeme dlouho vzpomínat a teď už se těšíme na prázdniny!

Krásné léto všem dětem i rodičům přejí paní vychovatelky.

*****

KVĚTEN V DRUŽINĚ

Začátek května jsme věnovali přípravám na Zahradní slavnost. Nachystali jsme květiny a věnec na ozdobení májky. Zrestaurovali jsme fotokoutek s Ferdou mravencem a broukem Pytlíkem. Papírové květiny zkrášlily také jeviště, na kterém jsme předvedli rodičům svá vystoupení.

Šikovní umělci se zapojili do výtvarné soutěže Život na hradě, kterou pořádala Knihovna Františka Kožíka v Uherském Brodě.

Maminkám k jejich svátku jsme nesli „srdce na dlani“, do kterého někteří složili i vlastní báseň.

Před odjezdem na školy v přírodě jsme si ještě stihli zahrát na módní návrháře. Tvořili jsme malé modely s použitím zbytků látek. Bavilo nás kombinovat barvy a vzory látek. Ve skupinkách jsme pak spolupracovali na papírových modelech v životní velikosti. Kdo ví, možná z nás jednou budou světově známí profíci!

*****

DUBEN V DRUŽINĚ

Začátek dubna jsme věnovali velikonoční výzdobě družiny a výrobě zajíčků a kuřátek. Zopakovali jsme si velikonoční koledy, abychom se přichystali na mrskačku.

Po svátcích jsme si zahráli na Master chefa a nazdobili jsme jarní tousty zeleninou. Vznikla chutná umělecká dílka.

Konec dubna jsme oslavili čarodějnickým sletem. Za asistence tří mladých a dvou zkušených čarodějnic mohly děti získat pilotní průkaz na koště, vylovit z nebezpečného slizu ingredience k přípravě lektvaru, absolvovat ochutnávku kouzelného koření a prokázat znalost léčivých i jedovatých bylin. Hlavně jsme si ale společně užili skvělé odpoledne plné zábavy. Děkujeme děvčatům ze 4. třídy za přípravu úkolů.

*****

BŘEZEN V DRUŽINĚ

V březnu jsme si připomněli měsíc knihy. Vyšívali a skládali jsme záložky, četli jsme pohádky a následně je vyprávěli. Povídali si o našich oblíbených autorech a knihách. Namalovali jsme jarní velkoobraz do podvrátí podle Zdeňka Milera. Koncem měsíce jsme přichystali pohyblivé loutky pro budoucí prváčky k zápisu.

*****

ÚNOR V DRUŽINĚ

Během měsíce února jsme si v družině připomněli probíhající olympijské hry v Pekingu.Vyrobili jsme si mávátka s maskotem Bing Dwen Dwenem na povzbuzování našich sportovců. Vyzkoušeli jsme si také tři olympijské disciplíny- slalom na lyžích, curling a hokejové nájezdy na branku. 14. února na oslavu svatého Valentýna soutěžili smíšené páry ve „věšení prádla“, skládání srdíčkových puzzle a chytání kruhů na meč. Koncem měsíce jsme se věnovali přípravě na  masopust. Naučili jsme se fašanková říkadla a tvořili papírové masky. Upekli jsme voňavé vanilkové fánky- tradiční masopustní pečivo. Únor jsme zakončili rejem karnevalových masek na sportovní hale.

*****

LEDEN V DRUŽINĚ

Po vánočních svátcích jsme se sešli opět v družině. V období Tříkrálové sbírky jsme si připomenuli důležitost dobrých skutků a snažili jsme se nějaký vykonat. Využili jsme mrazivé počasí a vytvářeli z přírodnin ledové mandaly. Mysleli jsme i na naše přezimující ptáčky. Učili jsme se poznávat jejich druhy a vyrobili jim zvonečky z tuku, želatiny a různých druhů semínek. Na procházce k lesu Chrástce jsme semínkovou dobrotu rozvěsili na stromy. Dobrou chuť, milí ptáčci!

*****

PROSINEC V NAŠÍ DRUŽINĚ

Zimní období nebývá moc přívětivé zvláště pro zvířátka. Proto jsme pro malé myšky nachystali útulné pelíšky pod kořeny stromů se zásobou obilí, která snad vydrží až do jara.

Konec listopadu a začátek adventu jsme strávili pilnou prací. S chutí jsme se vrhli na přípravu vánočního trhu. Družinou voněla levandule z pytlíčků, šili jsme veselé sněhuláčky, lepili andělíčky z baněk a tvořili ozdoby ze samotvrdnoucí hmoty. Abychom mohli sledovat, jak se Vánoce blíží, vyrobili jsme si adventní kalendáře. Stihli jsme zasněžit družinu obřími vločkami a pověsili věnečky na vrata. Ozdobili jsme stromeček a na ranní družině i ten ve škole. Na naší bobové dráze jsme si užili první sníh. Kreslili jsme i vánoční přáníčka. V pátek 17. prosince jsme obdrželi vzácný dopis opatřený Ježíškovou pečetí. Ježíšek pochválil hodné a pracovité děti a pokáral neposluchy, vzteklouny a lenochy. Ti slíbili, že se určitě polepší a Ježíšek naštěstí umí odpouštět. V pondělí se tedy pod stromečkem objevila štědrá nadílka nových hraček a her. Děkujeme Ježíšku!!!

Všem dětem i rodičům přejeme klidné a radostné vánoční svátky a v nadcházejícím novém roce pevné zdraví, mnoho štěstí a rodinnou pohodu.

Paní vychovatelky

*****

BRAMBOROVÉ KORÁLE

Princeznička na bále,
poztrácela korále…

*****

DÝŇOVÁNÍ

DÝNĚ PILNĚ HLÍDAJÍ,
NIKOMU NÁS NEDAJÍ!

*****

STOPOVAČKA

V pátek 8. října jsme se rozdělili na průzkumníky a stopaře a postupně vyrazili na stopovačku s názvem Oheň, Země, Voda, Vzduch. Průzkumníci značili trasu a plnili a ukrývali zapeklité úkoly. Stopaři úkoly hledali a plnili je také. Zjistili jsme, jak důležité pro člověka tyto 4 živly jsou, jak nám pomáhají, ale mohou i škodit. Stopovačka se nám moc líbila a v družině na nás čekala ještě zdravá svačinka!

*****

ZÁŘÍ V DRUŽINĚ

Na začátku školního roku jsme se seznámili s našimi novými prváčky. Ve výtvarném projektu Prázdniny na suchu, ve vodě i ve vzduchu jsme zavzpomínali na léto. Při Miniolympiádě jsme vyzkoušeli disciplíny našich medailistů z Tokia – střelbu, vodní slalom a tenis. Šikovnost našich ručiček prověřilo motání vlny při výrobě pestrobarevných bambulí. Při pečení jablíček družinou zavoněla skořice a mlsné jazýčky se olizovaly až za ušima. Nástup podzimu jsme si připomněli vybarvováním mandal a oblíbeným kaštánkováním.

Pečení jablek

Bambule

Miniolympiáda

Kreslíme a tvoříme

*****

ŽIJU NA SLOVÁCKU

„Košule z rukávcama naškrobené a bilučké jak snih, holénky napucované, pantle nažehlené – na šohaje a děvčicu  je radosť sa podívat.“

*****

Vodní hrátky v družině

*****

Družina na dálku (distanční)

Vážení rodiče, připravili jsme pro Vaše děti tématické úkoly, do kterých se mohou  během uzavření družiny zapojit. Již to nebude soutěž jako v minulém období. Fota výrobků však můžete posílat na email družiny: druzina.havrice@seznam.cz. Určitě nás zpětná vazba mile potěší.

Týden: od 05.04.2021 do 09.04.2021
Téma: MLÁĎATA

Poučení: Jaro je časem zrození. Vzduchem se nese čiřikání ptáčků a při procházce přírodou můžete narazit na nejedno zvířecí mládě. Příroda to zařídila chytře, většina mláďat se rodí na jaře. Kdyby na svět vykoukla jen o pár týdnů dříve, pravděpodobně by nepřežila. Na jaře se vše probouzí k životu, potravy je dostatek, a tak malí tvorečkové mají spoustu času nabrat síly. Mláďata však zřídka chodí sama, doprovází je hrdá matka. Takže pozor, obdivovat jen z bezpečné vzdálenosti a nikdy nesahat! Také na dvorku či farmě se můžete setkat s mláďaty. Tady již můžete se svolením hospodáře kuřátko či kočičku vzít i do rukou.

Úkol 1:

Podívej se na video s mláďátky: https://www.youtube.com/watch?v=sDb5KBwNK1Y
video jak se líhnou kuřátka: https://www.youtube.com/watch?v=z_AKyelHrAQ

Úkol 2:

Zazpívej si písničku o zvířatech. Třeba tuhle: https://www.youtube.com/watch?v=ECVThiZaWJU

Úkol 3:

Doplň názvy rodičů těchto mláďátek, najdi je na omalovánce a vymaluj (viz níže)
Své oblíbené zvíře si můžeš nakreslit sám.

Úkol 4:

Tipy na zpestření vycházky: Oběhni třikrát každý jehličnatý strom, napočítej 10 červených aut, najdi na domech desetkrát číslo 3, pojmenuj alespoň 5 květin, najdi alespoň 10 živočichů, přeskoč na chodníku každý kanál, když uvidíš psa, udělej 5 dřepů :-)

*****

Týden od 22.03.2021 do 31.03.2021
Téma: VELIKONOCE

Poučení: Zanedlouho nás čekají Velikonoce – svátky jara. Co se na ně připravit? Nebudeme moci jít po koledě jako obyčejně, ale výzdoba, básnička či hra by vám mohly udělat radost! Již od příštího Zeleného čtvrtku vás čekají prázdniny. Maminky určitě připraví něco zeleného i k snědku. Kluci si nařežou čerstvé proutí a možná zkusí uplést pomlázku. Děvčata by podle tradice měla namalovat vajíčka. K přípravě Velikonoc vám snad pomohou nápady uvedené níže. Pěkně si svátky jara užijte.

Nauč se velikonoční říkadlo:

pro holky:
Kropenatá slepička snesla bílá vajíčka.
Obarvím je, vymaluji, všechny chlapce obdaruji.
Pentličky si nastříhám, na pomlázku jim je dám.

pro kluky:
Koleda, koleda, jarní trávo, ať je tady všechno zdrávo.
Vajíčko nám dejte, nebo si nepřejte!
Čugar silný máme, s ním vás vymrskáme!

Jarní hra (foto níže – můžeš vytisknout a zahrát si, popřípadě vymyslet i těžší úkoly)

Bavte se!

Náměty na velikonoční výzdobu ve fotogalerii

*****

Týden od 15.03. do 21.03.2021
Téma: POSLOVÉ JARA

Poučení: Koncem tohoto týdne již přivítáme skutečné jaro. Letos začíná 20. března. Už v předjaří jsme se ale mohli potěšit pohledem na první rozkvetlé otužilce. Sedmikrásky, čemeřice a sněženky se ukázaly nejdříve. Sílící sluníčko vytahuje ze země bledulky, krokusy, podběl, koniklec, narcisy, modřence, hyacinty, tulipány, fialky, pampelišky a další a další květiny. Díky nim víme, že jaro je opravdu tady a mnohé z nich mají navíc léčivé schopnosti.

Nauč se básničku:
Tulipán a tulipaní
celý den se k sobě klaní.
Až se diví okolí,
že je záda nebolí.
Na rozkvetlém záhonku
kývou hlavou na stonku.

Doplň názvy květin, které ukrývají tato slova:
krok . .
. . . . . linka
. . . . pán
. . . . klíč
. . . . . kráska
. . . . klec

Vylušti křížovku (foto níže)

Poskládej origami tulipán, videonávod zde.

Na procházce hledej rozkvetlé posly jara. Umíš je všechny pojmenovat?

*****

Týden od 01.03. do 05.03.2021
Téma: Jaro klepe na dveře – Vyhánění zimy (lidové zvyky)

Poučení: Na smrtnou neděli mladá chasa vynášela Morenu (Moranu, Mořenu…) bohyni zimy a loučila se tak symbolicky s tímto ročním obdobím. Cestou si děti zpívaly písničky, veršovaly básničky a těšily se na jaro. Za vesnicí figuru Moreny, vyrobenou z přírodnin, vhodily do potoka.

Nauč se básničku:

Nesu nesu Smrtku,
k zelenýmu čtvrtku.
Až tu Smrtku odnesu,
nové léto přinesu.

Vyrob z přírodnin loutku Moreny viz fotonávod: Přírodniny si můžete zvolit dle svého. Např. Využít střídku chleba na vymodelování hlavy. Nebo ulity či mrkev, hrášek na korálky pro Morenu. Papírový ubrousek na šátek a šaty. Vždy však mysli ekologicky! Loutka bude plavat v řece a určitě nechceš vodu znečistit.

Udělej si vycházku. Pozoruj měnící se přírodu a symbolicky se rozluč se zimou vhozením Moreny do potoka či řeky. Přejeme dobrou zábavu.

*****

ZVÍŘECÍ PĚTIBOJ

PES, PŘÍTEL ČLOVĚKA

Prváčci i druháci kreslili psího kamaráda ve výtvarné soutěži s názvem Pes, přítel člověka. Děti si také vyzkoušely roli porotců- druháci vybrali vítěze mezi obrázky prváků a naopak. Ocenění malíři obdrželi diplomy a všeihni účastníci soutěže sladkou odměnu.

MASOPUST

Masopust držíme,
nic se nevadíme pospolu.
Proč bychom se hádali,
když jsme se tak shledali poznovu!
V dobrém jsme se sešli,
rádi jsme se našli pospolu.

PTÁČCI V ZIMĚ

Ke krmítku na dvorku
pošlu rychle Barborku,
ať nasype ptáčkům zrní,
neumřou pak hladem v trní.

TURNAJ VE STOLNÍCH HRÁCH

Poslední týden před pololetním vysvědčením jsme měli možnost utkat se v pexesu, Člověče, nezlob se, Kloboučku, hop! a piškvorkách, které prváčci vyměnili za hru Dubble. Na nejšikovnější hráče čekala malá odměna.
Velmi chválíme prváčky, kteří se do hraní her zapojili s vervou úplně všichni. U druháků bohužel projevila zájem pouze děvčata. Škoda, protože tyto hry procvičují trpělivost a schopnost soustředění, které právě mnohým druhákům chybí…

LEDOVÉ MANDALY

K výrobě úžasných ledových mandal stačilo do plastových talířů naskládat přírodniny a zalét je vodou. O zbytek se přes noc postaral tuhý mráz. Škoda jen, že přišla obleva a nemohli jsme se z ledové krásy těšit déle.

SNĚHOVÉ RADOVÁNKY

Vloni mnoho sněhu nenapadalo, o to více radostně jsme vítali první letošní bílou nadílku. Vytáhli jsme lopaty a pořádně si zajezdili! Sněhu bylo dost i na stavění sněhuláků. Doufejme, že nám sníh dlouho vydrží a užijeme si na něm ještě spoustu zábavy…

LEDOVÉ POKUSY

Využili jsme mrazivého počasí a sledovali jsme, jak se voda mění na led. Zjistili jsme, že po zmrznutí zvětšila voda svůj objem. Ve třídě jsme pak provedli několik pokusů. Porovnáním doby tání jsme ověřili, že sůl urychluje rozpouštění ledu. Sůl také zapříčinila, že provázek během chvilky zamrzl do ledové kostky. V dalším pokusu s olejem jsme sledovali postupné uvolňování barviva z kostky ledu. Na závěr jsme pomocí kouře ze zapálené špejle a pár kostek ledu dokonce vyrobili mlhu!

PŘÍRODA V ZIMĚ

A je tu leden. Jsme rádi, že se po mrazivé procházce můžeme vrátit do svých teplých domovů. Jak se ale daří v tomto období lesní zvěři? Jak se zvířata na tuhou zimu připravují, která v zimě spí, čím se živí a spoustu dalších zajímavostí jsme se dozvěděli z přírodovědného kvízu. Prozkoumali jsme zvířecí stopy, které můžeme na sněhu najít. Učili jsme se, komu patří a zkoušeli je nakreslit. Na hřišti jsme pak objevili v prvním sněhu stopy kočky domácí a také kosa černého. Mějte na procházkách zasněženou přírodou oči otevřené a určitě narazíte na stopy zajíce, srnky, mnoha ptáků a možná i divočáka!

JEŽÍŠKOVA NADÍLKA

Ani letos Ježíšek nezapomněl na děti ze školní družiny. Nejprve přišel nebeskou poštou dopis, ve kterém Ježíšek chválil všechny hodné a šikovné děti, ale také pokáral nepořádníky, neposluchy, tvrdohlavce a vzteklouny. Ti Ježíškovi svatosvatě slíbili, že se polepší. Naštěstí je vánoční čas i časem odpouštění a tak se všechny děti mohly těšit z nadílky nových hraček a her pod stromečkem. Škoda jen, že jsme dárky nemohli rozbalit pohromadě…

KRÁSNÉ VÁNOČNÍ SVÁTKY PLNÉ POHODY A RADOSTI A DO NOVÉHO ROKU 2021 PEVNÉ ZDRAVÍ A PLNO ŠŤASTNÝCH DNÍ PŘEJÍ DĚTEM I RODIČŮM PANÍ VYCHOVATELKY.


PERNÍČKOVÁNÍ ukončilo fotosoutěž VYFOŤ TO!

Družinu během posledního týdne provoněly perníčky. Co jsme si napekli, to jsme i snědli a olizovali jsme se až za ušima:-) Prváčci si přečetli krásnou veršovanou pohádku O perníkové chaloupce a hned si takovou také postavili. Je sice z papíru, ale k nerozeznání od té opravdové. Druháci za poslechu koled zdobili papírové perníčky na vánoční stromeček.
Ze starších dětí nám do soutěže poslaly fotografie Deniska a Barunka, které získávají odměnu, jak jinak než perníkovou! Ve zbytku adventu vyrobíme vánoční přáníčka a nějaký tajný dáreček. Pak už jen budeme společně vyhlížet Ježíška. Jestlipak i letos navštíví naši družinu?


ČERT A ANDĚL – VYHODNOCENÍ

Z obrázků je patrné, že andílci vedou u dětí na plné čáře. Čerti se vyvedli spíše usměvaví než hroziví. Tak snad takoví navštíví s Mikulášem i vaše domovy a nikde neukápne slzička. Tentokrát bylo moc těžké vybrat nejpovedenější dílka. Sladkou odměnu dostanou v družině všichni malíři!

5. KOLO SOUTĚŽE: PERNÍČKOVÁNÍ

V následujících dnech zavoní družinou opravdové medové perníčky. Bohužel, všechny děti se k troubě nedostanou, a tak nazdobí alespoň perníky z papíru. Při čtení pohádky O perníkové chaloupce si budeme společně užívat adventní čas. Pokud jste doma a chcete do soutěže přispět, pošlete fotku z vašeho pečení nebo perníček nakreslete. Příspěvky čekáme do středy 09.12. na e-mail: druzina.havrice@seznam.cz


LISTOPADOVÁ BÁSEŇ – VYHODNOCENÍ

Při skládání básniček jsme se v družině s prváčky a druháčky řádně zapotili. Zjistili jsme, že rýmy většinou samy z rukávů nepadají. Náročnost jsme přizpůsobili věku počtem zadaných slov. Za zmínku stojí také ilustrace, které jsou hlavně u prváčků velice zdařilé. Veršovat pomáhaly i paní vychovatelky, a proto v hodnocení přihlédly hlavně k samostatnosti básníka.
Domácí práce tentokrát přišly jen dvě, o to více si ceníme spolupráce rodičů. Z básničky od Matěje jsme se dozvěděli, s kým chodí na výlety :-) . Báseň od Martina a spol. je velmi aktuální a je z ní jasné, že se mu (a hlavně jeho mamince) už po škole opravdu stýská…
Všem básníkům děkujeme, že si pohráli s naší krásnou češtinou. :-)

4. KOLO SOUTĚŽE: ČERT A ANDĚL

Blíží se Mikuláš a k němu neodmyslitelně patří i jeho dva společníci. Jeden vzbuzuje vzhledem i chováním strach, druhý je naopak milý a krásný. Pokuste se nakreslit co nejlíbeznějšího anděla nebo co nejhrozivějšího čerta (anebo klidně oba dva, když budete chtít). Doporučená velikost výkresu A3, technika: na kresbu postavy použijte pastelky (nejlépe voskovky, progresky) v dostatečné vrstvě – přitlačte, ať vám potom pozadí nepřekryje kresbu. Na pozadí vodové nebo anilinové barvy. Náš tip: Do mokrého pozadí můžete místy nasypat hrubou sůl, kterou po zaschnutí obrázku zklepnete. Vytvoří v barvě zajímavé efekty. Obrázky posílejte do středy 02.12. na e-mail: druzina.havrice@seznam.cz

V pondělí snad nastoupí do školy všechny třídy a už budeme další úkoly plnit společně v družině. Vyfoť to! ale poběží až do Vánoc pro děti v karanténě nebo nemocné. Na webu pak budou zveřejněny práce z domova i z družiny.


LAMPIČKY – VYHODNOCENÍ

Tvoření papírových lampiček se mohlo zdát složité, ale kdo to zkusil, většinou u jedné lampičky nezůstal. Tvořili mladší sourozenci i maminky. Je vidět, že někteří už myslí na blížící se Vánoce. Chválíme všechny šikovné ručičky!

3. KOLO SOUTĚŽE: LISTOPADOVÁ BÁSEŇ

Počasí není moc vlídné, tak co kdybychom si uvařili dobrý čajík a zkusili vymyslet básničku? A aby nebyla jen o padání listí a pouštění draků, povíme si něco málo o listopadu. Nejraději ho mají asi myslivci, kteří pořádají hony na zajíce, bažanty a loví také divočáky, srnčí a jelení zvěř. Dříve se také v tuto dobu na vesnicích konaly zabíjačky, voněly jitrnice, jelítka a další pochoutky. A po práci se myslivci i řezník zahřívali čajem, možná šípkovým a s medem :-)
A teď zpět k naší básničce. Nebude to báseň ledajaká, musí obsahovat tato tři slova: MYSLIVEC, JITRNICE, ŠÍPEK. Slova mohou být v jakémkoliv pořadí. Můžou mít různý tvar (např. s myslivcem, k šípku…) a uznáme i slova příbuzná (např. jitrnička, šípkový…). Protože jde o úkol těžký, může tentokrát pomáhat celá rodina!!!
Ke své básničce nakreslete obrázek a foto pošlete do středy (25.11.) na e-mail: druzina.havrice@seznam.cz

Veršovala i paní vychovatelka Jana a takhle to dopadlo:


PODZIMNÍ MANDALA – VYHODNOCENÍ

Podívejte se na fotky úžasných mandal, které jste dokázali vytvořit. No není to nádhera? Blahopřejeme vítězům a velmi děkujeme všem dětem a jejich rodičům za přispění do soutěže. Moc si vážíme toho, že si najdete čas udělat dobrovolně něco navíc. Snad se vaše mandaly stanou inspirací pro ostatní, aby v dalším kole soutěže bylo fotek více. Školní družinu přece navštěvuje skoro 70 dětí…

2. KOLO SOUTĚŽE: LAMPIČKA

Pojďte si zpříjemnit pošmourné podzimní večery příjemným mihotavým světlem lampičky vlastní výroby. Nejenže zútulní váš domov, ale ještě zahřeje na duši radostí z toho, jak máte šikovné ručičky. Tak s chutí do toho! Fotonávod pro vás připravila paní vychovatelka Lenka. Foto lampiček posílejte do středy 18. listopadu (12:00 hod) na e-mail: druzina.havrice@seznam.cz


Fotosoutěž „VYFOŤ TO!“ je opět tu…

Stejně jako v jarním období nabízíme dětem i rodičům zpestření společně stráveného času v kruhu rodiny. Naše soutěž měla své pravidelné přispěvatele a doufáme, že se jejich řady rozšíří i o naše letošní prváčky. Nechceme, abyste trávili další čas sezením u počítače, a proto jsme zvolily tuto formu družiny na dálku.

Pravidla soutěže:

Soutěž probíhá systémem týdenních kol (vždy od středy do následující středy 12:00 h). Během středečního odpoledne kolo vyhodnotíme, vítěze i všechny zúčastněné příspěvky zveřejníme na webu školní družiny a zároveň vyhlásíme téma na další týden. Účast je dobrovolná a můžete přispívat pravidelně nebo jen občas. Nováčci si mohou prohlédnout kola jarní soutěže níže pod tímto článkem. Své fotografie posílejte na družinový e-mail: druzina.havrice@seznam.cz

Téma pro 1. kolo soutěže: Podzimní mandala

Podzim je úžasné roční období plné barev. Na procházce nasbírejte listy, využijte kaštany, žaludy, šišky, šípky, větvičky- prostě cokoli, co příroda nabízí a vytvořte svou originální mandalu. Svůj výtvor vyfoťte a pošlete na družinový e-mail. Pokud na fotce nebudete, vaše jméno tam přidáme. Příspěvky pošlete kdykoliv do středy 11. listopadu do 12:00 hodin. A pak sledujte web družiny! Pro inspiraci přikládáme foto mandaly ze zahrádky p. vychovatelky Jany.


DEN DĚTÍ

Pondělí 1. červen jsme v družině oslavili zábavnými soutěžemi. Stavili jsme komín, foukali do peříčka, zahráli si na slepce, vyzkoušeli paměť i postřeh. V písku jsme hledali poklad, chodili na chůdách, nosili zlaté vejce na lžičce, motali provázek s bonbónkem na tužku a házeli na cíl. Za splnění úkolů nás čekala sladká odměna.


ZPÁTKY DO DRUŽINY

Za necelých 14 dní se zase uvidíme!!!  Budeme se snažit vymyslet pro vás v družině zajímavý program. Přes všechna opatření a omezení,  která nás čekají, si chceme konec školního roku  s vámi užít hlavně radostně, ve zdraví a v pohodě. Těší se na vás paní vychovatelky!


KYTIČKA PRO MAMINKU – VYHODNOCENÍ

„V tvé náruči je mi nejlíp,
k svátku nesu kytičku.“
A maminka usmála se,
uronila slzičku…

Vyfoť to! končí

Děkujeme všem dětem i jejich rodičům, kteří se v uplynulých šesti týdnech zúčastňovali naší soutěže. Ze všech vašich fotografií připravujeme prezentaci, kterou si budete moct prohlédnout v družině. Vítězné příspěvky z jednotlivých kol soutěže čeká odměna. Všichni jste navíc bodově ohodnoceni v celoroční soutěži.


PRÁCE ŠLECHTÍ – VYHODNOCENÍ

Během tohoto týdne jsme zjistily, že mnozí z vás se práce nebojí. Jste zdatní kuchaři, malíři- natěrači, zahradníci, stoláři, krmiči dravé zvěře :-) a dokonce i dřevorubci! Každá pomoc se počítá a dokonce i nudný úklid může bavit, když si u něj třeba zazpíváme. Rodiče vaši snahu jistě ocení a pochvala vždycky zahřeje na srdíčku. Takže chválíme všechny pracanty!

6. kolo soutěže: Kytička pro maminku

V neděli oslaví svůj svátek maminky. Za všechno, co pro vás dělají, si zaslouží odměnu. Kytička maminku určitě potěší. Aby neuvadla a byla opravdu od vás, stačí vzít papír a pastelky, fixy nebo barvičky a štětec a vykouzlit svým obrázkem mamince úsměv na tváři. Zapojte fantazii a můžete do květů ukrýt vzkaz nebo to, co má maminka ráda. Své obrázky vyfoťte, jméno autora dodáme.

Fotky posílejte do středy 13. května do 12:00 (poledne) na e-mail druzina.havrice@seznam.cz


KOUKNI NA TO! – VYHODNOCENÍ

Trošku nás mrzí, že účast v tomto kole soutěže nebyla větší, stačilo mít oči dokořán… Naštěstí naši druháci zachránili situaci a jejich fotky jsou opravdu nádherné. Příroda nám chystá úžasnou podívanou a ukrývá nejedno překvapení. Musíme se jen chtít dívat a objevovat. Blahopřejeme všem, co to umí!

5. kolo soutěže: Práce šlechtí

V pátek 1. května oslavíme Svátek práce. Doufáme, že ve dnech těchto mimořádných prázdnin pomáháte rodičům. Foťte se při svých oblíbených domácích i zahradnických pracech – umývání nádobí, vysávání, stlaní postelí, zalévání kytiček, sečení trávy… Ukažte, jak vám to jde s motykou, šroubovákem, vařečkou či jiným pracovním nářadím, které vám rodiče svěří do ruky. Ne nadarmo se říká: Bez práce nejsou koláče. Tak s chutí do toho a půl je hotovo!

Fotky nezapomeňte poslat do středy 6. května do 12:00 (poledne) na e-mail: druzina.havrice@seznam.cz


BOŘEK STAVITEL – VYHODNOCENÍ

Soutěž Vyfoť to! si získala své pravidelné a věrné přispěvatele, což nás moc těší, ale uvítáme i nováčky. Nebojte se, foťte a posílejte!

Týden utekl jako voda a už jsou tu výsledky 3. kola. Chtělo to spoustu trpělivosti a práce a mnohde si pohrála celá rodina. Titul Bořek stavitel si zaslouží určitě všichni, ale jaká by to byla soutěž bez vítězů? Tak tady tedy jsou…

4. kolo soutěže: Koukni na to!

Tentokrát necháme odpočívat ruce a zbystříme naše zraky. Budeme pozorovat přírodu a hledat její zajímavosti. Foťte to, co vás zaujme, potěší, překvapí… rostliny, stromy, zvířata všech druhů i velikostí, kameny, vodu, pavučiny, ptačí hnízda, západy či východy slunce… Kdo ví, třeba uvidíte dokonce i duhu nebo ještě sníh. V přírodě je spousta nádherných věcí, jen my často projdeme kolem bez povšimnutí. Tento týden ale ne, tak mějte oči na stopkách a foťáky po ruce! (pokud na fotce nebudete, opatříme ji dodatečně vaším jménem)

Fotky posílejte do středy 29. dubna do 12:00 (poledne) na e-mail druzina.havrice@seznam.cz


HODY, HODY, DOPROVODY – VYHODNOCENÍ

Velikonoční svátky máme za sebou. Jsme rády, že i letos se pletly čugary, barvily se vajíčka, zelenalo se osení a beránci zavoněli na stolech.

Tleskáme výhercům tohoto kola soutěže a smekáme před maminkami, které nachystaly tolik velikonočních dobrot.

3. kolo soutěže nese název Bořek stavitel

3. kolo naší soutěže je určeno všem architektům a konstruktérům, kteří dokážou trpělivě skládat kostičku ke kostičce a vytvořit super veledílo. A že to umíte, víme moc dobře z družiny! Tak neváhejte, použijte jakoukoliv stavebnici, co máte doma a stavte domy, mosty, letadla, auta, lodě, zvířata, postavy, stromy, květiny, hory, sopky…. Zkrátka vše, co vás napadne, ať už je to skutečné nebo vymyšlené. Fantazii se meze nekladou. Jen neskládejte zbraně, protože na světě je spousta užitečnějších, krásnějších, zajímavějších a zábavnějších věcí. Tak s chutí do toho!

Fotky posílejte do středy 22. dubna do 12:00 (poledne) na e-mail druzina.havrice@seznam.cz


HEJBNI KOSTROU! – VYHODNOCENÍ

Máme tu výsledky prvního kola naší fotosoutěže. Výhercům blahopřejeme a děkujeme všem sportovcům a také fotografům, kteří přispěli. Je milé vidět, že neleníte a nenecháte zahálet brusle, kola, koloběžky, míče, švihadla, trampolíny a dokonce i rybářské pruty a luky. Při procházkách jste objevili, že příroda je jedna velká tělocvična a to je super. Někteří cestou posbírali i odpadky, za což jim patří velká pochvala. Za své fotografie získáváte bodíky!

2. kolo soutěže nese název Hody, hody, doprovody

Letošní mrskačku si užijeme jen doma s našimi nejbližšími. Velikonoční tradice bychom ale neměli zanedbat, protože kouzelná moc tataru a kraslice nám zaručí pevné zdraví po celý rok. Vyfoťte vaše velikonoční přípravy – pletení tatarů, malování kraslic, pečení beránka, jarní výzdobu, pondělní rodinnou mrskačku….

Fotky pošlete do středy 15. dubna nejpozději do 12:00 (poledne) na e-mail druzina.havrice@seznam.cz


ŠKOLNÍ DRUŽINA NA DÁLKU

Zdravíme všechny naše děti a jejich rodiče! Byly bychom velmi rády, kdyby školní družina mohla nějakým způsobem fungovat i nyní v nouzovém stavu. Bohužel osobní kontakt a společné hry on line nenahradíme. Navíc si myslíme, že u počítače prosedíte spoustu času při výuce. Přesto nás moc zajímá, jak trávíte doma volný čas, když se zrovna neučíte.

Vyhlašujeme fotografickou soutěž s názvem: VYFOŤ TO!

Každý týden oznámíme nové téma, a kdo se bude chtít do soutěže zapojit, pošle fotografii na družinový e-mail: druzina.havrice@seznam.cz

1. kolo soutěže potrvá týden (od středy 01.04. do středy 08.04.)

Téma pro tento týden zní: Hejbni kostrou! Očekáváme fotky, jak cvičíte, sportujete, posilujete a podobně. Jen vás prosíme, abyste ve snaze udělat co nejoriginálnější foto neničili doma vybavení domácnosti a hlavně si nezpůsobili žádný úraz, protože do nemocnice se určitě nikomu nechce! Za týden vítězné fotky umístíme na web školní družiny a zároveň vyhlásíme nové téma na další týden. Fotografie posílejte pouze po schválení rodičů! Ze všech fotek připravíme prezentaci, na kterou se podíváme společně v družině, až se zase sejdeme. Účast v soutěži je dobrovolná a focení se věnujte, až si splníte školní povinnosti!

Za poslané fotky získáváte body, tak jak jste v družině zvyklí.

Na vaše foto úlovky se těší paní vychovatelky


ÚNOR V DRUŽINĚ

Měli jsme v plánu v únoru bobovat a stavit sněhové sochy, ale letošní zima je na sníh skoupá. Na začátku měsíce jsme se zabavili skládáním překlápěcích smajlíkových origami. Potom jsme se učili poznávat naše přezimující ptáčky, kreslili je podle předlohy, a pak je usadili  do krmítka se slunečnicovými semínky. 14. února jsme oslavili svatého Valentýna. Soutěžili jsme ve smíšených párech ve skládání puzzle a pomocí kolíčků jsme se snažili nasbírat co nejvíce papírových srdíček. Nejzábavnější byla stavba společného domu. Chlapci přiváželi na kolečkách cihly a děvčata z nich stavila zeď. V dalším týdnu s názvem Kdo si hraje nezlobí jsme získávali body za sportovní nebo stolní hry. Upekli jsme si voňavé vanilkové fánky-tradiční masopustní pečivo. Poslední únorový týden jsme věnovali výrobě papírových karnevalových masek a naše zpěvačky pěly lidové písně.

PALETKA 2020

Tradiční výtvarná soutěž školních družin proběhla 28. ledna v Havřicích. Zúčastnilo se 41 dětí z 15 družin Uherskobrodska. Kromě malířů se do havřické družiny slétli draci, kteří se stali letošním tématem soutěže. Jako inspirace posloužila fotoprezentace o historii a původu draků. Děti si vyslechly také tři pověsti o dracích z českých měst a prohlédly si dračí architekturu, šperky, hračky, kreslené filmové dráčky i draky z fantasy knih. Výtvarnou techniku malování temperovými barvami malí umělci zvládli nad očekávání dobře a své draky ještě ozvláštnili lepením alobalových šupin. Porotkyně Slávka Garžíková a Dáša Svobodová vyhodnotily tři nejoriginálnější obrázky a cenou poroty odměnily ještě dalších sedm dětí.

1. místo: Denisa Hrdá, ŠD Havřice
2. místo: Justýna Hermanová, ŠD Slavkov
3. místo: Magdaléna Jančová, ŠD Pod Vinohrady

Cena poroty: Adéla Budinová – ŠD Bystřice pod Lopeníkem, Vanesa Kniš – ŠD Katolická, Eliška Bartková – ŠD Na Výsluní, Lucie Palková – ŠD Prakšice, Tereza Kubišová – ŠD Mariánské náměstí, Amálie Zemková – ŠD Nezdenice, Bára Kratochvílová – ŠD Slavkov

ZLATO JE NAŠE!!!

Florbalový turnaj ŠD – O Putovní pohár 2020

V úterý 14.01.2020 se deset hráčů naší družiny snažilo získat opět po pěti letech Putovní pohár.

V hale na Sokolovně v Uherském Brodě se sešlo jedenáct družstev. V základní skupině kluci odehráli pět vítězných zápasů. Porazili Drslavice 6:1 , Pod Vinohrady A 4:1 , Slavkov, Újezdec 7:0, Záhorovice 4:1. Ve čtvrtfinále jsme překonali tým Na Výsluní 8:3 a v semifinále Horní Němčí 5:1. Do finále jsme nastoupili proti AC Pod Vinohrady B. Po remíze 2:2 došlo na nájezdy. Dva hráči Ondra Miko a David Kundrata střelili dva góly a brankář Ondra Martikán zachytil dvě střely. Vítězství bylo naše!!! Získali jsme dva poháry, jeden zůstává ve družině a druhý poputuje vítězi v příštím roce. Že by opět doputoval k nám? No uvidíme. Turnaj se hraje od roku 2013 a prvenství si udržuje pouze AC Pod Vinohrady s výjimkou dvou ročníků 2015 a 2020, kdy pohár získaly děti ze školní družiny Havřice. Blahopřejeme!

OHLÉDNUTÍ ZA ADVENTEM V DRUŽINĚ

V některých domácnostech možná ještě září vánoční stromeček, ale Vánoce jsou již za námi.

Adventní čas jsme v družině věnovali přípravě vánočního jarmarku. Po besídce jsme si upekli voňavé brambory a ozdobili společně stromeček. Ježíšek nás v dopise pochválil za kamarádské a slušné chování a pokáral hříšníky, kteří nám příjemnou atmosféru občas kazí. Naštěstí je hodných dětí v družině asi dost, protože nadílka byla opravdu bohatá.

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ „BYLO, NEBYLO“

V předvánočním čase se děvčata ze 4. třídy Míša Malasková a Adélka Hrdličková zúčastnila výtvarné soutěže Bylo, nebylo v Dolním Němčí. Se svou prostorovou prací Starobylý hrad obsadila 3. místo. Blahopřejeme!

RECITAČNÍ SOUTĚŽ

V úterý 12.listopadu se uskutečnila  recitační soutěž školních družin, kterou uspořádala Katolická škola společně s družinou z Březové. Přednášet svou báseň tak, aby zaujala porotu a obecenstvo, byl úkol nelehký. Nebylo však pochyb, že každý z našich recitátorů se své role ujal zodpovědně. Ale pouze Prokopovi Kočímu z páté třídy se podařilo získat diplom za třetí místo ve čtvrté kategorii. Blahopřejeme!!!

DÝŇOVÁNÍ

DLABALY DĚTI DÝNĚ
V HAVŘICKÉ DRUŽINĚ.

VYŘEZALY PŘÍŠEKY,
V OČÍCH SVÍTÍ  BATERKY.

STOJÍ V ŘADĚ NA ULICI,
STRAŠÍ MÍSTNÍ KOLEMJDOUCÍ.

BAJAJOVA VÝPRAVA NA DRAKA

V pátek 27. září se děti rozdělily na dvě skupiny – schovávači a hledači. Obě skupiny plnily po trase pohádkové úkoly. U Sněhurky vybraly sedm nejmenších trpaslíků, tvořily sedmihlavé saně, Zlatovlásce nasbíraly šípky na náhrdelník, vymýšlely rýmy na jména Jeníček a Mařenka, nechaly se na minutu zmrazit berlou Mrazilkou, vlci si spočítali nohy a Karkulky růže pro babičku. Všichni si procvičili mimické svaly jako šíleně smutná princezna a prokázali, že pohádky znají… jen někteří si nemohli vzpomenout na jméno Popelčina pejska. A vy víte, že je to Tajtrlík?

Jako sladkou odměnu jsme dostali střapce vína od paní vychovatelky Jany. Děkujeme!

RYTÍŘSKÉ HRY

Jako malí panoši jsme se účastnili středověkých her, které prověřily naši zdatnost, vytrvalost, trpělivost, ohebnost, rychlost a šikovnost. Vyzkoušeli jsme si uličku odvahy, kde jsme se museli vyhýbat pohybujícím se předmětům. Vějířem jsme rozpohybovali vzduch abychom udrželi pírko v letu. Na koni zdolali překážky a přinesli věneček sličné dámy nabodnutý na meči. Přesvědčili jsme se, že středověk mohl být v dobách míru celkem zábavný.

STAROBYLÝ HRAD

Prvním úkolem ve družině po prázdninách bylo zavzpomínat na navštívené hrady a vytvořit z kartonu, písku či stavebnice věrnou napodobeninu. Stavitelé pracovali v týmech a že se jim opravdu dařilo můžete vidět na fotkách.ŠKOLNÍ ROK 2019/2020


SPANÍ VE DRUŽINĚ


PRÁZDNINOVÁ TRIČKA

V měsíci červnu se některé děti vybavily na prázdniny novými námořnickými tričky. Kreativně pomocí šablon, textilních barev, zažehlovacích obrázků a tiskátek si zdobily svá trička rybami, majáky, kotvičkami a mušlemi. Dětem se práce velmi zdařila… hurá na prázdniny!!!


VODNÍ HRÁTKY

Den dětí jsme tradičně v družině oslavili osvěžujícími soutěžemi s vodou. Prošli jsme slalom s kelímkem na hlavě, stříkačkou trefovali figurky, přenášeli vodu na lžíci a házeli mince do sklenice ponořené ve kbelíku s vodou. Paní vychovatelky připravily zajímavé fyzikální pokusy a dařili se nám i  mega obří bubliny z bublifuku namíchaného podle tajné receptury. Zábavné odpoledne ukončila oblíbená přehazovaná s vodními bombami. Voda je prostě prima, zvláště v tak horkém dni!


KVĚTEN V DRUŽINĚ

Během deštivých květnových dnů jsme nudu zaháněli různými způsoby. Tvořili jsme ze stavebnic Seva a Cheva. Pro své milé maminky jsme k svátku připravili netradiční textilní přáníčka. Květinový věneček vytvořený pomocí razítek jistě každou maminku potěšil.

Zabavilo nás i skládání puzzle. Začali jsme jednoduššími obrázky, a pak jsme se pustili i do skutečné výzvy v podobě uhánějícího koňského stáda. Společná snaha nakonec zvítězila a do skládačky zapadl i poslední tisící dílek. Fanděním jsme podpořili naše hokejisty na Mistrovství světa a hlavně některým fanynkám to moc slušelo!


DOPRAVNÍ SOUTĚŽ

Na dopravní hřiště Na Výsluní se ve čtvrtek 25. dubna sjelo 10 týmů ze školních družin uherskobrodského okrsku. Teoretickou připravenost soutěžících prověřil dopravní test ze znalostí bezpečného pohybu chodců a cyklistů v silničním provozu. Praktické dovednosti předvedly děti při jízdě zručnosti na kole. Celkové pořadí družstev určil součet časů z jízd a trestných bodů z testů. Náš tým nakonec obsadil sice nepopulární ale pěkné čtvrté místo.

Děkujeme šikovným třeťákům Anetce, Barunce, Timonovi a Filipovi!


VESELÉ VELIKONOCE!

Hřejivé sluníčko nám připomnělo, že se blíží svátky jara. Do vlastnoručně utkaných papírových košíčků jsme zaseli osení, které se za pár dní krásně zazelenalo. Poskládali jsme i rozpustilé barevné zajíčky, kteří mohou ve svém bříšku ukrývat nějakou dobrotu. Naučili jsme se také pěknou velikonoční koledu.
Tradiční pletení čugarů se i letos vydařilo hlavně díky pomoci několika ochotných tatínků, pana ředitele a pana učitele, kteří chlapcům předvedli postup výroby nepostradatelného pomocníka správných koledníků.
Veselé Velikonoce a bohatou koledu!


BRODSKÝ ZPĚVÁČEK

Ve středu 20. března se deset zpěváčků z naší družiny zúčastnilo přehlídky lidových písní školních družin, kterou pořádaly družiny při ZŠ Mariánské nám. a Katolické škole.
Naši žáci se představili se sólovým zpěvem, ale také ve zpěvu ve dvojicích s klavírním doprovodem. Vystoupení bylo doplněno i hrou na trubku.

autor: Lenka Tomancová


PALETKA 2019

Ve čtvrtek 21. února se v naší družině uskutečnila okrsková výtvarná soutěž. Malovat přijelo 30 dětí z 11 školních družin. Téma letošní Paletky znělo: Pes, přítel člověka. Soutěžící si vyslechli dojímavé příběhy pěti psích hrdinů, známých z knih i filmů a správně přiřadili jejich jména Lassie, Marley, Bella, Bailey a Hačiko k fotografiím z filmů. Prezentace  přiblížila dětem nejdůležitější psí vlastnosti. Malí malíři měli za úkol zachytit na svých obrazcích vztah člověka s jeho psím kamarádem. Kombinovanou techniku kresby černou tuší a malování vodovými barvami děti znaly a zvládly dobře. Porota hodnotila nápaditost a ocenila hlavně obrázky, z kterých zářila radost a odrážely vzájemnou lásku páníčka s jeho věrným psím přítelem.

Děkujeme porotkyním, paní Slávce Garžíkové a slečně Magdaléně Kunčarové, a také MÚ Uherský Brod za ceny pro deset oceněných dětí.

Výsledková listina: 1. místo: Amália Nicolardi- ŠD při KZŠ, 2. místo Votěch Kurtin ŠD Bojkovice, 3. místo Julie Viktorová ŠD Na Výsluní. Cena poroty: Nela Antošová ŠD Újezdec, Ella Neubauer ŠD Na Výsluní, Aneta Karbanová ŠD Havřice, Natálie Šenková ŠD Mariánské náměstí, Pavla Buráňová ŠD Vlčnov, Barbora Panáková ŠD Havřice, Věra Jurásková ŠD Slavkov


ZIMA VE DRUŽINĚ

Postavil jsem sněhuláka v družině,
aby hlídal meluzínu v komíně.
/: A on stál jako pán…
a já musel hlídat sám. :/ 2x


PEČENÍ PRECLÍKŮ

Jak si zpříjemnit zimní čas? No přece pořádně zatopit v peci a upéct si něco dobrého. Co tak něco slaného … Preclíky!!!!!


VÝPRAVA KE KRMELCI

V pátek 25. ledna 2019 odpoledne jsme se vypravili na vycházku do blízkého lesa Chrástka. Naším cílem byl krmelec. V mrazech a pod sněhovou pokrývkou se lesní zvěři hledá potrava jen těžko, a tak je potřeba jí pomáhat. Do krmelce jsme pro zvířátka přinesli jablka, seno, mrkev, zrní a slunečnicová semínka a dokonce sůl, která je pro zdraví zvěře velmi důležitá.


Bronz z florbalového turnaje školních družin „O putovní pohár 2019“

V úterý 8. ledna se na sokolovně v Uherském Brodě sešlo 13 florbalových týmů, aby zabojovalo o putovní pohár. Úvodem turnaje jsme prošli hladce, porazili jsme 7:2 B družstvo Pod Vinohrady a 9:0 Újezdec. Ve čtvrtfinále jsme zdolali Horní Němčí 7:1. V semifinále na nás bohužel čekal nejtěžší soupeř – tým Pod Vinohrady A. I přes velkou snahu jsme obhájcům loňského vítězství v turnaji podlehli 3:5. Poslední zápas o třetí místo proti Hradčovicím byl napínavý do samého konce. Po remíze 2:2 se rozhodlo až v nájezdech na branku. Naši střelci udrželi pevné nervy a díky našemu brankáři jsme se radovali z vítězství. Další ocenění získal i náš nejlepší střelec Filip Štarha, který byl vyhlášen jedním z nejlepších hráčů turnaje. Chlapcům blahopřejeme!!!

Náš tým hrál ve složení: Zdeněk Jurásek, Filip Štarha, Matyáš Minařík, Jakub Suč, Ondřej Miko, Kevin Gaňa, Filip Man, Filip Suchánek, David Kundrata a brankář Martin Balga


JEŽÍŠEK V DRUŽINĚ

Poslední prosincový týden navštívil školní družinu Ježíšek. Jako každý rok nejdříve přišel nebeskou poštou jeho dopis, ve kterém káral všechny hříšníky a chválil hodné děti. Nakonec se přeci jen pod stromečkem objevily dárky a my se mohli radovat z krásných nových stolních her. Využili jsme i první sněhový poprašek a věnovali se zimním radovánkám.


VÁNOCE SE BLÍŽÍ…

Vánoční dárečky pro rodiče nenecháváme na poslední chvíli, a proto jsme využili nabídky plackohraní a keramiky. Více však neprozradíme, abychom nepokazili Ježíškovi překvapení.


JABLÍČKOVÝ DEN

Celý týden od 11. do 16. listopadu voněla družinou pečená jablka plněná marmeládou a sypaná skořicí. Společně jsme si zatančili mazurku na písničku „ Měla babka čtyři jabka“. Nakreslili jsme spoustu krásných jablíček a šikovné prvačky vymyslely dokonce jablíčkovou básničku. Někteří kuchaři  přinesli i jablečný recept na dobrotu, kterou doma pečou nebo vaří s maminkou.


IDENTICKÁ DVOJČATA

V týdnu od 5. do 9. listopadu jsme si malovali na obličeje. Naším úkolem bylo ve dvojicích, trojicích i větších skupinkách vytvořit pomocí stejného líčení dojem identických dvojčat, trojčat nebo dokonce čtyřčat. Jak se nám to podařilo si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Ocenili jsme hlavně děti, které se obešly bez pomoci paní vychovatelky a vše zvládly samy.


DLABÁNÍ DÝNÍ

Dny se krátí a večer se prodlužuje, nejlepší čas na výrobu lucerniček z dýní. Proto si některé děti do družin přinesly plody oranžové zeleniny a pustily se do tvorby nejzajímavějších dýňových lampiček. A v duchu hesla: „My se duchů nebojíme družinu si osvítíme!!!“ jsme si oslavili Halloween.


STOPOVACÍ HRA

Začátkem října, v krásný slunečný den, si celá družina zahrála stopovací hru s úkoly, která nás seznámila s nejbližším okolím školy.  Rozdělili jsme se na dvě družstva. První družstvo schovávalo lístečky a určovalo cestu pomocí šipek. Druhé družstvo  hledalo pečlivě ukryté lístky  a plnilo úkoly. Děti poznávaly ulice Havřic, dozvěděly se, kde bydlí jejich spolužáci, a také kde má dům pan ředitel. V ulici U Zastávky se zapojily do dlouhatánského vláčku a bez rozpojení s ním dojely až ke křižovatce. Ve družině hledaly nejen ukryté děti z první skupiny, ale také  puzzle  mapy Havřic, kterou musely společně poskládat. Za seskládanou mapu a zdárně splněné úkoly si vysloužily děti  sladkou odměnu – hrozny ze zahrádky paní vychovatelky Jany.


ZVÍŘECÍ PĚTIBOJ

Netradiční sportovní disciplíny nás čekali při plnění zvířecího pětiboje. Hladový pes se snažil co nejrychleji dostat kostičku, opička házela banány, klokan se svým mládětem v kapse skákal překážkovou dráhu, medvědi porovnávali svou sílu v páce a čáp stál vytrvale na jedné noze.


PODZIMNÍ TVOŘENÍ

Na začátku září jsme zavzpomínali na prázdniny a nakreslili puclíky z našich cest a zážitků. Modelovali jsme zvířátka z plastelíny a jakmile začali padat kaštany, vrhli jsme se do tvoření z přírodnin. Kaštánková zvířátka a  závěsné ozdoby z listů, šípků, šišek a žaludů ozdobily dřevěný strom v hale. Na nástěnce vyrostly překrásné muchomůrky červené. Abychom se odměnili za pilnou práci, upekli jsme v troubě voňavé brambory.