ŠKOLNÍ DRUŽINA

„POD DUHOU“

Pod duhou je prima klima, to ví každé dítě, družina je bezva místo, nikdy nenudí tě.

Telefon: 732 837 593

Paní vychovatelky:

Lenka Tomancová a Jana Kunčarová

Dokumenty:

Školní vzdělávací program školní družiny při ZŠ Uherský Brod – Havřice (PDF)

Vnitřní řád školní družiny při ZŠ Uherský Brod – Havřice (PDF)

Plán práce ve školní družině 2020/2021 (PDF)

Prezentace školní družiny „Pod duhou“ (PDF)


PROVOZNÍ DOBA:

Ranní: 06:30 – 07:45 –> v budově školy
Odpolední: 11:40 – 16:30 –> v budově školní družiny, Brodská 66
x


Družina na dálku (distanční)

Vážení rodiče, připravili jsme pro Vaše děti tématické úkoly, do kterých se mohou  během uzavření družiny zapojit. Již to nebude soutěž jako v minulém období. Fota výrobků však můžete posílat na email družiny: druzina.havrice@seznam.cz. Určitě nás zpětná vazba mile potěší.

Týden od 01.03.–05.03.2021
Téma: Jaro klepe na dveře – Vyhánění zimy (lidové zvyky)

Poučení: Na smrtnou neděli mladá chasa vynášela Morenu (Moranu, Mořenu…) bohyni zimy a loučila se tak symbolicky s tímto ročním obdobím. Cestou si děti zpívaly písničky, veršovaly básničky a těšily se na jaro. Za vesnicí figuru Moreny, vyrobenou z přírodnin, vhodily do potoka.

Nauč se básničku:

Nesu nesu Smrtku,
k zelenýmu čtvrtku.
Až tu Smrtku odnesu,
nové léto přinesu.

Vyrob z přírodnin loutku Moreny viz fotonávod: Přírodniny si můžete zvolit dle svého. Např. Využít střídku chleba na vymodelování hlavy. Nebo ulity či mrkev, hrášek na korálky pro Morenu. Papírový ubrousek na šátek a šaty. Vždy však mysli ekologicky! Loutka bude plavat v řece a určitě nechceš vodu znečistit.

Udělej si vycházku. Pozoruj měnící se přírodu a symbolicky se rozluč se zimou vhozením Moreny do potoka či řeky. Přejeme dobrou zábavu.

ZVÍŘECÍ PĚTIBOJ

PES, PŘÍTEL ČLOVĚKA

Prváčci i druháci kreslili psího kamaráda ve výtvarné soutěži s názvem Pes, přítel člověka. Děti si také vyzkoušely roli porotců- druháci vybrali vítěze mezi obrázky prváků a naopak. Ocenění malíři obdrželi diplomy a všeihni účastníci soutěže sladkou odměnu.

MASOPUST

Masopust držíme,
nic se nevadíme pospolu.
Proč bychom se hádali,
když jsme se tak shledali poznovu!
V dobrém jsme se sešli,
rádi jsme se našli pospolu.

PTÁČCI V ZIMĚ

Ke krmítku na dvorku
pošlu rychle Barborku,
ať nasype ptáčkům zrní,
neumřou pak hladem v trní.

TURNAJ VE STOLNÍCH HRÁCH

Poslední týden před pololetním vysvědčením jsme měli možnost utkat se v pexesu, Člověče, nezlob se, Kloboučku, hop! a piškvorkách, které prváčci vyměnili za hru Dubble. Na nejšikovnější hráče čekala malá odměna.
Velmi chválíme prváčky, kteří se do hraní her zapojili s vervou úplně všichni. U druháků bohužel projevila zájem pouze děvčata. Škoda, protože tyto hry procvičují trpělivost a schopnost soustředění, které právě mnohým druhákům chybí…

LEDOVÉ MANDALY

K výrobě úžasných ledových mandal stačilo do plastových talířů naskládat přírodniny a zalét je vodou. O zbytek se přes noc postaral tuhý mráz. Škoda jen, že přišla obleva a nemohli jsme se z ledové krásy těšit déle.

SNĚHOVÉ RADOVÁNKY

Vloni mnoho sněhu nenapadalo, o to více radostně jsme vítali první letošní bílou nadílku. Vytáhli jsme lopaty a pořádně si zajezdili! Sněhu bylo dost i na stavění sněhuláků. Doufejme, že nám sníh dlouho vydrží a užijeme si na něm ještě spoustu zábavy…

LEDOVÉ POKUSY

Využili jsme mrazivého počasí a sledovali jsme, jak se voda mění na led. Zjistili jsme, že po zmrznutí zvětšila voda svůj objem. Ve třídě jsme pak provedli několik pokusů. Porovnáním doby tání jsme ověřili, že sůl urychluje rozpouštění ledu. Sůl také zapříčinila, že provázek během chvilky zamrzl do ledové kostky. V dalším pokusu s olejem jsme sledovali postupné uvolňování barviva z kostky ledu. Na závěr jsme pomocí kouře ze zapálené špejle a pár kostek ledu dokonce vyrobili mlhu!

PŘÍRODA V ZIMĚ

A je tu leden. Jsme rádi, že se po mrazivé procházce můžeme vrátit do svých teplých domovů. Jak se ale daří v tomto období lesní zvěři? Jak se zvířata na tuhou zimu připravují, která v zimě spí, čím se živí a spoustu dalších zajímavostí jsme se dozvěděli z přírodovědného kvízu. Prozkoumali jsme zvířecí stopy, které můžeme na sněhu najít. Učili jsme se, komu patří a zkoušeli je nakreslit. Na hřišti jsme pak objevili v prvním sněhu stopy kočky domácí a také kosa černého. Mějte na procházkách zasněženou přírodou oči otevřené a určitě narazíte na stopy zajíce, srnky, mnoha ptáků a možná i divočáka!

JEŽÍŠKOVA NADÍLKA

Ani letos Ježíšek nezapomněl na děti ze školní družiny. Nejprve přišel nebeskou poštou dopis, ve kterém Ježíšek chválil všechny hodné a šikovné děti, ale také pokáral nepořádníky, neposluchy, tvrdohlavce a vzteklouny. Ti Ježíškovi svatosvatě slíbili, že se polepší. Naštěstí je vánoční čas i časem odpouštění a tak se všechny děti mohly těšit z nadílky nových hraček a her pod stromečkem. Škoda jen, že jsme dárky nemohli rozbalit pohromadě…

KRÁSNÉ VÁNOČNÍ SVÁTKY PLNÉ POHODY A RADOSTI A DO NOVÉHO ROKU 2021 PEVNÉ ZDRAVÍ A PLNO ŠŤASTNÝCH DNÍ PŘEJÍ DĚTEM I RODIČŮM PANÍ VYCHOVATELKY.


PERNÍČKOVÁNÍ ukončilo fotosoutěž VYFOŤ TO!

Družinu během posledního týdne provoněly perníčky. Co jsme si napekli, to jsme i snědli a olizovali jsme se až za ušima:-) Prváčci si přečetli krásnou veršovanou pohádku O perníkové chaloupce a hned si takovou také postavili. Je sice z papíru, ale k nerozeznání od té opravdové. Druháci za poslechu koled zdobili papírové perníčky na vánoční stromeček.
Ze starších dětí nám do soutěže poslaly fotografie Deniska a Barunka, které získávají odměnu, jak jinak než perníkovou! Ve zbytku adventu vyrobíme vánoční přáníčka a nějaký tajný dáreček. Pak už jen budeme společně vyhlížet Ježíška. Jestlipak i letos navštíví naši družinu?


ČERT A ANDĚL – VYHODNOCENÍ

Z obrázků je patrné, že andílci vedou u dětí na plné čáře. Čerti se vyvedli spíše usměvaví než hroziví. Tak snad takoví navštíví s Mikulášem i vaše domovy a nikde neukápne slzička. Tentokrát bylo moc těžké vybrat nejpovedenější dílka. Sladkou odměnu dostanou v družině všichni malíři!

5. KOLO SOUTĚŽE: PERNÍČKOVÁNÍ

V následujících dnech zavoní družinou opravdové medové perníčky. Bohužel, všechny děti se k troubě nedostanou, a tak nazdobí alespoň perníky z papíru. Při čtení pohádky O perníkové chaloupce si budeme společně užívat adventní čas. Pokud jste doma a chcete do soutěže přispět, pošlete fotku z vašeho pečení nebo perníček nakreslete. Příspěvky čekáme do středy 09.12. na e-mail: druzina.havrice@seznam.cz


LISTOPADOVÁ BÁSEŇ – VYHODNOCENÍ

Při skládání básniček jsme se v družině s prváčky a druháčky řádně zapotili. Zjistili jsme, že rýmy většinou samy z rukávů nepadají. Náročnost jsme přizpůsobili věku počtem zadaných slov. Za zmínku stojí také ilustrace, které jsou hlavně u prváčků velice zdařilé. Veršovat pomáhaly i paní vychovatelky, a proto v hodnocení přihlédly hlavně k samostatnosti básníka.
Domácí práce tentokrát přišly jen dvě, o to více si ceníme spolupráce rodičů. Z básničky od Matěje jsme se dozvěděli, s kým chodí na výlety :-) . Báseň od Martina a spol. je velmi aktuální a je z ní jasné, že se mu (a hlavně jeho mamince) už po škole opravdu stýská…
Všem básníkům děkujeme, že si pohráli s naší krásnou češtinou. :-)

4. KOLO SOUTĚŽE: ČERT A ANDĚL

Blíží se Mikuláš a k němu neodmyslitelně patří i jeho dva společníci. Jeden vzbuzuje vzhledem i chováním strach, druhý je naopak milý a krásný. Pokuste se nakreslit co nejlíbeznějšího anděla nebo co nejhrozivějšího čerta (anebo klidně oba dva, když budete chtít). Doporučená velikost výkresu A3, technika: na kresbu postavy použijte pastelky (nejlépe voskovky, progresky) v dostatečné vrstvě – přitlačte, ať vám potom pozadí nepřekryje kresbu. Na pozadí vodové nebo anilinové barvy. Náš tip: Do mokrého pozadí můžete místy nasypat hrubou sůl, kterou po zaschnutí obrázku zklepnete. Vytvoří v barvě zajímavé efekty. Obrázky posílejte do středy 02.12. na e-mail: druzina.havrice@seznam.cz

V pondělí snad nastoupí do školy všechny třídy a už budeme další úkoly plnit společně v družině. Vyfoť to! ale poběží až do Vánoc pro děti v karanténě nebo nemocné. Na webu pak budou zveřejněny práce z domova i z družiny.


LAMPIČKY – VYHODNOCENÍ

Tvoření papírových lampiček se mohlo zdát složité, ale kdo to zkusil, většinou u jedné lampičky nezůstal. Tvořili mladší sourozenci i maminky. Je vidět, že někteří už myslí na blížící se Vánoce. Chválíme všechny šikovné ručičky!

3. KOLO SOUTĚŽE: LISTOPADOVÁ BÁSEŇ

Počasí není moc vlídné, tak co kdybychom si uvařili dobrý čajík a zkusili vymyslet básničku? A aby nebyla jen o padání listí a pouštění draků, povíme si něco málo o listopadu. Nejraději ho mají asi myslivci, kteří pořádají hony na zajíce, bažanty a loví také divočáky, srnčí a jelení zvěř. Dříve se také v tuto dobu na vesnicích konaly zabíjačky, voněly jitrnice, jelítka a další pochoutky. A po práci se myslivci i řezník zahřívali čajem, možná šípkovým a s medem :-)
A teď zpět k naší básničce. Nebude to báseň ledajaká, musí obsahovat tato tři slova: MYSLIVEC, JITRNICE, ŠÍPEK. Slova mohou být v jakémkoliv pořadí. Můžou mít různý tvar (např. s myslivcem, k šípku…) a uznáme i slova příbuzná (např. jitrnička, šípkový…). Protože jde o úkol těžký, může tentokrát pomáhat celá rodina!!!
Ke své básničce nakreslete obrázek a foto pošlete do středy (25.11.) na e-mail: druzina.havrice@seznam.cz

Veršovala i paní vychovatelka Jana a takhle to dopadlo:


PODZIMNÍ MANDALA – VYHODNOCENÍ

Podívejte se na fotky úžasných mandal, které jste dokázali vytvořit. No není to nádhera? Blahopřejeme vítězům a velmi děkujeme všem dětem a jejich rodičům za přispění do soutěže. Moc si vážíme toho, že si najdete čas udělat dobrovolně něco navíc. Snad se vaše mandaly stanou inspirací pro ostatní, aby v dalším kole soutěže bylo fotek více. Školní družinu přece navštěvuje skoro 70 dětí…

2. KOLO SOUTĚŽE: LAMPIČKA

Pojďte si zpříjemnit pošmourné podzimní večery příjemným mihotavým světlem lampičky vlastní výroby. Nejenže zútulní váš domov, ale ještě zahřeje na duši radostí z toho, jak máte šikovné ručičky. Tak s chutí do toho! Fotonávod pro vás připravila paní vychovatelka Lenka. Foto lampiček posílejte do středy 18. listopadu (12:00 hod) na e-mail: druzina.havrice@seznam.cz


Fotosoutěž „VYFOŤ TO!“ je opět tu…

Stejně jako v jarním období nabízíme dětem i rodičům zpestření společně stráveného času v kruhu rodiny. Naše soutěž měla své pravidelné přispěvatele a doufáme, že se jejich řady rozšíří i o naše letošní prváčky. Nechceme, abyste trávili další čas sezením u počítače, a proto jsme zvolily tuto formu družiny na dálku.

Pravidla soutěže:

Soutěž probíhá systémem týdenních kol (vždy od středy do následující středy 12:00 h). Během středečního odpoledne kolo vyhodnotíme, vítěze i všechny zúčastněné příspěvky zveřejníme na webu školní družiny a zároveň vyhlásíme téma na další týden. Účast je dobrovolná a můžete přispívat pravidelně nebo jen občas. Nováčci si mohou prohlédnout kola jarní soutěže níže pod tímto článkem. Své fotografie posílejte na družinový e-mail: druzina.havrice@seznam.cz

Téma pro 1. kolo soutěže: Podzimní mandala

Podzim je úžasné roční období plné barev. Na procházce nasbírejte listy, využijte kaštany, žaludy, šišky, šípky, větvičky- prostě cokoli, co příroda nabízí a vytvořte svou originální mandalu. Svůj výtvor vyfoťte a pošlete na družinový e-mail. Pokud na fotce nebudete, vaše jméno tam přidáme. Příspěvky pošlete kdykoliv do středy 11. listopadu do 12:00 hodin. A pak sledujte web družiny! Pro inspiraci přikládáme foto mandaly ze zahrádky p. vychovatelky Jany.


DEN DĚTÍ

Pondělí 1. červen jsme v družině oslavili zábavnými soutěžemi. Stavili jsme komín, foukali do peříčka, zahráli si na slepce, vyzkoušeli paměť i postřeh. V písku jsme hledali poklad, chodili na chůdách, nosili zlaté vejce na lžičce, motali provázek s bonbónkem na tužku a házeli na cíl. Za splnění úkolů nás čekala sladká odměna.


ZPÁTKY DO DRUŽINY

Za necelých 14 dní se zase uvidíme!!!  Budeme se snažit vymyslet pro vás v družině zajímavý program. Přes všechna opatření a omezení,  která nás čekají, si chceme konec školního roku  s vámi užít hlavně radostně, ve zdraví a v pohodě. Těší se na vás paní vychovatelky!


KYTIČKA PRO MAMINKU – VYHODNOCENÍ

„V tvé náruči je mi nejlíp,
k svátku nesu kytičku.“
A maminka usmála se,
uronila slzičku…

Vyfoť to! končí

Děkujeme všem dětem i jejich rodičům, kteří se v uplynulých šesti týdnech zúčastňovali naší soutěže. Ze všech vašich fotografií připravujeme prezentaci, kterou si budete moct prohlédnout v družině. Vítězné příspěvky z jednotlivých kol soutěže čeká odměna. Všichni jste navíc bodově ohodnoceni v celoroční soutěži.


PRÁCE ŠLECHTÍ – VYHODNOCENÍ

Během tohoto týdne jsme zjistily, že mnozí z vás se práce nebojí. Jste zdatní kuchaři, malíři- natěrači, zahradníci, stoláři, krmiči dravé zvěře :-) a dokonce i dřevorubci! Každá pomoc se počítá a dokonce i nudný úklid může bavit, když si u něj třeba zazpíváme. Rodiče vaši snahu jistě ocení a pochvala vždycky zahřeje na srdíčku. Takže chválíme všechny pracanty!

6. kolo soutěže: Kytička pro maminku

V neděli oslaví svůj svátek maminky. Za všechno, co pro vás dělají, si zaslouží odměnu. Kytička maminku určitě potěší. Aby neuvadla a byla opravdu od vás, stačí vzít papír a pastelky, fixy nebo barvičky a štětec a vykouzlit svým obrázkem mamince úsměv na tváři. Zapojte fantazii a můžete do květů ukrýt vzkaz nebo to, co má maminka ráda. Své obrázky vyfoťte, jméno autora dodáme.

Fotky posílejte do středy 13. května do 12:00 (poledne) na e-mail druzina.havrice@seznam.cz


KOUKNI NA TO! – VYHODNOCENÍ

Trošku nás mrzí, že účast v tomto kole soutěže nebyla větší, stačilo mít oči dokořán… Naštěstí naši druháci zachránili situaci a jejich fotky jsou opravdu nádherné. Příroda nám chystá úžasnou podívanou a ukrývá nejedno překvapení. Musíme se jen chtít dívat a objevovat. Blahopřejeme všem, co to umí!

5. kolo soutěže: Práce šlechtí

V pátek 1. května oslavíme Svátek práce. Doufáme, že ve dnech těchto mimořádných prázdnin pomáháte rodičům. Foťte se při svých oblíbených domácích i zahradnických pracech – umývání nádobí, vysávání, stlaní postelí, zalévání kytiček, sečení trávy… Ukažte, jak vám to jde s motykou, šroubovákem, vařečkou či jiným pracovním nářadím, které vám rodiče svěří do ruky. Ne nadarmo se říká: Bez práce nejsou koláče. Tak s chutí do toho a půl je hotovo!

Fotky nezapomeňte poslat do středy 6. května do 12:00 (poledne) na e-mail: druzina.havrice@seznam.cz


BOŘEK STAVITEL – VYHODNOCENÍ

Soutěž Vyfoť to! si získala své pravidelné a věrné přispěvatele, což nás moc těší, ale uvítáme i nováčky. Nebojte se, foťte a posílejte!

Týden utekl jako voda a už jsou tu výsledky 3. kola. Chtělo to spoustu trpělivosti a práce a mnohde si pohrála celá rodina. Titul Bořek stavitel si zaslouží určitě všichni, ale jaká by to byla soutěž bez vítězů? Tak tady tedy jsou…

4. kolo soutěže: Koukni na to!

Tentokrát necháme odpočívat ruce a zbystříme naše zraky. Budeme pozorovat přírodu a hledat její zajímavosti. Foťte to, co vás zaujme, potěší, překvapí… rostliny, stromy, zvířata všech druhů i velikostí, kameny, vodu, pavučiny, ptačí hnízda, západy či východy slunce… Kdo ví, třeba uvidíte dokonce i duhu nebo ještě sníh. V přírodě je spousta nádherných věcí, jen my často projdeme kolem bez povšimnutí. Tento týden ale ne, tak mějte oči na stopkách a foťáky po ruce! (pokud na fotce nebudete, opatříme ji dodatečně vaším jménem)

Fotky posílejte do středy 29. dubna do 12:00 (poledne) na e-mail druzina.havrice@seznam.cz


HODY, HODY, DOPROVODY – VYHODNOCENÍ

Velikonoční svátky máme za sebou. Jsme rády, že i letos se pletly čugary, barvily se vajíčka, zelenalo se osení a beránci zavoněli na stolech.

Tleskáme výhercům tohoto kola soutěže a smekáme před maminkami, které nachystaly tolik velikonočních dobrot.

3. kolo soutěže nese název Bořek stavitel

3. kolo naší soutěže je určeno všem architektům a konstruktérům, kteří dokážou trpělivě skládat kostičku ke kostičce a vytvořit super veledílo. A že to umíte, víme moc dobře z družiny! Tak neváhejte, použijte jakoukoliv stavebnici, co máte doma a stavte domy, mosty, letadla, auta, lodě, zvířata, postavy, stromy, květiny, hory, sopky…. Zkrátka vše, co vás napadne, ať už je to skutečné nebo vymyšlené. Fantazii se meze nekladou. Jen neskládejte zbraně, protože na světě je spousta užitečnějších, krásnějších, zajímavějších a zábavnějších věcí. Tak s chutí do toho!

Fotky posílejte do středy 22. dubna do 12:00 (poledne) na e-mail druzina.havrice@seznam.cz


HEJBNI KOSTROU! – VYHODNOCENÍ

Máme tu výsledky prvního kola naší fotosoutěže. Výhercům blahopřejeme a děkujeme všem sportovcům a také fotografům, kteří přispěli. Je milé vidět, že neleníte a nenecháte zahálet brusle, kola, koloběžky, míče, švihadla, trampolíny a dokonce i rybářské pruty a luky. Při procházkách jste objevili, že příroda je jedna velká tělocvična a to je super. Někteří cestou posbírali i odpadky, za což jim patří velká pochvala. Za své fotografie získáváte bodíky!

2. kolo soutěže nese název Hody, hody, doprovody

Letošní mrskačku si užijeme jen doma s našimi nejbližšími. Velikonoční tradice bychom ale neměli zanedbat, protože kouzelná moc tataru a kraslice nám zaručí pevné zdraví po celý rok. Vyfoťte vaše velikonoční přípravy – pletení tatarů, malování kraslic, pečení beránka, jarní výzdobu, pondělní rodinnou mrskačku….

Fotky pošlete do středy 15. dubna nejpozději do 12:00 (poledne) na e-mail druzina.havrice@seznam.cz


ŠKOLNÍ DRUŽINA NA DÁLKU

Zdravíme všechny naše děti a jejich rodiče! Byly bychom velmi rády, kdyby školní družina mohla nějakým způsobem fungovat i nyní v nouzovém stavu. Bohužel osobní kontakt a společné hry on line nenahradíme. Navíc si myslíme, že u počítače prosedíte spoustu času při výuce. Přesto nás moc zajímá, jak trávíte doma volný čas, když se zrovna neučíte.

Vyhlašujeme fotografickou soutěž s názvem: VYFOŤ TO!

Každý týden oznámíme nové téma, a kdo se bude chtít do soutěže zapojit, pošle fotografii na družinový e-mail: druzina.havrice@seznam.cz

1. kolo soutěže potrvá týden (od středy 01.04. do středy 08.04.)

Téma pro tento týden zní: Hejbni kostrou! Očekáváme fotky, jak cvičíte, sportujete, posilujete a podobně. Jen vás prosíme, abyste ve snaze udělat co nejoriginálnější foto neničili doma vybavení domácnosti a hlavně si nezpůsobili žádný úraz, protože do nemocnice se určitě nikomu nechce! Za týden vítězné fotky umístíme na web školní družiny a zároveň vyhlásíme nové téma na další týden. Fotografie posílejte pouze po schválení rodičů! Ze všech fotek připravíme prezentaci, na kterou se podíváme společně v družině, až se zase sejdeme. Účast v soutěži je dobrovolná a focení se věnujte, až si splníte školní povinnosti!

Za poslané fotky získáváte body, tak jak jste v družině zvyklí.

Na vaše foto úlovky se těší paní vychovatelky


ÚNOR V DRUŽINĚ

Měli jsme v plánu v únoru bobovat a stavit sněhové sochy, ale letošní zima je na sníh skoupá. Na začátku měsíce jsme se zabavili skládáním překlápěcích smajlíkových origami. Potom jsme se učili poznávat naše přezimující ptáčky, kreslili je podle předlohy, a pak je usadili  do krmítka se slunečnicovými semínky. 14. února jsme oslavili svatého Valentýna. Soutěžili jsme ve smíšených párech ve skládání puzzle a pomocí kolíčků jsme se snažili nasbírat co nejvíce papírových srdíček. Nejzábavnější byla stavba společného domu. Chlapci přiváželi na kolečkách cihly a děvčata z nich stavila zeď. V dalším týdnu s názvem Kdo si hraje nezlobí jsme získávali body za sportovní nebo stolní hry. Upekli jsme si voňavé vanilkové fánky-tradiční masopustní pečivo. Poslední únorový týden jsme věnovali výrobě papírových karnevalových masek a naše zpěvačky pěly lidové písně.

PALETKA 2020

Tradiční výtvarná soutěž školních družin proběhla 28. ledna v Havřicích. Zúčastnilo se 41 dětí z 15 družin Uherskobrodska. Kromě malířů se do havřické družiny slétli draci, kteří se stali letošním tématem soutěže. Jako inspirace posloužila fotoprezentace o historii a původu draků. Děti si vyslechly také tři pověsti o dracích z českých měst a prohlédly si dračí architekturu, šperky, hračky, kreslené filmové dráčky i draky z fantasy knih. Výtvarnou techniku malování temperovými barvami malí umělci zvládli nad očekávání dobře a své draky ještě ozvláštnili lepením alobalových šupin. Porotkyně Slávka Garžíková a Dáša Svobodová vyhodnotily tři nejoriginálnější obrázky a cenou poroty odměnily ještě dalších sedm dětí.

1. místo: Denisa Hrdá, ŠD Havřice
2. místo: Justýna Hermanová, ŠD Slavkov
3. místo: Magdaléna Jančová, ŠD Pod Vinohrady

Cena poroty: Adéla Budinová – ŠD Bystřice pod Lopeníkem, Vanesa Kniš – ŠD Katolická, Eliška Bartková – ŠD Na Výsluní, Lucie Palková – ŠD Prakšice, Tereza Kubišová – ŠD Mariánské náměstí, Amálie Zemková – ŠD Nezdenice, Bára Kratochvílová – ŠD Slavkov

ZLATO JE NAŠE!!!

Florbalový turnaj ŠD – O Putovní pohár 2020

V úterý 14.01.2020 se deset hráčů naší družiny snažilo získat opět po pěti letech Putovní pohár.

V hale na Sokolovně v Uherském Brodě se sešlo jedenáct družstev. V základní skupině kluci odehráli pět vítězných zápasů. Porazili Drslavice 6:1 , Pod Vinohrady A 4:1 , Slavkov, Újezdec 7:0, Záhorovice 4:1. Ve čtvrtfinále jsme překonali tým Na Výsluní 8:3 a v semifinále Horní Němčí 5:1. Do finále jsme nastoupili proti AC Pod Vinohrady B. Po remíze 2:2 došlo na nájezdy. Dva hráči Ondra Miko a David Kundrata střelili dva góly a brankář Ondra Martikán zachytil dvě střely. Vítězství bylo naše!!! Získali jsme dva poháry, jeden zůstává ve družině a druhý poputuje vítězi v příštím roce. Že by opět doputoval k nám? No uvidíme. Turnaj se hraje od roku 2013 a prvenství si udržuje pouze AC Pod Vinohrady s výjimkou dvou ročníků 2015 a 2020, kdy pohár získaly děti ze školní družiny Havřice. Blahopřejeme!

OHLÉDNUTÍ ZA ADVENTEM V DRUŽINĚ

V některých domácnostech možná ještě září vánoční stromeček, ale Vánoce jsou již za námi.

Adventní čas jsme v družině věnovali přípravě vánočního jarmarku. Po besídce jsme si upekli voňavé brambory a ozdobili společně stromeček. Ježíšek nás v dopise pochválil za kamarádské a slušné chování a pokáral hříšníky, kteří nám příjemnou atmosféru občas kazí. Naštěstí je hodných dětí v družině asi dost, protože nadílka byla opravdu bohatá.

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ „BYLO, NEBYLO“

V předvánočním čase se děvčata ze 4. třídy Míša Malasková a Adélka Hrdličková zúčastnila výtvarné soutěže Bylo, nebylo v Dolním Němčí. Se svou prostorovou prací Starobylý hrad obsadila 3. místo. Blahopřejeme!

RECITAČNÍ SOUTĚŽ

V úterý 12.listopadu se uskutečnila  recitační soutěž školních družin, kterou uspořádala Katolická škola společně s družinou z Březové. Přednášet svou báseň tak, aby zaujala porotu a obecenstvo, byl úkol nelehký. Nebylo však pochyb, že každý z našich recitátorů se své role ujal zodpovědně. Ale pouze Prokopovi Kočímu z páté třídy se podařilo získat diplom za třetí místo ve čtvrté kategorii. Blahopřejeme!!!

DÝŇOVÁNÍ

DLABALY DĚTI DÝNĚ
V HAVŘICKÉ DRUŽINĚ.

VYŘEZALY PŘÍŠEKY,
V OČÍCH SVÍTÍ  BATERKY.

STOJÍ V ŘADĚ NA ULICI,
STRAŠÍ MÍSTNÍ KOLEMJDOUCÍ.

BAJAJOVA VÝPRAVA NA DRAKA

V pátek 27. září se děti rozdělily na dvě skupiny – schovávači a hledači. Obě skupiny plnily po trase pohádkové úkoly. U Sněhurky vybraly sedm nejmenších trpaslíků, tvořily sedmihlavé saně, Zlatovlásce nasbíraly šípky na náhrdelník, vymýšlely rýmy na jména Jeníček a Mařenka, nechaly se na minutu zmrazit berlou Mrazilkou, vlci si spočítali nohy a Karkulky růže pro babičku. Všichni si procvičili mimické svaly jako šíleně smutná princezna a prokázali, že pohádky znají… jen někteří si nemohli vzpomenout na jméno Popelčina pejska. A vy víte, že je to Tajtrlík?

Jako sladkou odměnu jsme dostali střapce vína od paní vychovatelky Jany. Děkujeme!

RYTÍŘSKÉ HRY

Jako malí panoši jsme se účastnili středověkých her, které prověřily naši zdatnost, vytrvalost, trpělivost, ohebnost, rychlost a šikovnost. Vyzkoušeli jsme si uličku odvahy, kde jsme se museli vyhýbat pohybujícím se předmětům. Vějířem jsme rozpohybovali vzduch abychom udrželi pírko v letu. Na koni zdolali překážky a přinesli věneček sličné dámy nabodnutý na meči. Přesvědčili jsme se, že středověk mohl být v dobách míru celkem zábavný.

STAROBYLÝ HRAD

Prvním úkolem ve družině po prázdninách bylo zavzpomínat na navštívené hrady a vytvořit z kartonu, písku či stavebnice věrnou napodobeninu. Stavitelé pracovali v týmech a že se jim opravdu dařilo můžete vidět na fotkách.ŠKOLNÍ ROK 2019/2020


SPANÍ VE DRUŽINĚ


PRÁZDNINOVÁ TRIČKA

V měsíci červnu se některé děti vybavily na prázdniny novými námořnickými tričky. Kreativně pomocí šablon, textilních barev, zažehlovacích obrázků a tiskátek si zdobily svá trička rybami, majáky, kotvičkami a mušlemi. Dětem se práce velmi zdařila… hurá na prázdniny!!!


VODNÍ HRÁTKY

Den dětí jsme tradičně v družině oslavili osvěžujícími soutěžemi s vodou. Prošli jsme slalom s kelímkem na hlavě, stříkačkou trefovali figurky, přenášeli vodu na lžíci a házeli mince do sklenice ponořené ve kbelíku s vodou. Paní vychovatelky připravily zajímavé fyzikální pokusy a dařili se nám i  mega obří bubliny z bublifuku namíchaného podle tajné receptury. Zábavné odpoledne ukončila oblíbená přehazovaná s vodními bombami. Voda je prostě prima, zvláště v tak horkém dni!


KVĚTEN V DRUŽINĚ

Během deštivých květnových dnů jsme nudu zaháněli různými způsoby. Tvořili jsme ze stavebnic Seva a Cheva. Pro své milé maminky jsme k svátku připravili netradiční textilní přáníčka. Květinový věneček vytvořený pomocí razítek jistě každou maminku potěšil.

Zabavilo nás i skládání puzzle. Začali jsme jednoduššími obrázky, a pak jsme se pustili i do skutečné výzvy v podobě uhánějícího koňského stáda. Společná snaha nakonec zvítězila a do skládačky zapadl i poslední tisící dílek. Fanděním jsme podpořili naše hokejisty na Mistrovství světa a hlavně některým fanynkám to moc slušelo!


DOPRAVNÍ SOUTĚŽ

Na dopravní hřiště Na Výsluní se ve čtvrtek 25. dubna sjelo 10 týmů ze školních družin uherskobrodského okrsku. Teoretickou připravenost soutěžících prověřil dopravní test ze znalostí bezpečného pohybu chodců a cyklistů v silničním provozu. Praktické dovednosti předvedly děti při jízdě zručnosti na kole. Celkové pořadí družstev určil součet časů z jízd a trestných bodů z testů. Náš tým nakonec obsadil sice nepopulární ale pěkné čtvrté místo.

Děkujeme šikovným třeťákům Anetce, Barunce, Timonovi a Filipovi!


VESELÉ VELIKONOCE!

Hřejivé sluníčko nám připomnělo, že se blíží svátky jara. Do vlastnoručně utkaných papírových košíčků jsme zaseli osení, které se za pár dní krásně zazelenalo. Poskládali jsme i rozpustilé barevné zajíčky, kteří mohou ve svém bříšku ukrývat nějakou dobrotu. Naučili jsme se také pěknou velikonoční koledu.
Tradiční pletení čugarů se i letos vydařilo hlavně díky pomoci několika ochotných tatínků, pana ředitele a pana učitele, kteří chlapcům předvedli postup výroby nepostradatelného pomocníka správných koledníků.
Veselé Velikonoce a bohatou koledu!


BRODSKÝ ZPĚVÁČEK

Ve středu 20. března se deset zpěváčků z naší družiny zúčastnilo přehlídky lidových písní školních družin, kterou pořádaly družiny při ZŠ Mariánské nám. a Katolické škole.
Naši žáci se představili se sólovým zpěvem, ale také ve zpěvu ve dvojicích s klavírním doprovodem. Vystoupení bylo doplněno i hrou na trubku.

autor: Lenka Tomancová


PALETKA 2019

Ve čtvrtek 21. února se v naší družině uskutečnila okrsková výtvarná soutěž. Malovat přijelo 30 dětí z 11 školních družin. Téma letošní Paletky znělo: Pes, přítel člověka. Soutěžící si vyslechli dojímavé příběhy pěti psích hrdinů, známých z knih i filmů a správně přiřadili jejich jména Lassie, Marley, Bella, Bailey a Hačiko k fotografiím z filmů. Prezentace  přiblížila dětem nejdůležitější psí vlastnosti. Malí malíři měli za úkol zachytit na svých obrazcích vztah člověka s jeho psím kamarádem. Kombinovanou techniku kresby černou tuší a malování vodovými barvami děti znaly a zvládly dobře. Porota hodnotila nápaditost a ocenila hlavně obrázky, z kterých zářila radost a odrážely vzájemnou lásku páníčka s jeho věrným psím přítelem.

Děkujeme porotkyním, paní Slávce Garžíkové a slečně Magdaléně Kunčarové, a také MÚ Uherský Brod za ceny pro deset oceněných dětí.

Výsledková listina: 1. místo: Amália Nicolardi- ŠD při KZŠ, 2. místo Votěch Kurtin ŠD Bojkovice, 3. místo Julie Viktorová ŠD Na Výsluní. Cena poroty: Nela Antošová ŠD Újezdec, Ella Neubauer ŠD Na Výsluní, Aneta Karbanová ŠD Havřice, Natálie Šenková ŠD Mariánské náměstí, Pavla Buráňová ŠD Vlčnov, Barbora Panáková ŠD Havřice, Věra Jurásková ŠD Slavkov


ZIMA VE DRUŽINĚ

Postavil jsem sněhuláka v družině,
aby hlídal meluzínu v komíně.
/: A on stál jako pán…
a já musel hlídat sám. :/ 2x


PEČENÍ PRECLÍKŮ

Jak si zpříjemnit zimní čas? No přece pořádně zatopit v peci a upéct si něco dobrého. Co tak něco slaného … Preclíky!!!!!


VÝPRAVA KE KRMELCI

V pátek 25. ledna 2019 odpoledne jsme se vypravili na vycházku do blízkého lesa Chrástka. Naším cílem byl krmelec. V mrazech a pod sněhovou pokrývkou se lesní zvěři hledá potrava jen těžko, a tak je potřeba jí pomáhat. Do krmelce jsme pro zvířátka přinesli jablka, seno, mrkev, zrní a slunečnicová semínka a dokonce sůl, která je pro zdraví zvěře velmi důležitá.


Bronz z florbalového turnaje školních družin „O putovní pohár 2019“

V úterý 8. ledna se na sokolovně v Uherském Brodě sešlo 13 florbalových týmů, aby zabojovalo o putovní pohár. Úvodem turnaje jsme prošli hladce, porazili jsme 7:2 B družstvo Pod Vinohrady a 9:0 Újezdec. Ve čtvrtfinále jsme zdolali Horní Němčí 7:1. V semifinále na nás bohužel čekal nejtěžší soupeř – tým Pod Vinohrady A. I přes velkou snahu jsme obhájcům loňského vítězství v turnaji podlehli 3:5. Poslední zápas o třetí místo proti Hradčovicím byl napínavý do samého konce. Po remíze 2:2 se rozhodlo až v nájezdech na branku. Naši střelci udrželi pevné nervy a díky našemu brankáři jsme se radovali z vítězství. Další ocenění získal i náš nejlepší střelec Filip Štarha, který byl vyhlášen jedním z nejlepších hráčů turnaje. Chlapcům blahopřejeme!!!

Náš tým hrál ve složení: Zdeněk Jurásek, Filip Štarha, Matyáš Minařík, Jakub Suč, Ondřej Miko, Kevin Gaňa, Filip Man, Filip Suchánek, David Kundrata a brankář Martin Balga


JEŽÍŠEK V DRUŽINĚ

Poslední prosincový týden navštívil školní družinu Ježíšek. Jako každý rok nejdříve přišel nebeskou poštou jeho dopis, ve kterém káral všechny hříšníky a chválil hodné děti. Nakonec se přeci jen pod stromečkem objevily dárky a my se mohli radovat z krásných nových stolních her. Využili jsme i první sněhový poprašek a věnovali se zimním radovánkám.


VÁNOCE SE BLÍŽÍ…

Vánoční dárečky pro rodiče nenecháváme na poslední chvíli, a proto jsme využili nabídky plackohraní a keramiky. Více však neprozradíme, abychom nepokazili Ježíškovi překvapení.


JABLÍČKOVÝ DEN

Celý týden od 11. do 16. listopadu voněla družinou pečená jablka plněná marmeládou a sypaná skořicí. Společně jsme si zatančili mazurku na písničku „ Měla babka čtyři jabka“. Nakreslili jsme spoustu krásných jablíček a šikovné prvačky vymyslely dokonce jablíčkovou básničku. Někteří kuchaři  přinesli i jablečný recept na dobrotu, kterou doma pečou nebo vaří s maminkou.


IDENTICKÁ DVOJČATA

V týdnu od 5. do 9. listopadu jsme si malovali na obličeje. Naším úkolem bylo ve dvojicích, trojicích i větších skupinkách vytvořit pomocí stejného líčení dojem identických dvojčat, trojčat nebo dokonce čtyřčat. Jak se nám to podařilo si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Ocenili jsme hlavně děti, které se obešly bez pomoci paní vychovatelky a vše zvládly samy.


DLABÁNÍ DÝNÍ

Dny se krátí a večer se prodlužuje, nejlepší čas na výrobu lucerniček z dýní. Proto si některé děti do družin přinesly plody oranžové zeleniny a pustily se do tvorby nejzajímavějších dýňových lampiček. A v duchu hesla: „My se duchů nebojíme družinu si osvítíme!!!“ jsme si oslavili Halloween.


STOPOVACÍ HRA

Začátkem října, v krásný slunečný den, si celá družina zahrála stopovací hru s úkoly, která nás seznámila s nejbližším okolím školy.  Rozdělili jsme se na dvě družstva. První družstvo schovávalo lístečky a určovalo cestu pomocí šipek. Druhé družstvo  hledalo pečlivě ukryté lístky  a plnilo úkoly. Děti poznávaly ulice Havřic, dozvěděly se, kde bydlí jejich spolužáci, a také kde má dům pan ředitel. V ulici U Zastávky se zapojily do dlouhatánského vláčku a bez rozpojení s ním dojely až ke křižovatce. Ve družině hledaly nejen ukryté děti z první skupiny, ale také  puzzle  mapy Havřic, kterou musely společně poskládat. Za seskládanou mapu a zdárně splněné úkoly si vysloužily děti  sladkou odměnu – hrozny ze zahrádky paní vychovatelky Jany.


ZVÍŘECÍ PĚTIBOJ

Netradiční sportovní disciplíny nás čekali při plnění zvířecího pětiboje. Hladový pes se snažil co nejrychleji dostat kostičku, opička házela banány, klokan se svým mládětem v kapse skákal překážkovou dráhu, medvědi porovnávali svou sílu v páce a čáp stál vytrvale na jedné noze.


PODZIMNÍ TVOŘENÍ

Na začátku září jsme zavzpomínali na prázdniny a nakreslili puclíky z našich cest a zážitků. Modelovali jsme zvířátka z plastelíny a jakmile začali padat kaštany, vrhli jsme se do tvoření z přírodnin. Kaštánková zvířátka a  závěsné ozdoby z listů, šípků, šišek a žaludů ozdobily dřevěný strom v hale. Na nástěnce vyrostly překrásné muchomůrky červené. Abychom se odměnili za pilnou práci, upekli jsme v troubě voňavé brambory.


ŠKOLNÍ ROK 2018–2019


NOC VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ – odměna pro nejaktivnější děti

V pátek 22.06.2018 se na pustém ostrově octlo 15 Robinsonů. Aby dokázali přežít, museli se naučit využívat přírodní živly – Oheň, Vodu, Vzduch a Zemi. Dozvěděli se o živlech, čím mohou být prospěšné a jak mohou lidem škodit, když se rozzlobí. Robinsoni provedli i pár zajímavých pokusů s vodou, vzduchem, zemí i ohněm. Za správně splněné úkoly získávali drahokamy, za které nakoupili indície k odhalení hesla k pokladu. O získaný poklad se spravedlivě rozdělili. Pak si užili spoustu zábavy při tanci s metlou, balónky, s putovní kšiltovkou a při hře na čtyři rohy. Když padla černočerná tma, vydali se Robinsoni na noční průzkum ostrova. Prokázali nebývalou odvahu, za kterou si zasloužili druhý poklad. Po nezbytné hygieně se znavení Robinsoni zavrtali do spacáků a poslechli si pohádku na dobrou noc. Ráno po rozcvičce a vydatné snídani připluly k ostrovu záchranné rodičovské lodě, které odvezli malé trosečníky do domovských přístavů. Všichni Robinsoni si pobyt na pustém ostrově náramně užili.

PANÍ VYCHOVATELKY PŘEJÍ DĚTEM I RODIČŮM KRÁSNÉ PRÁZDNINY.


TRENDY ÚČESY

V pátek 8. června se naše družina proměnila na kadeřnický salon. Malé kadeřnice tvořily na hlavách svých modelek originální účesy. Paní kadeřnice Kundratová přinesla děvčatům spoustu gumiček, sponek, skřipečků a barevných pramínků na ozdobu. Ani chlapci nepřišli zkrátka, mohli si nechat obarvit vlasy pestrými trendy barvami. Pro nejšikovnější kadeřnice připravila paní Kundratová ceny a diplomy. Děkujeme!

1. místo: Barunka Karlíková s modelkou Evičkou Pilátovou
2. místo: Sára Rumanovská s modelkou Eliškou Tichou
3. místo: Anetka Karbanová s modelkou Luckou Slovákovou
3. místo: Eliška Hradilová s modelkou Katkou Píštěkovou


SPORTOVNÍ OLYMPIÁDA ŠD

V úterý 6. června v poledne slunného dne  se dvacet sportovců  vydalo reprezentovat naši družinu v atletických disciplínách na stadion Lapač. Během celého odpoledne závodili v hodu kriketovým míčkem, ve skoku dalekém a v běhu na padesát metrů. Ve třech kategoriích, zvlášť děvčata a chlapci. Třeťáci se letos neúčastnili z důvodu výletu. Získali jsme sedm medailí. Z celkového počtu 16 soutěžících družin jsme obsadili 3. místo! Na tak malou školu to byl velký úspěch! Děkujeme všem sportovcům za skvělou reprezentaci.

Vyhodnocení atleti:

1. kategorie: Štěpán Franek – 2. místo běh 50 m

2. kategorie: Michaela Malasková – 1. místo běh 50 m + 2. místo skok daleký + 3. místo hod kriketovým míčkem

4. kategorie: Vojtěch Toral – 2. místo hod kriketovým míčkem; Štarha Filip – 1. místo běh 50 m; Plevka Jan – 2. místo běh 50 m


VODNÍ HRÁTKY

Den dětí se slaví ve školní družině tradičně vodními hrátkami. Jedná se o disciplíny jako je nošení vody na lžíci,  házení mincí do sklenice postavené ve kbelíku s vodou , stříkání injekční stříkačkou na cíl a nošení kelímků s vodou na hlavě. Také přihrávky vodními  bombami si našly oblibu u dětí. Ve foukání mega bublin se stali mnozí opravdu přeborníci. Přišla i sličná kouzelnice Eliška, která proměnila černou vodu v průzračnou! Počasí nám přálo a v tento horký den jsme se všichni pěkně osvěžili!


BABIČČINA ZAHRÁDKA

Během jednoho květnového týdne se mohly děti seznámit s názvy bylin, které rostou  v trávě cestou do školy. Poznávaly vlčí mák, kopretinu bílou, bez černý, vlaštovičník větší, šalvěj luční, ostrožku stračku, přesličku rolní i  vůni jasmínu aj.

K poznávání použily atlas rostlin a také herbář.  Doplnily si tajenku a ochutnaly  pampeliškový med, který přinesla Rozárka Mikušová. Nejlepším znalcem  rostlin se stal  Filip Štarha.


PRO MAMINKU K SVÁTKU

I když zlobím malinko,
máš mě ráda, maminko.
Srdíčko voňavé Ti dám,
že Tě ráda taky mám.

Děkujeme paní Suchánkové za pomoc při zdobení perníkových srdíček pro maminky.


STŘÍBRO Z DOPRAVNÍ SOUTĚŽE

Ve čtvrtek 26. dubna proběhla na nově zrekonstruovaném dopravním hřišti Na Výsluní okrsková dopravní soutěž školních družin. Přijelo 11 družstev a porovnalo své teoretické znalosti v dopravním testu a praktické dovednosti při jízdě zručnosti na kole. Důkladná příprava na soutěž se nám letos vyplatila a náš tým ve složení Filip Suchánek, Jakub Suč, Prokop Kočí a Matěj Hrubý vybojoval pro naši družinu krásné 2. místo.

Chlapcům blahopřejeme a děkujeme za super výsledek!


VELIKONOCE

Svěží zelený věnec na vratech družiny připomněl každému příchozímu blížící se svátky jara. Šikovné švadlenky si ušily slepičku z jutové látky a na nástěnce se objevily pěkné kraslice.

ČUGAR, TATAR, ŽILA, KORBÁČ, POMLÁZKA…

Na středu se těšili hlavně chlapci, kteří se chtěli naučit plést čugary. O dostatečnou zásobu kvalitních proutků se letos postaral dědeček Martínka Válka, a také pan učitel Novák. Děti se nejdříve dozvěděly od pana ředitele význam Škaredé středy, Zeleného čtvrtka, Velkého pátku, Bílé soboty, Květné neděle a Božího hodu velikonočního. Pak se všichni tři pánové pustili do pletení čugarů, aby dívky byly celý rok zdravé a krásné. Starší hoši už zvládli rozpletené čugary dokončit sami. Mladší chlapci i zvídavá děvčata se zájmem přihlíželi práci zkušených „šohajů“. Děkujeme panu Válkovi, panu řediteli i panu učiteli za snahu přiblížit dětem tuto pěknou lidovou tradici.


PŘEDJAŘÍ

Jaro už se kvapem blíží,
slunce z nebe na zem shlíží.
Na strom sedli zpěváci,
co dech nikdy neztrácí.
Už je slyšet koncert ptačí,
trylkují, co síly stačí.


BŘEZEN – MĚSÍC KNIHY

Začátkem března jsme se seznámili s českými ilustrátory prostřednictvím večerníčkových postav, kterými jsme vyzdobili podvrátí. Potom jsme se rozhodli, že si na ilustrátory zahrajeme také a vytvářeli jsme vlastní přebaly knih. Že máme v družině nadějné umělce, můžete vidět ve fotogalerii.


BRODSKÝ ZPĚVÁČEK

Ve středu 14. března se skupinka zpěvaček z naší školní družiny ve složení Deniska Hrdá, Barunka Karlíková, Adélka Hrdličková, Anetka Karbanová, Nela Šuranská, Karolína Novosádová, Karolína Slintáková a Renatka Miková zúčastnily okrskové přehlídky lidových písní v DDM Uherský Brod. Pod odborným dohledem manželů Málkových, paní ředitelky DK Kreislové a pana ředitele ZŠ Mariánské náměstí Jandáska se děvčatům dařilo a připravené písně krásně zazpívala.


VÝPRAVA KE KRMELCI

V pátek 9. března jsme vyrazili do lesa Chrástka. Nesli jsme plno dobrot pro lesní zvěř. Jablíčka, mrkev a žaludy jim jistě po tuhých mrazech přišly vhod. Po cestě do Chrástky i v okolí krmelce jsme rozvěsili vlastnoručně vyrobené lojové zvonečky se semínky a zrním pro ptáčky. Na zpáteční cestě se nám za odměnu podařilo zahlédnout na poli srnku, která jistě spěchala ke krmelci na zdravou hostinu.


PALETKA 2018

Okrsková výtvarná soutěž školních družin proběhla 14. února. V naší družině se sešlo 35 malých umělců z 12 uherskobrodských družin. Naše třeťáky reprezentovali  Rozárka Mikušová, Ondra Mančík a Patrik Hrdý. Děti se společně vypravily na cestu do pravěku, seznámily se s postupným vývojem života na Zemi a prohlédly si spoustu obrázků pravěkých rostlin i tvorů. Pak měly za úkol, podobně jako první pravěcí malíři, zachytit momenty z pravěkého života na stěnu jeskyně. Tu jim však nahradil pomuchlaný papír nabarvený anilínovými barvami. Na takto vytvořený podklad lepily po zaschnutí pravěké tvory kreslené prašnými křídami. Býložraví dinosauři spásali poklidně zeleň, masožravci cenili zuby a létali po obloze.  Objevil se i obávaný šavlozubý tygr, rozvážný mamut a lovící pračlověk. Děti zvládly kombinovanou techniku skvěle a porota obtížně vybírala deset oceněných prací. Vítězové si odnesli pamětní medaile, diplomy a ceny. Všechny zúčastněné děti dostaly perníkové dinosauří vejce.

Děkujeme porotkyním, paní Slávce Garžíkové (bývalé kolegyni) a slečně Magdaléně Kunčarové (studentce UMPRUM v Uherském Hradišti), paním vychovatelkám za doprovod dětí, vedení naší školy a městu Uherský Brod za ceny pro vítěze.

S dalšími nadějnými umělci se těšíme na shledanou příští rok.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA:

1.místo: Viktorie Živnéřová – ŠD Nezdenice
2. místo: Lucie Hrubošová – ŠD Katolická ZŠ
3. místo: Daniela Tyroltová – ŠD Bojkovice

Cena poroty:

Ondřej Knotek – ŠD Vlčnov, Ondřej Mančík – ŠD Havřice, Sára Šrámková – ŠD Hradčovice, Adriana Hoangová – ŠD Na Výsluní, Rozálie Mikušová – ŠD Havřice, Ráchel Zemková – ŠD Nezdenice, Romana Mošťková – ŠD Vlčnov


OCHUTNÁVKA EXOTICKÉHO OVOCE

Díky projektu Ovoce do škol jsme měli možnost seznámit se s dvanácti druhy exotického ovoce. Dozvěděli jsme se o zemích jejich původu a o prospěšnosti konzumace tohoto ovoce kvůli vysokému obsahu vitamínů a minerálů. Všech dvanáct druhů jsme mohli i ochutnat.


FLORBALOVÝ TURNAJ ŠKOLNÍCH DRUŽIN

V úterý 16. ledna se na Sokolovně v Uherském Brodě sešlo 13 florbalových týmů z 10 školních družin. Utkaly se v turnaji O putovní pohár. Náše družstvo ve složení: Albert Brázda, Jan Plevka, Ondřej Cahel, Lukáš Smrtka, Marek Sedláček, Broněk Bohmann, Metoděj Kočí, Filip Štarha, Zdeněk Jurásek a Ondřej Miko odehrálo celkem 6 zápasů. Ve čtyřech z nich jsme zvítězili, dvakrát jsme byli poraženi. Celkem jsme nastříleli 41 gólů a 13 jsme inkasovali. V konečném pořadí jsme obsadili krásné 5. místo. Našimi nejlepšími střelci byli Marek Sedláček a Ondra Cahel s 11 góly.

Dík za pěkný výsledek a pochvala za týmového ducha patří všem našim hráčům.


VÁNOČNÍ SBÍRKA PRO ZVÍŘECÍ ÚTULEK

V předvánočním čase děti dokázaly, že jim není lhostejný osud opuštěných zvířat a nasbíraly pro pejsky a kočičky bohatou ježíškovskou nadílku. Granule, konzervy, pamlsky, hračky, obojky, vodítko a dokonce jeden pelíšek byly předány 22. prosince do útulku v Bzenci. Poděkování i s listinou dárců zveřejnil útulek na svém facebooku.


JEŽÍŠEK V DRUŽINĚ

Andělská pošta doručila i letos do družiny dopis od Ježíška. Děti v něm dostaly pochvalu za vystoupení na školní besídce a pilnou práci při přípravě vánočního trhu. Ježíšek pokáral některé nepořádníky a neposluchy, ale přesto se pod stromečkem objevila ve středu štědrá nadílka dárků. Potěšily nás nové boby a spousta stolních her, které nám zpestří čas strávený v družině.

Ve zbytku týdne jsme vymysleli ještě pár vánočních soutěží. Poznávali jsme vánoční stromky podle větviček, náš sluch prověřil Ježíškův zvoneček a vyzkoušeli jsme svou šikovnost koulením papírových koulí a sbíráním ptačího zobaní. Pak jsme si popřáli krásné Vánoce a vrhli se do víru vánočních prázdnin!


VÁNOČNÍ JARMARK

V adventním čase jsme v družině neměli moc času na rozjímání, protože jsme pilně tvořili. Šili jsme, lepili, navlékali korálky, skládali z papíru… To vše, abychom nachystali krásné prodejní výrobky do vánočního jarmarku. Jarmark proběhne současně se školní besídkou 15. prosince ve sportovní hale. Zde si budete moci zakoupit dárečky vyrobené Vašimi dětmi. Utržené peníze budou použity ve prospěch dětí.


MIKULÁŠ

Na Mikuláše si naši prváci zasoutěžili v čertovsko-andělských disciplínách. Chodili po mráčcích, foukáním se snažili udržet ve vzduchu peříčko a do čertovského pytlíku sbírali brambory pro zlobivé děti. Při zpěvu koled jsme si nazdobili vánoční stromeček a doufáme, že do družiny zavítá i letos Ježíšek.


RECITAČNÍ SOUTĚŽ

Ve středu 8. listopadu se sedm děvčat (Deniska Leticie Hrdá, Barborka Karlíková, Anetka Karbanová, Adélka Hrdličková, Sára Rumanovská, Adélka Gálová a Barča Gálová) vydalo reprezentovat naši školní družinu v přednesu básní na Dům dětí a mládeže. Soutěž pořádala Katolická škola. V úvodu paní vychovatelka Libuše Goldmannová přivítala soutěžící, pan ředitel Mgr. Ivo Ertl popřál dětem hodně úspěchů a pan Švehlík, co by porotce starších recitátorů, zahájil soutěž přednesem básně. Naše děti si vyzkoušely recitaci před širokým obecenstvem. Velký úspěch sklidila BARUNKA GÁLOVÁ s básničkou Zasadil jsem telefon. Získala 2. místo v kategorii 4. a 5. tříd.


PEČENÍ JABLÍČEK

RECEPT: Voňavou mňamku si připravíš tak, že rozpůlíš jablko a vydlabeš lžičkou jádřinec. Do vzniklé jamky dáš kousek másla, marmelády dle chuti, rozinky a oříšky. Celé posypeš skořicí s cukrem. Na plech položíš pečící papír a kladeš na něj ozdobená jablíčka. Pečeš v troubě na 180 stupňů asi 20 minut. Až jablíčka vychladnou, tak ne ně dáš kopec šlehačky. Nic lepšího a zdravého snad není. Dobrou chuť.


Dýňování

Konec října jsme tradičně věnovali dlabání a vyřezávání dýní. Vznikly originální lampičky, které jsme vystavili před družinou, aby potěšily každého kolemjdoucího.


Kaštánkování

Jako každý rok i letos jsme využili úrodu kaštanů, šípků, žaludů, šišek a listí a vytvářeli postavičky a zvířátka. V mechu vyrostly i muchomůrky. Ti nejšikovnější vykouzlili z krabice dokonce celou krajinu s vodopádem a jezírkem, a také postavili  útulný domeček se zahrádkou medvídkovi.


Kdo to je?

Pichlavý jak bodláček,
z listí strká čumáček.
Pod šípkem se do klubíčka stočí,
až na jaře protře oči.


Deskové hry

Z Domu dětí a mládeže z Uherského Brodu nám přijela představit novou stolní hru Rummikub slečna Veronika Omelková. Naučili jsme se pravidla a pilně trénujeme. Možná se někdo z nás zúčastní  Krajského přeboru nebo dokonce celostátního finále v hraní této deskové hry.


Prázdninový ostrov

Společně jsme zavzpomínali na prázdninové zážitky. Šikovná děvčata ze čtvrté třídy vytvořila své prázdninové ostrovy s fotografiemi a kresbami míst, která o prázdninách navštívila.


Zdatný Robinson

Přežití na pustém ostrově si žádá šikovnost a dobrou fyzičku. V Robinsonově trojboji si děti vyzkoušely rybolov, přeskakování rozvodněného potoka a musely vyklidit jeskyni zasypanou kamením. Z každé třídy jsme odměnili tři nejzdatnější Robinsony a všichni, kteří trojboj absolvovali, získali body do celoroční hry.


Robinsonova stopovaná

Poslední zářijový pátek se deštivé počasí konečně umoudřilo, a tak jsme vyrazili na vycházku.

Skupina průzkumníků vyrazila s předstihem, aby vyznačila trasu a ukryla deset úkolů pro stopaře. Ti museli zapojit mozek i svaly, aby vše zvládli. Absolvovali například Robinsonovu rozcvičku, spočítali zásoby kokosových ořechů a čárky v kalendáři, přenesli do bezpečí zraněného Pátka, zapřemýšleli jak získat oheň, které důležité věci by se na ostrově mohly hodit a vytvořili na pláži nápis POMOC! Vyčerpaní dopádlovali zpět do domovského přístavu, kde se shledali s průzkumníky. Společně se podělili o zážitky a Robinsonův poklad – výborné hroznové víno rostoucí na tajném místě ostrova.


ZÁŘÍ V DRUŽINĚ – Malí Robinsoni

S novým školním rokem začala v družině i nová celoroční hra s názvem Robinsoni. První týden jsme věnovali seznamování s prváčky. Stejně jako Robinson i oni prozkoumávali ostrov, na který se dostali. Naštěstí není naše družina pustá a už vůbec neobydlená.  Čeká je zde spousta her, zábavy a nových kamarádů.


NOC VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Patnáct dětí se odměnou za celoroční aktivitu sešlo v pátek 23. června v podvečer v družině.

Čekala je cesta do země Fantazie, kam je přeneslo společně vymyšlené a vyřknuté heslo: „UDĚLEJ SI KLÍČ, AŤ SI Z NORMÁLNÍHO SVĚTA PRYČ!“. Setkaly se s trpaslíkem Šmudlou a Sněhurkou, vymyslely nápoj lásky a kouzlo na naučení násobilky, proletěly se na drakovi Vozembouchovi a zatančily si s vílou Amálkou. Během svého putování si odskočily na špagetovou večeři a po návratu do lidského světa se podělily o zaslouženě získaný poklad.

Čekání na tmu si zpestřily hrou v pohádkových obydlích, tancem a čtením příběhu.  Když konečně padla tma, vydaly se na noční stezku odvahy. Některé postrašilo kuře, které bylo možná skutečné nebo zavítalo ze země Fantazie, kdo ví? Za statečnost si odvážlivci rozdělili druhý poklad. Po noční hygieně si zmožení cestovatelé vyslechli pohádku na dobrou noc a v bezpečí svých spacáků odpluli do říše snů.

Ráno všechny probrala rozcvička a dobrá snídaně. Pamětní listy připomenou prožitou legraci a zážitky, které budou určitě motivací pro sbírání bodíků i v příštím školním roce.

KRÁSNÉ PRÁZDNINY dětem i rodičům přejí paní vychovatelky školní družiny.


BUBLINKOVÁNÍ

Po loňském úspěchu jsme i letos namíchali bublinkový koktejl naší tajné receptury. Děti si tak mohly opět vyzkoušet vyfouknout pomocí speciálního nástroje v podobě paliček a  provázku se závažím své megabubliny.


KADEŘNICKÝ SALÓN

Ve středu 6. června se naše školní družina proměnila na kadeřnický salón. Profesionální kadeřnice paní Kundratová seznámila děvčata s letošními módními trendy a přinesla spoustu vlasových doplňků, které mohla děvčata použít při tvorbě účesů. Zapojili se i chlapci, kterým paní kadeřnice speciálními křídami nabarvila pramínky vlasů.

Malé kadeřnice vytvořily na hlavách svých modelek krásné a zajímavé účesy. Porota ocenila tři nejkreativnější z nich. Vítězky získaly diplomy a ceny od paní Kundratové, které mnohokrát děkujeme za příjemné a zábavné odpoledne.

Výsledky kadeřnické soutěže:

1. místo Adéla Gálová s modelkou Kateřinou Píštěkovou

2. místo Sára Machalová s modelkou Adélkou Hrdličkovou

3. místo Rozálie Mikušová s modelkou Sárou Rumanovskou


VODNÍ HRÁTKY

Den dětí jsme v družině oslavili tradičními osvěžujícími soutěžemi. Naši přesnost, rychlost, obratnost a schopnost soustředit se prověřily disciplínami: vodní slalom, střelba na terč, házení mincí, přenášení vody a tolik oblíbené vodní bomby. Odpoledne jsme si náramně užili a ještě jsme získali sladkou odměnu.


HAVŘICE 6x NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ

V úterý 30.05.2017  proběhla na Lapači v Uherském Brodě Atletická olympiáda školních družin. V tropickém počasí závodilo rekordních 281 atletů ze 17 družin v hodu kriketovým míčkem, skoku dalekém a běhu na 60 m. Našim šestnácti reprezentantům se podařilo vybojovat celkem 6 medailí, dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové. Uspěli jsme v každé věkové kategorii a v každé disciplíně.

Všem našim sportovcům děkujeme za odvedené výkony, a také za vzorné chování během celé olympiády.

Medailové zisky:

1. třída: Michaela Malasková

  • 1. místo skok daleký
  • 2. místo hod kriketovým míčkem

2. třída: Adéla Beníčková

  • 2. místo hod kriketovým míčkem

3. třída: Adéla Gálová

  • 1. místo skok daleký

4. + 5. třída: Sára Machalová

  • 3. místo běh na 60 m

4. + 5. třída: Adrian Běhůnek

  • 3. místo běh na 60 m

SRDÍČKA Z PERNÍKU

Pro maminky k jejich svátku děti napekly voňavá perníková srdíčka. Se zdobením barevnou bílkovou polevou přišla pomoci jedna z maminek, paní Suchánková, pro kterou je malování perníků záliba. Po zaschnutí si svá srdíčka děti zabalily do celofánových sáčků s mašličkou. Takový voňavý dárek určitě každou maminku potěší.

Děkujeme paní Suchánkové za spolupráci.


ANDĚL PÁNĚ 2

V úterý 25. dubna 2017 shlédlo 25 dětí z naší družiny českou filmovou pohádku Anděl Páně 2 v kině Máj v Uherském Brodě. Díky nevinnosti anděla Petronela a vychytralosti čerta Uriáše vznikalo mnoho vtipných situací, kterým jsme se s chutí zasmáli. A jak to v pohádkách bývá, vše nakonec dobře dopadlo na zemi i v nebi. Návštěvu kina jsme si náramně užili.


DOPRAVNÍ SOUTĚŽ

Ve čtvrtek 27.04.2017 se naši čtyři soutěžící za nepříznivého deštivého počasí vydali své nabyté vědomosti zúročit na dopravní hřiště. Se třeťáky, Filipem Štarhou, Míšou Gotzovou, Eliškou Hradilovou byl i jeden druhák, Matěj Hrubý. Byli vybráni podle nejlepších výsledků z jízd zručnosti a dopravních testů, které jsme ve družině během týdne podnikali. Protože však počasí bylo hodně uplakané, jízdy na kole (naše želízko) byly zrušeny. Děcka se snažila v soutěži mezi šesti přihlášenými družinami být nejlepší družstvo… jaké však bylo zklamání, byli nejlepší, ale od konce. Máme tedy co zlepšovat a snad se v příštím roce polepšíme!!!


JARO V PLNÉM PROUDU

Jaro do družiny přinesli čápi, kteří se usadili na komínech v podvrátí. Potom rozkvetly tulipány a začaly velikonoční přípravy. Po třídě hopsali veselí papíroví zajíci a dohlíželi na malování vajíček. Chlapci měli možnost naučit se uplést tatar (čugar, pomlázku, žilu). A protože byla po tatarech letos velká poptávka, přišel panu řediteli vypomoci i pan učitel Novák, a také ochotný dědeček Filipa Suchánka z 1. třídy. Děkujeme.


BRODSKÝ ZPĚVÁČEK

Okrsková přehlídka lidových písní proběhla na DDM v Uherském Brodě ve středu 15. března.

Zazpívat si přišlo 10 školních družin. Některé děti zpestřily svá vystoupení lidovými kroji, tancem nebo hrou na hudební nástroje. Naši zpěváčci předvedli pět písní. Barča Gálová spolu s Eliškou Hradilovou zazpívaly „Na tom panském díle“, Dominik Nevrkla „Zeleňaj sa, zeleňaj“, Nelinka Šuranská „Já husárek malý“, Kačka Píštěková „Ani jsem si nemyslela“ a Natka Zábojová s Kájou Slintákovou „Koulelo se, koulelo“. Dopoledne na „lidovú notečku“ bylo milé a opravdu se vydařilo.


OHLÉDNUTÍ ZA ZIMNÍMI RADOVÁNKAMI

Letošní zima byla mrazivá a sněhu jsme si užili dost a dost. Bobová dráha byla superrychlá a šikovným stavitelům a sochařům se také dařilo. Teď už ale netrpělivě vyhlížíme jaro a jsme rádi, že sluníčko začíná pěkně hřát.


MASOPUST JE TU!

Týden před školním masopustním karnevalem jsme v družině vyráběli papírové masky. Nejoriginálnější a nejpečlivější tvůrci byli sladce odměněni.


PALETKA 2017

Tradiční  okrsková výtvarná soutěž se uskutečnila ve čtvrtek 23. února v naší školní družině. Přivítali jsme 38 malířů ze 13 družin. Děti si vyslechly příběh o kouzelné zahradě plné květin, které svou vůní dokázaly měnit  špatné lidské vlastnosti na dobré.  Vyprávění doplnila fotografická prezentace. Soutěžící zapojili fantazii  a pomocí voskovek a vodových barev vykouzlili na svých výkresech pohádkové květiny nejrůznějších barev a tvarů. Porotkyně paní Slávka Garžíková (bývalá vychovatelka) a slečna Magda Kunčarová (studentka UMPRUM Uherské Hradiště) ocenily deset nejoriginálnějších prací.

1. místo : Dominika Vaculová, ŠD Korytná
2. místo: Ester Jónová, ŠD Horní Němčí
3. místo: Zuzana Urbanová, ŠD Vlčnov
4.- 10. místo: Elen Knotková, Viktorie Němcová – ŠD Na Výsluní, Sára Kahánková – ŠD Vlčnov, Vanda Kolková, Veronika Hasíková – ŠD Pod Vinohrady,  Natálie Matuchová – ŠD Mariánské náměstí, Adéla Martincová – ŠD Korytná

Vítězky obdržely diplomy, ceny a pamětní medaile a všichni byli za svou snahu odměněni sladkou kytičkou vyrobenou našimi dětmi.

Děkujeme našim soutěžícím Adélce a Barunce Gálovým a Filipovi Štarhovi. Jejich krásné obrázky se mezi 10 oceněných sice nedostaly, přesto naši třeťáci neztratili veselou náladu.


STAVEBNICE MAGFORMERS

Magnetická stavebnice, líbí se nám převelice.
Trojúhelníky – čtverce, spojí se nám lehce.
Postavíme všecko z dílků, trvá to jen malou chvilku.


KRÁSNÉ ČTVRTÉ MÍSTO!!!

Ve čtvrtek 12. ledna se sehrál florbalový turnaj školních družin „O putovní pohár“ ve Sportovní hale v Uherském Brodě. Zúčastnilo se ho 15 družstev, které byly rozlosovány do tří skupin. Ve skupině A bylo naše družstvo, které hrálo čtyři hry ve své skupině – a to s hráči Pod Vinohrady „D“ 5:0 s hráči z Březové 2:1, Pod Vinohrady „A“ 0:2 a s Drslavicemi 6:2. V této skupině jsme získali krásné druhé místo.

Čekal nás boj s hráči z ostatních skupin. A to se školní družinou Pod Vinohrady „C“ 2:2 a s Drslavicemi 6:1. Po všech zápasech jsme si uhájili čtvrté místo z patnácti družstev. Děkujeme celému týmu z Havřic ve složení: Albert Brázda – brankař, hráči – Patrik Vrága, Viktor Marino, Jakub Man, Jan Plevka, Lukáš Smrtka, Marek Sedláček, Ondřej Cahel, Broněk Bohmannn, Adian Běhůnek.

Lenka Tomancová


ADVENT V DRUŽINĚ

Předvánoční čas jsme si v družině zpříjemnili zpíváním koled, zdobením stromečku a tvorbou dárků  a přáníček pro rodiče a prarodiče. Užili jsme si i snížek a postavili letošního prvního sněhuláka. Andělskou poštou jsme dostali dopis od Ježíška, ve kterém chválil hodné děti a pokáral některé zlobivce a nepořádníky. Pod stromeček dětem nadělil dva dárky. Děvčatům dřevěný domek pro panenky a chlapci se radovali z magnetické stavebnice Magformers.

Všem přejeme krásné Vánoce strávené v kruhu rodiny a do nového roku hodně zdraví, štěstí, úspěchů a pohody.


RECITAČKA 2016

Okrsková recitační soutěž školních družin proběhla na DDM v Uherském Brodě 16. listopadu. Zúčastnilo se 16 družin, recitovalo celkem 103 dětí rozdělených do čtyř věkových kategorií. Přednes našich osmi zástupců patřil k těm lepším, ale konkurence v letošní soutěži byla opravdu silná. Nakonec jsme se přece jen radovali spolu s druhákem Patrikem Hrdým, který získal Cenu poroty. Paťo, blahopřejeme! Děkujeme také Danečku Hověžákovi, Anetce Karbanové, Prokopu Kočímu, Adélce a Barunce Gálovým, Dominice Zelinkové a Michalu Bábíčkovi za reprezentaci naší družiny.


PODZIM

Podzimní čas si děti zpříjemnily tvořením ježků z pilin a šišek. Vydlabaní dýňoví strašáci ozdobili družinu z ulice a kaštany se přeměnily v motýlky, žížaly, koníky a žirafy. Také jsme udělali soutěž v házení šipek. Kdo si poskládal vlaštovku či raketku dle návodu, mohl změřit své konstruktérské schopnosti v házení do dálky. Nejúspěšnějšími se stali Michal Bábíček a Timonek Hruboš.
Děkujeme za přinesený materiál (piliny šišky, kaštany, dýně…) a také za opravu florbalové branky, která nevydržela nápor hry a musela se svařit.


CESTA KOLEM SVĚTA

V pátek 23. září jsme se vypravili na první letošní stopovačku. Skupina průzkumníků vyrazila z družiny s předstihem, aby na trase ukryla úkoly pro stopaře. Záludné otázky a náročné úkoly se týkaly světových kontinentů. Všichni cestovatelé během výpravy potrénovali v Evropě s Jardou Jágrem, postavili v Africe pyramidu pro faraona, v Americe si zahráli na Indiány, v Asii se projeli japonským rychlovlakem a z Austrálie přiskákali zpět do Havřic jako klokani. Za odměnu jsme se v družině podělili o poklad, ale hlavně jsme si užili odpoledne plné zábavy.


KOUZELNÉ FAZOLE

I bez drahých hraček se dá užít spousta zábavy. S obyčejnými fazolemi jsme si zahráli na Popelky a třídili je podle barev, přenášeli je pomocí brčka a cvrnkali na čáru. Ti trpěliví skládali z fazolek své jméno a tvořili zajímavé mandaly. Pár fazolí jsme zasadili do průhledné sklenice, abychom mohli pozorovat klíčení. Za barevné fazolky děkujeme mamince Martina Chabiči.


NOC V DRUŽINĚ

V nezvykle večerní hodinu se v pátek 9. září otevřely vrata školní družiny pro nejšikovnější děti, které v loňském školním roce nasbíraly nejvíce bodů za aktivitu. Noc ve školní družině pod názvem Leonova škola zvířat byla plná zajímavých otázek a zábavných úkolů. Postupně děti navštívily ve škole zvířat třídu savců, ptáků, ryb, plazů, obojživelníků a hmyzu. Vyzkoušely si nakreslit savčího mutanta, proměnily se ve špačky a zaletěly pro třešni, jako ryby kradly žížalí návnadu. Hrou na flétnu vylákaly z koše nebezpečnou kobru, absolvovaly obojživelný slalom a na závěr dokázaly správně přiřadit obrázky zvířat do jednotlivých tříd. K večeři si všichni pochutnali na špagetách, které prý byly lepší než ze školní jídelny. Po spravedlivém rozdělení pokladu od krále zvířat lva Leona se za okny snesla tma a byl nejvyšší čas vyrazit na noční stezku odvahy. Zahradu spoře osvětlovaly malé lampičky a někomu se trochu třásla kolena. Nakonec kartu s vylosovaným zvířetem našli všichni a za odměnu se podělili o další, tentokrát sladký poklad. V bezpečí družiny jsme si zahráli ještě pár her, vyčistili zuby, přečetli pohádku a ze spacáků si popřáli dobrou noc.

Než se děti v sobotu po ranní rozcvičce a snídani rozešly domů, shodly se, že sbírat bodíky se vyplatí, a že se budou v letošním školním roce opět snažit. Další noc v družině přece proběhne už v červnu!


VODNÍ HRÁTKY

Slunce pálí jako divé, ale my jsme v pohodě,
pro zábavu, osvěžení čabřeme se ve vodě.
Z bublifuku letí k nebi mega obří bublina,
vodní hrátky rádi máme, léto skoro začíná!


35. ROČNÍK ATLETICKÉ OLYMPIÁDY ŠKOLNÍCH DRUŽIN

V úterý 7. června se na stadionu Lapač sešlo 262 závodníků ze 17 školních družin. Letošní nominaci zkomplikovala shoda termínu s plaveckými závody, a také odjezd některých třeťáků na farní výlet. Přesto jsme obsadili všechny věkové kategorie ve všech disciplínách.

Naši reprezentanti:
1. třída: Adélka Beníčková, Ondra Mančík, Matyáš Minařík
2. třída: Barča Gálová, Tara Mozgvová, Míša Götzová, Martin Balga
3. třída: Natálka Vítková, Domča Zelinková, Matěj Vítek, Broněk Bohmann, Sam Hradil
4. + 5. třída: Anička Šotová, Zuzka Petrášová, Gabča Šůstková, Adrian Běhůnek, Patrik Vrága

Všichni naši atleti se snažili, jak nejlépe dovedli. Na stupně vítězů se nakonec probojovala děvčata ze druhé třídy. Zlato ve sprintu na 50 m vybojovala Barunka Gálová a bronz v téže disciplíně získala Tara Mozgvová. Míša Götzová si odnesla dvě medaile- stříbro za skok daleký a bronz za hod kriketovým míčkem. Všem dětem děkujeme za reprezentaci naší družiny a medailistkám třikrát: „Hip, hip, hurá!!!“


KOUZELNICKÉ ODPOLEDNE

V pátek 27.05.2016 nás děti přesvědčily, že dokáží kouzlit tak jako opravdoví kouzelníci. Připravily si jednoduché triky s provázkem, tužkou, gumičkou, mobilem, mincemi nebo kartami. Zábavu začaly paní vychovatelky telepatickými schopnostmi s kostkou a hrníčkem, kdy zmátly děti tím, že uhodly liché nebo sudé číslo na kostce. Malí kouzelníci také nezklamali svými výkony a triky prozradili ostatním, aby je mohli předvést rodičům.


BABIČČINA ZAHRADA

V dřívějších dobách si babičky u svých domků nepěstovaly anglický trávník ani nevysazovaly okrasné jehličnany. Na svých zahrádkách pěstovaly zeleninu a ovoce a kytičky pro potěšení. Trávník se nestříkal proti plevelům, kvetly v něm sedmikrásky, pampelišky, řebříček, mateřídouška a jiné byliny. Babičky využívaly léčivé účinky bylinek mnohem více než my dnes.

Abychom si osvojili něco málo ze znalostí našich babiček, vzali jsme na pomoc atlas rostlin a vytvořili si malou bylinnou výstavku. Na zahradě družiny kvete spousta pampelišek. Děvčata z nich pletla věnečky, tvořila prstýnky, řetězy a trumpetky. Navíc jsme se letos rozhodli uvařit si pampeliškový med. Je výborný k oslazení čaje, přípravě osvěžující šťávy  a dětem velmi chutná jako „medecínka“ jen tak po lžičkách rovnou do mlsných pusinek.


DOPRAVNÍ SOUTĚŽ ŠKOLNÍCH DRUŽIN

Ve čtvrtek 5. května se družstvo čtyř třeťáků ve složení Albert Brázda, Ondřej Cahel, Lukáš Smrtka a Marek Sedláček zúčastnili dopravní soutěže na dopravním hřišti v Uherském Brodě.

Po uvítání všech jedenácti družin se polovina z dětí odebrala do třídy, ve které si napsaly test na dopravní znalost. Poté následovala jízda zručnosti na kolech. Byla připravena dráha se slalomem, podjetí a přejetí překážky, projetí úzké uličky. Po soutěži si mohly děti zajezdit na dopravním hřišti pod dozorem městské policie, která dohlížela na přestupky cyklistů i chodců. Na závěr nás čekaly výsledky. Naše družina se umístila na osmém místě.


ČARODĚJNICKÝ SLET 2016

V pátek 29. dubna se naše družina stala místem setkání čarodějnic a čarodějů prapodivných podob a krkolomných jmen. Přiletěli na svých metlách, aby se utkali o tituly Miss Čarodějnice a Čaroděj roku. Každý uchazeč se nejdříve porotě řádně představil a poté všichni absolvovali let na koštěti, přenášeli dračí vejce a vymýšleli tajuplné zaklínadlo. Porota vše bedlivě sledovala a bodovala a ohodnotila také nápaditost kostýmů. Titul Miss Čarodějnice získala Klárka Hradilová, druhé místo obsadila Natálka Jančová a třetí skončila Eliška Hradilová. Čarodějem roku se stal Martin Assmann a druhý se umístil Adrian Běhůnek.

Za přípravu čarodějnického odpoledne děkujeme děvčatům z páté třídy Aničce, Zuzce, Radečce a Anitce. Chválíme i čtvrťačky za doprovodné úkoly.


JARO UŽ JE TU!

V družině se objevily v pátek modré slepice,
přes víkend se uhnízdily, snesly pěkné kraslice.

V pondělí se přemnožili perníkoví zajíci,
skáčou z trouby, neposedí, a jsou obr velicí.

Sluníčko zas hřeje záda, kdo je čilý, nelení,
práce nám jde skoro sama, stihnem zaset osení.

Správný mrskáč naučí se ještě jednu koledu,
svátky jara už jsou tady, snad nebudou na ledu.


BRODSKÝ ZPĚVÁČEK

Ve středu 16. března se vybraní zpěváci z naší družiny sešli s dalšími dětmi z brodského okrsku, aby si společně zazpívali a poslechli lidové písničky. Ondra Mančík vystoupil s písní V novém městě na rynečku, Natálka Vítková a Dominika Zelinková zazpívaly Na tú svatú Katarinu, Natálka Zábojová a Lucka Nekolová se předvedly s písní Ztratila jsem fěrtůšek a páťačky Anitka Hurbišová a Anička Šotová zazpívaly kánon Bejvávalo.


PALETKA 2016

Ve školní družině v Havřicích se 16. února sešlo 39 dětí z třinácti družin celého Uherskobrodska. Tradiční výtvarná soutěž se letos proměnila na příjemný čajový dýchánek.

Tak totiž znělo téma, které jsme pro malé umělce připravily. Děti si poslechly báseň o Supermanovi, který pije jenom čaj, dozvěděly se mnoho zajímavostí o pěstování čaje a o původu britské tradice Čaje o páté. Především si ale prohlédly pro inspiraci spoustu fotografií čajových konvic a hrnečků, které měly následně ztvárnit. Zvolily jsme méně tradiční techniku. Modelování z plastelíny mají děti v oblibě. Tentokrát ji nanášely na papírovou podložku ve snaze vytvořit plastelínový reliéf. Své pestrobarevné konvičky a hrnečky na závěr dozdobily vtláčením korálků a flitrů. Někteří soutěžící trochu bojovali s časem, ale všechny práce bavila. Porotkyně paní Slávka Garžíková – naše milá bývalá kolegyně a slečna Jana Kunčarová – studentka Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění ocenily nápaditost, cit pro barvy, smysl pro detail a pečlivost. Vítězové obdrželi diplomy, pamětní medaile a drobné ceny, všechny děti moduritovou magnetku ve tvaru konvičky naší výroby. Děkujeme ochotné porotě, kolegyním za uznání a dětem za výtvarné nadšení. Těšíme se na příští rok!

Vychovatelky ŠD Havřice

Výsledková listina:
1. místo: Františka Mošťková – ŠD Vlčnov
2. místo: Emma Charvátová – ŠD Záhorovice
3. místo: Tomáš Snopek – ŠD Vlčnov

Ceny poroty: Jakub Jankůj – ŠD Bystřice pod Lopeníkem, Sára Fornůsková – ŠD Nezdenice, Aneta Mikuláštíková – ŠD Prakšice, Angelika Kovačičinová – ŠD Bystřice pod Lopeníkem, Jana Kadašiová – ŠD Slavkov, Kristýna Urbánková – ŠD Bojkovice, Samuel Hradil – ŠD Havřice


FLORBALOVÝ TURNAJ ŠKOLNÍCH DRUŽIN 2016

Ve středu 20. ledna se na sokolovně v Uherském Brodě sešlo 11 týmů, aby bojovalo o putovní pohár v turnaji školních družin. Obhajovali jsme loňské vítězství. Přestože jsme celý tým výrazně omladili, dařilo se nám velice dobře. V základní skupině jsme ve třech utkáních zvítězili, jednou remizovali a pouze jednou prohráli. V zápase o třetí místo byl soupeř nad naše síly, a tak jsme se museli spokojit s konečným 4. místem. Organizátoři turnaje ocenili výborný výkon Matěje Vítka a vyhlásili ho nejlepším hráčem turnaje. Kromě cenných zkušeností do budoucna si každý hráč odnesl sladkou odměnu a florbalový míček.

Děkujeme celému týmu ve složení: Matěj Vítek, Anna Šotová, Michal Bábíček, Patrik Vrága, Viktor Santo Marino, Adrian Běhůnek, Marek Sedláček, Lukáš Smrtka, Albert Brázda, Ondřej Cahel.

Autor: Jana Kunčarová


ADVENT V DRUŽINĚ

Adventní čas v naší družině si děti vyplnily výrobou předmětů do vánočního jarmarku, malováním kulis na divadélko „Host do domu, čagan do ruky“, strojením stromečku a čekáním na Ježíška. A také že přišel. Ohlásil se dopisem , který byl ukrytý na stromečku. Chválil v něm děti, ale také upozornil na nepěkné chování některých z nich. Pochválil je za zdařilou besídku, na které se všichni podíleli. Přinesl dětem nádherné dárky – nové stolní hry a stavebnice, za které sborově děti poděkovaly a hned se s nadšením pustily do hraní.

Krásné vánoční svátky plné rodinné pohody a v novém roce hodně štěstí a zdraví přejí dětem i rodičům paní vychovatelky.


RECITAČKA 2015

Okrsková recitační soutěž školních družin proběhla 11.11.2015 na DDM Uherský Brod. Letos přišlo recitovat 17 školních družin. V každé věkové kategorii mohli soutěžit dva zástupci z družiny, takže v některých kategoriích si konkurovalo i 34 dětí. Úspěch jsme slavili v kategorii nejstarších dětí ze 4. a 5. tříd. Porota udělila Anitě Hurbišové 3. místo. A nebyla to porota ledajaká! Zasedli v ní režisér Divadla Brod Roman Švehlík a dvě herečky Slováckého divadla Jitka Josková a Klára Vojtková. Svou recitací zaujala i Eliška Hradilová ze 2. třídy, která získala Cenu poroty. Děvčatům blahopřejeme!
Děkujeme i dalším šesti přednášejícím: Sáře Rumanovské, Patrikovi Hrdému, Karolíně Slintákové, Dominice Zelinkové, Samuelovi Hradilovi a Anně Šotové, kteří nasbírali cenné zkušenosti do budoucna.


ŠKOLNÍ ZPRAVODAJ INFORMUJE

Začátkem listopadu se do naší školy schovali skřítci Podzimníčci. Vylezli na školní knihovnu a lebedí si tam nad knihami školáků. Daří se jim dobře, protože se jich ujali čtvrťáci. Snášejí jim tam listí a mech, aby se jim v naší škole mooooc líbilo.


SLET DRAKŮ

Když se slétne hejno draků,
slunce volá z černých mraků:

„Nebojte se, lidi zlatí,
- není důvod k panice!
Z papíru je vyrobený
tenhle drak i dračice.“


PODZIMNÍ TVOŘENÍ

Během října jsme měli možnost se v družině zabavit tvořením z papíru, pracovali jsme s přírodninami, temperovými barvami i tuší. Kreslili jsme, stříhali, lepili, tiskali, navlékali…

Vinné hrozny připomněli vinobraní, barevné větrníky podzimní ufoukané počasí. Ze spadaných listů za použití alobalu a tuše vznikly zajímavé obrázky a nástěnku rozveselili usměvaví šnečci. Zvířátka z kaštanů si jejich autoři odnesli domů, ale kaštanový cop ozdobený odkvetlou hortenzií připomene hned u vrat každému návštěvníku družiny, že podzim je i přes sychravé počasí krásné roční období.


PEČENÍ JABLEK

Dvě říjnová odpoledne družinu provoněla pečená jablka. Přípravu této pochoutky zvládli i prváci. Jablíčko jsme rozkrojili na poloviny, vydlabali jádřinec a vzniklý důlek naplnili podle chuti marmeládou, hrozinkami, posypali skořicovým cukrem, oříšky a navrch přidali kousek másla. Pekli jsme v horkovzdušné troubě asi půl hodiny při teplotě 180 stupňů. Vychladlá jablka jsme dozdobili šlehačkou a při konzumaci jsme se olizovali až za ušima.